Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
04. október 2019

Kardinál Hummes: Všetko je vzájomne prepojené

V nedeľu 6. októbra odštartuje vo Vatikáne špeciálna biskupská synoda o Amazónii.
Kardinál Hummes: Všetko je vzájomne prepojené

V popredí je brazílsky kardinál Cláudio Hummes. Zdroj: CNS photo/Paul Harings

Špeciálna synoda biskupov pre Amazóniu, zvolaná pápežom Františkom, sa začne 6. októbra vo Vatikáne a bude na tému: „Amazónia: nové cesty pre Cirkev a pre integrálnu ekológiu.“

Širokým kontextom tejto synody je vážna a naliehavá sociálno-environmentálna kríza, o ktorej hovorí encyklika Laudato si’:

a) klimatická kríza, t. j. globálne otepľovanie v dôsledku skleníkového efektu;

b) ekologická kríza ako dôsledok degradácie, znečisťovania, drancovania a devastovania planéty, najmä v Amazónii;

c) rastúca sociálna kríza chudoby a očividnej biedy, ktorá postihuje väčšinu ľudí a v Amazónii najmä pôvodné obyvateľstvo, obyvateľov pobrežia, drobných poľnohospodárov a tých, ktorí žijú na predmestiach amazonských miest a ďalších.

Encyklika Laudato si’ upozorňuje: „Dnes nemôžeme neuznať, že skutočný ekologický prístup sa vždy stáva sociálnym prístupom, ktorý musí v diskusiách o životnom prostredí integrovať spravodlivosť, aby bolo vypočuté volanie zeme aj volanie chudobných“ (č. 49). „Neexistujú dve oddelené krízy, teda kríza životného prostredia a kríza spoločenská, ale je len jedna a komplexná spoločensko-environmentálna kríza. Smery riešenia si vyžadujú integrálny prístup v boji proti chudobe, v navrátení dôstojnosti vylúčeným osobám a v starostlivosti o prírodu“ (č. 139). Všetko je vzájomne prepojené.

Inzercia

Už pri jej ohlásení v októbri 2017 pápež František uviedol, že základným cieľom synody pre Amazóniu je „nájsť nové cesty pre evanjelizáciu tejto časti Božieho ľudu, najmä pôvodného obyvateľstva, na ktoré sa často zabúda a ktoré je bez vyhliadky na svetlú budúcnosť aj z dôvodu krízy amazonského pralesa, ktorý je pľúcami zásadného významu pre našu planétu“. Veľkými témami teda sú: nové cesty evanjelizácie, pôvodné obyvateľstvo a prales. Toto všetko bolo zhrnuté v aktuálnej téme synody: „Amazónia: nové cesty pre Cirkev a pre integrálnu ekológiu.“   

Ide o misiu Cirkvi v Amazónii: evanjelizovať, t. j. ohlasovať Ježiša Krista a jeho Kráľovstvo, a preto teda sa starať o „spoločný dom“. V podstate ide o to, aby sme sa starali a chránili život všetkých ľudských bytostí, hlavne pôvodného obyvateľstva, ktoré tam žije, ale aj biodiverzity. Ježiš povedal: „Ja som prišiel, aby mali život a aby ho mali hojnejšie“ (Jn 10,10). V tomto kontexte je dôležité to, čo pápež František nazýva „integrálnou ekológiou“, inými slovami, že všetko je vzájomne prepojené, ľudské bytosti, spoločný a sociálny život, príroda. Zlo, ktoré sa spôsobuje zemi, nakoniec ubližuje ľudským bytostiam a naopak.

Je potrebná ekologická konverzia, inšpirovaná svätým Františkom z Assisi. Pápež v encyklike Laudato si’ hovorí: ide o to, aby sme navrhli „zdravý vzťah k stvoreniu ako dimenziu integrálnej osobnej konverzie človeka“ (č. 218). „Na prvom mieste táto konverzia zahŕňa vďačnosť a pocit nezaslúženosti, teda uznanie, že svet je dar prijatý z lásky Otca.  [...]  Zahrnuje aj láskyplné presvedčenie o tom, že nie sme oddelení od ostatných stvorení, ale že spolu s ostatnými bytosťami sveta tvoríme jedno nádherné univerzálne spoločenstvo“ (č. 220). Túto ekologickú konverziu obohacuje „vedomie, že každé stvorenie odzrkadľuje niečo Božie a má v sebe posolstvo, ktoré nám má odovzdať, alebo istotu, že Kristus prijal na seba tento materiálny svet a teraz vzkriesený prebýva v hĺbke každej bytosti, ktorú zahrnuje svojou láskou a preniká ju svojím svetlom. Vedie aj k uznaniu, že Boh stvoril svet“ (č. 221).

Pôvodne publikované v oficiálnom vatikánskom denníku L'Osservatore Romano. Z taliančiny preložil o. Ján Krupa. Slovenský preklad Františkovej encykliky Laudato si’ nájdete tu.

Odporúčame