Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
07. marec 2019

Žiadny páchateľ, ale obetný baránok

Nezrovnalosti v prípade kardinála Georga Pella vzbudzujú pozornosť. Píše novinárka nemeckého katolíckeho denníka Die Tagepost Katrin Krips-Schmidt.
Žiadny páchateľ, ale obetný baránok

Viacero osobností poukázalo na nezrovnalosti v rozsudku nad kardinálom Pellom. Foto - TASR/AP

Článok sme pôvodne publikovali v marci 2019, keď súd v Melbourne poslal kardinála Georgea Pella do väzenia. Najvyšší súd v Brisbane ho dnes oslobodil a nariadil jeho prepustenie.

Nezrovnalosti v prípade kardinála Georga Pella vzbudzujú pozornosť. Po oznámení rozsudku austrálskeho súdu je tento cirkevný hodnostár v očiach mnohých reportérov usvedčeným przniteľom detí. Avšak reakcie znalcov ukazujú iným smerom: k rozsudku došlo predovšetkým skrze verejné „odsúdenie vopred“, okrem výpovede jedinej údajnej obete neexistujú nijaké dôkazy pre zlé správanie kardinála.

Denník The Guardian zverejnil vyhlásenia osôb, ktoré považujú kardinála za nevinného a bránia ho.    

Má zaplatiť za hriechy spáchané jeho cirkvou

Greg Craven, vicekancelár a prezident Austrálskej katolíckej univerzity, pripísal austrálskej polícii a médiám zodpovednosť za výsledok procesu. Niektoré médiá strávili roky pokusom postarať sa o to, aby sa Pell stal „najviac nenávidenou postavou v Austrálii“: „Zjavne ho chceli vidieť na lavici obžalovaných ako obludu, no nie ako obžalovaného.“

Jezuitský páter a obhajca ľudských práv Frank Brennan, ktorý sa zúčastnil na niekoľkých pojednávaniach, kritizoval, že – za zatvorenými dvermi vykonaná – výpoveď údajnej obete bola „konfúzna“ a porota neprihliadala na presvedčivé argumenty obhajoby.

Brennan napísal: „Tvrdenie, že pripisované delikty boli spáchané bezprostredne po omši arcibiskupom oblečeným v plnom ornáte v sakristii pri otvorených dverách s plným pohľadom z chodby, sa javilo podľa môjho názoru nepochopiteľné.“    

"Porota uznala kardinála Pella vinným z útoku na druhého mladíka, hoci tento pred svojou vlastnou rodinou poprel, že bol niekedy sexuálne zneužitý."
Raymond de Souza, kanadský kňaz Zdieľať

Na to poukázal samotný kardinál už pred dva a pol rokom pri výsluchu políciou. Po vynesení rozsudku úrady teraz zverejnili video zo 42-minútového vypočúvania, kvôli ktorému austrálski policajní úradníci vycestovali v októbri 2016 do Ríma. „Sotva si možno predstaviť miesto, ktoré by bolo nevhodnejšie pre spáchanie pedofilných zločinov, ako sakristia katedrály po omši,“ vyhlásil už vtedy Pell. Obvinenia proti nemu sú „produktom fantázie“, sú „úplne falošné, šialenstvom“, „kopou absolútnej a nehanebnej špiny“.

Stĺpčekár News Corp Andrew Bolt konštatuje: Pell „je obetným baránkom, ale žiadnym przniteľom detí“. Pell má „zaplatiť sa hriechy spáchané jeho cirkvou“. Podľa Boltovho názoru je tento prípad „naším vlastným prípadom O. J. Simpsona, len v obrátenom zmysle. Muž, ktorý nebol vyhlásený za vinného na základe faktov, ale na základe predsudkov“.

Šanca na úspech

Po rozsudku podané odvolanie sa bude zakladať na troch hlavných dôvodoch, ako oznámil Pellov obhajca Robert Richter: „unreasonableness“ (v nemeckom práve „chyba pri podaní dôkazu“ alebo „chyba pri hodnotení dôkazu“), zákaz ukázať počas záverečnej reči animované video, ako aj zloženie poroty. Podľa Richtera by video dokázalo, aké nemožné bolo pre Pella zostať po omši sám tak dlho, aby mohol spáchať pripisované skutky.

Podľa znalcov práva a obhajcov bude odvolaniu pravdepodobne vyhovené. Má dobré vyhliadky na úspech – kvôli „unreasonableness“, za tým stojí názor, že porota vyniesla rozsudok, ktorý sa neopiera o dôkazy. Toto je často prednášaný dôvod pre odvolania, vysvetlil Jeremy Gans, profesor na právnickej fakulte Melbournskej univerzity a odborník na trestné procesy a odvolania.

Nakoniec obhajca Richter požiada o revíziu aj kvôli zloženiu poroty. Podľa profesora Gansa to môže znamenať všeličo: „Napríklad obhajcovia by sa mohli dozvedieť, že jeden z porotcov pozná nejakého rodinného príslušníka obete alebo niekto zo samotných porotcov bol sexuálne zneužitý, a preto má predpojatý názor.“

Inzercia


Kardinál Pell koncom februára prichádza na súdne pojednávanie v Melbourne. Foto - TASR/AP

Navyše, povedal ďalej Gans, revízia má v tomto prípade z viacerých dôvodov dobré vyhliadky na úspech: okrem iného preto, lebo bol len jediný hlavný svedok a druhá obeť pred svojou smrťou v roku 2014 uviedla, že nikdy nebola sexuálne zneužitá.

Obhajca Richter sa po svojom nesprávnom vyjadrení ospravedlnil za „dokonale neprimeranú voľbu slov“. Pri jednaní so sudcom, pri ktorom išlo o primeranú výšku trestu na základe rozsudku, argumentoval, že tieto trestné činy boli len prípadom „kvetinkového sexu“ (po anglicky: plain vanilla sex).

Pritom išlo o výrok, ktorý Richter povedal „v úsilí o dosiahnutie mierneho trestu“, a v žiadnom prípade nemôže byť interpretovaný ako priznanie viny. Gans zdôraznil Richterovu dobrú reputáciu a povedal, že je „vysoko vážený ako veľká kapacita. Sotva nájdete nejakého obhajcu, ktorý by ho kritizoval“. 

Tvrdenie proti tvrdeniu

Kanadský kňaz Raymond de Souza považuje v Nation Catholic Register proces proti Pellovi za „náboženské prenasledovanie“.

„Veľmi ma rozčuľuje tento rozsudok, pretože je perverzný.“
Robert Richter, obhajca kardinála Pella Zdieľať

Souza zhrňuje stav faktov: „Kardinál Pell bol vyhlásený za vinného na základe výpovede jediného svedka, ktorý prezentoval neuveriteľný príbeh – bez potvrdenia, bez nejakého rukolapného dôkazového materiálu a bez toho, aby pri kardinálovi existoval skorší vzor pre takého správanie. Vynieslo sa odsúdenie vopred, hoci údajný páchateľ energicky nástojil na tom, že nič také sa nikdy nekonalo [bola tu teda výpoveď proti výpovedi]. Ešte udivujúcejšie je to, že porota uznala kardinála Pella vinným z útoku na druhého mladíka, hoci tento pred svojou vlastnou rodinou poprel, že bol niekedy sexuálne zneužitý. Táto druhá údajná obeť zomrela v roku 2014. Nikdy nepredniesla dotyčnú sťažnosť, nikdy nebola spytovaná políciou a nikdy nebola vypočutá pred súdom.“

V polovici marca bude oznámená výška trestu pre kardinála Pella. Potom obhajoba podá odvolanie proti rozsudku. Predbežne posledný akt tejto drámy: kardinálov obhajca Robert Richter končí. Pri odvolaní má teraz Pellov tím právnikov viesť obhajca Bret Walker zo Sydney.

Richter pre austrálsky denník The Sydney Morning Herald vyhlásil, že je lepšie pre kardinála, keď bude podporovaný niekým, kto bude mať väčší odstup. Samotný Richter je emočne priveľmi zúčastnený. „Veľmi ma rozčuľuje tento rozsudok, pretože je perverzný.“

Pell je nevinný a napriek tomu bol odsúdený.

Tento článok bol pôvodne publikovaný v nemeckom katolíckom denníku Die Tagespost. Z nemčiny preložil o. Ján Krupa. Medzititulky doplnila redakcia.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.