František o zavraždenom biskupovi Romerovi: Bol to Boží muž. Dúfam v rýchly proces blahorečenia

Počas omše slúženej v nemocničnej kaplnke vtrhlo do vnútra ozbrojené komando. Sansalvádorského arcibiskupa Óscara Arnulfa Romera zastrelili priamo pri oltári. Po 34 rokoch od tejto udalosti pápež František vyjadril nádej, že "biskup chudobných" bude čoskoro blahorečený.

Arcibiskupa Romera mala v zuboch nielen pravicová vládna junta, ale aj ľavicoví povstalci. Nestál na ich strane, ale na strane jednoduchých ľudí. „Po tom, čo zasvätil všetok svoj život službe Bohu, sa Romero stal prorokom spravodlivosti a pokoja. Jeho homílie prenášané rozhlasom sledovala celá krajina, priatelia aj protivníci, pretože Romero hovoril pravdu, pretože to bol hlas ľudský, zbožný, bratský,“ napísal vo svojej knihe Oscar Romero – biskup medzi studenou vojnou a revolúciou francúzsky kardinál Roger Etchegaray. Zodpovednosť vládneho režimu za jeho vraždu priznal salvádorský prezident Mauricio Funes až v roku 2009.

Spočiatku nie príliš angažovaného biskupa zmenila vražda jeho blízkeho priateľa a kňaza chudobných Rutilia Grande. „Celú noc strávil v modlitbe pri tele zabitého jezuitu. Istému priateľovi povedal, že vtedy pochopil, že chudobní, s ktorými páter Rutilio žil, ostali ako siroty bez otca a svojho neúnavného ochrancu,“ predstavil zlomový okamih Romerovho života kardinál Crescenzio Sepe.

Zvyšok života biskup prežil ako pater et defensor pauperum - otec a ochranca chudobných. „V mene Boha a tohto trpiaceho ľudu vás žiadam, prosím vás, prikazujem vám, upustite od represií,“ povedal počas svojej poslednej homílie 23. marca 1980. Deň na to bol zavraždený.

Proces blahorečenia zavraždeného biskupa otvorili už v roku 1994, ale dodnes nebol uzavretý. "Proces bol blokovaný na Kongregácii pre náuku viery. Vraj z obozretnosti. Teraz je odblokovaný. Prešiel na Kongregáciu pre kauzy svätých a postupuje cestou normálneho procesu," povedal pápež František počas tlačovej konferencie na palube lietadla pri spiatočnej ceste z Južnej Kórey. Zdôraznil, že preňho je Romero Božím mužom a vyjadril nádej, že proces blahorečenia bude rýchlo postupovať vpred.

Sansalvadorský arcibiskup sa netajil sympatiami k latinskoamerickej teológii oslobodenia. Jedným z jeho blízkych spolupracovníkov bol aj jezuita Jon Sobrino, ktorého kristologické, nie sociálne názory v roku 2007 odsúdila Kongregácia pre náuku viery. Svoj koncept vyslobodenia zo „štruktúr hriechu“ rozvíjal arcibiskup Romero nielen na sociálnej, ale aj duchovnej úrovni. Kľúčový termín teológie oslobodenia sa napokon dostal aj do sociálnej encykliky Sollicitudo rei socialis Jána Pavla II.

Imrich Gazda

Foto: wikipedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo