Odporučiť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
14. október 2019

Brexit neobišiel ani svätorečenie anglického konvertitu, prišli aj anglikáni

Reportáž zo svätorečenia kardinála Johna Henryho Newmana a štyroch výnimočných žien.
Brexit neobišiel ani svätorečenie anglického konvertitu, prišli aj anglikáni
Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Reportáž zo svätorečenia kardinála Johna Henryho Newmana a štyroch výnimočných žien.

Pápež František v nedeľu na rozhorúčenom Námestí svätého Petra vyhlásil za svätého kardinála Johna Henryho Newmana. Stalo sa tak 140 rokov po tom, čo ho pápež Lev XIII. vymenoval za kardinála.

Svätorečenia sa dočkali aj dve „Matky Terezy“: brazílska rehoľníčka Dulce Lopes Pontesová, ktorú v roku 1988 navrhli na Nobelovu cenu za mier, a zakladateľka Kongregácie sestier Svätej rodiny Mariam Thresia Mankidiyanová z Indie.

Novými sväticami sú tiež Giuseppina Vanniniová z Talianska, zakladateľka Dcér sv. Kamila (kamiliánok), ktoré sa venujú chorým, a stigmatizovaná laička Marguerite Baysová zo Švajčiarska, ktorá v deň vyhlásenia dogmy o Nepoškvrnenom počatí Panny Márie v roku 1854 bola zázračne uzdravená z rakoviny.

Všetky tieto pozoruhodné ženy zakúsili ľudské utrpenie a biedu, čo rímsky biskup pripomenul aj v homílii: „Ako malomocní, tak aj my všetci potrebujeme uzdravenie. Potrebujeme byť uzdravení z nedôvery v seba samých, v život, v budúcnosť, z mnohých obáv, zlozvykov, ktorých sme otrokmi, z toľkých uzatváraní sa, závislostí a naviazaností – na hry, peniaze, televíziu, mobil, na mienku iných.“

Citoval tiež kardinála Newmana, ktorý bol takpovediac „prvý“ medzi dnešnými svätými: „Kresťan je radostný, pokojný, dobrý, láskavý, zdvorilý, úprimný, skromný; bez predstierania. [...] jeho správanie je ďaleko od chvastúnstva a strojenosti, že na prvý pohľad ho možno ľahko považovať za obyčajného človeka.“

Napriek tomu, že kardinál Newman bol konvertitom z anglikánskej cirkvi, ktorej formálnou hlavou je britská kráľovná, na slávnostnej omši sa zúčastnil aj princ Charles z britskej kráľovskej rodiny a predstavitelia anglikánskej cirkvi.

Globálny Brit vzorom v čase brexitu

Arcibiskup Birminghamu Bernard Longley pre Postoj povedal, že svätorečenie Newmana vníma ako „inšpiráciu a povzbudenie pre otvorenosť voči iným, aj pre tých, čo sa snažia o dialóg s anglikánskou cirkvou“.

Čo môže jeho kanonizácia znamenať v čase brexitu? „Je to politická výzva do najbližších rokov. V našej krajine existujú rôzne názory na vzťah s Európskou úniou, a to aj v našich komunitách. Povinnosťou cirkvi je povzbudzovať ľudí k dialógu. Je dôležité, aby sme sa v modlitbe obrátili k Newmanovi ako k novému svätcovi,“ dodal arcibiskup Longley.

Britská veľvyslankyňa pri Svätej stolici Sally Axworthyová zasa uviedla, že John Henry Newman „mal veľký vplyv na vzdelávanie po celom svete a to ho robí skutočne globálnym Britom".

V čase otvorenia výstavy o anglickom svätcovi v Ctihodnom anglickom kolégiu na Via di Monserrato sa tamojší študenti nerušene rozprávajú a popíjajú poobedňajšiu kávu. Mnohí z nich s úsmevom odmietajú rozhovor o ich veľkom krajanovi a ospravedlňujú sa, že veľa o ňom nevedia.

Je možné, že Newmana viac poznajú anglikáni než katolíci, priznáva anglický kňaz Marco Egawhary, ktorý pôsobí v kolégiu. „Narodil som sa v Oxforde, kde Newman študoval, učil a stal sa kňazom. Potom odišiel do Birminghamu, aj ja som kňazom Birminghamskej diecézy,“ začína svoje rozprávanie Marco Egawhary.

„Newman mal dobrých anglikánskych priateľov, miloval Anglicko a zároveň bol verný katolíckej cirkvi. Mal veľké srdce, ktoré vedelo obsiahnuť veľa kultúr a národností. Bol by za brexit či nie? Ťažko povedať. Ale dnes by bol určite dobrý negociátor, propagoval by rozumnú, pokojnú, intelektuálnu debatu bez emócií,“ uvažuje anglický kňaz.

Podľa Egawharyho mal Newman „isté problémy s hierarchiou, keď sa stal katolíkom, a tak si niektorí anglikáni mysleli, že sa vráti naspäť. Ale keď sa stal kardinálom, prestali v to dúfať“.

Inzercia

Na svojom krajanovi obdivuje najmä „svätosť v každodennosti“: „Napísal veľa listov politikom, vdovám, farníkom, čo znamená, že mal záujem o veľkých i malých ľudí bez rozdielu, každý bol preňho dôležitý a to je dobrý príklad pre každého katolíka.“

S kardinálom Newmanom zdieľa podobný osud Američan Jeffrey Stevenson. Bol biskupom anglikánskej cirkvi, no čítanie diel od Newmana, Jána Pavla II. a Benedikta XVI. ho priviedlo ku konverzii na katolícku vieru. Teraz je katolíckym kňazom a po titule biskupa sa mu vôbec necnie: „Radšej budem vrátnikom v Pánovom dome, ako by som obýval veľký palác, kde nie je pravda.“

Esej benediktínskeho mnícha Jána Dolného
Kardinál Newman: Moderný cirkevný otec Zdieľať

Anglické pútničky Janice a Margaret zdôrazňujú, že kardinál „svojím myslením predbehol svoju dobu“, čo na konferencii o Newmanovi na Pápežskej univerzite sv. Tomáša Akvinského (Angelicum) pripomenul aj biskup zo Sydney Anthony Fisher. Podľa neho bol Newman „prítomný na Druhom vatikánskom koncile“, keď napríklad inšpiroval myšlienky mladého teológa Josepha Ratzingera, neskoršieho pápeža Benedikta XVI.

Dve „Matky Terezy“ a mystička so stigmami

Medzi veriacimi na Námestí sv. Petra bolo počas slávnostnej omše vidieť hlavne brazílske a indické vlajky. Mávali nimi veriaci, ktorí si prišli uctiť brazílsku a indickú Matku Terezu. V dave nechýbali ani tričká či šatky s vyobrazením nových svätíc.

Brazílska rehoľníčka Dulce Lopes Pontesová sa narodila v meste Salvador de Bahia. Odtiaľ pochádza aj pútnička Patricia Couthnová, ktorá ju osobne poznala. Z jej svätorečenia je nadšená. „Najznámejší príbeh o sestre Dulce je tento: chodila za každým človekom v okolí, podala mu ruku, oslovila ho menom a pokorne prosila o almužnu pre deti a chudobných, o ktorých sa starala. Bola malá, dobrosrdečná, za ľuďmi chodila sama, bolo to veľmi milé.“

Podobne sa pamätajú na indickú rehoľníčku Mariam Thresiu Mankidiyanovú. „Bola doslova ďalšou Matkou Terezou, venovala sa chudobným a charitatívnym dielam, radila a pomáhala ľuďom,“ uviedla rehoľná sestra Mercy z Indie, ktorá taktiež prišla na nedeľnú kanonizáciu.

Rovnako aj „Giuseppina Vanniniová sa venovala hlavne chorým, ale aj chudobným. Existuje totiž viacero druhov chorôb, nielen fyzických, ale aj mentálnych, kultúrnych či sociálnych,“ zdôraznila kamiliánka Sormery, ktorá na slávnosť svätorečenia zakladateľky svojho rádu prišla so skupinou pútnikov z Čile.

A napokon „kanonizácia Marguerite Baysovej je veľmi pozitívnym momentom pre cirkev vo Švajčiarsku a v regióne, kde sa narodila, ako aj pre ľudovú zbožnosť: viete, čo tým myslím? Načúvala a radila ľuďom, ktorí k nej začali chodiť vo veľkom počte po tom, ako sa jej na tele zjavili stigmy,“ hovorí švajčiarsky kňaz Martial Python, ktorý je autorom životopisu novej svätice.

Zatiaľ čo na konci slávnosti bije mohutný zvon Baziliky sv. Petra, pápež František na papamobile obchádza rady pútnikov. Ako doznieva zvuk zvonu, pútnici sa postupne vytrácajú, no brazílski pútnici ešte spievajú a tlieskajú.

Päť nových svätcov si už zjavne našlo nasledovníkov, ktorí sa na nich budú obracať v modlitbách a študovať ich život a dielo.

Foto – TASR/AP (7x), Postoj/Bohumil Petrík (1x)

Odporúčame

)