Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
24. novembec 2019

Pápež ukončil návštevu Japonska. Hovoril o ochrane života, aj jadrovej energii

Pápež František pred stretnutím s cisárom Naruhitom navštívil japonské mestá Hirošimu a Nagasaki a vyzval na koniec jadrových zbraní.
Pápež ukončil návštevu Japonska. Hovoril o ochrane života, aj jadrovej energii

Pápež František sa stretol s cisárom Naruhitom aj premiérom Šinzóm Abem. Foto - TASR/AP

Pápež František v pondelok japonskému cisárovi Naruhitovi povedal, že si pamätá, ako jeho rodičia plakali, keď sa dozvedeli o zhodení atómových bômb na Hirošimu a Nagasaki. Informovala o tom agentúra AP.

Pápež ešte v nedeľu navštívil obe juhojaponské mestá a vyzval svetové veľmoci, aby sa zbavili svojich arzenálov jadrových zbraní, pričom ich vlastníctvo označil za "nemorálny" zločin.

František podľa predstaviteľov japonského paláca Naruhitovi povedal, že počas príhovoru pred obeťami jadrových útokov na japonské mestá si spomenul na žiaľ, ktorý táto udalosť vyvolala u jeho rodičov.

Cisár, ktorý je symbolom Japonska, avšak nemá reálnu politickú moc, vyhlásil, že si veľmi váži pápežove úsilie o svetový mier a blaho ľudí.

Hovorca japonskej vlády Jošihide Suga v pondelok v reakcii na pápežovu výzvu uviedol, že hoci by si Japonsko želalo svet bez jadrových zbraní, vzhľadom na zhoršujúcu sa situáciu v regióne závisí jeho bezpečnosť od odstrašujúcej sily amerického jadrového arzenálu.

Suga zdôraznil, že jadrové odstrašovanie je základom japonskej bezpečnosti, pričom pretrvávajúca, prípadne aj rastúca závislosť od amerického jadrového arzenálu je podľa jeho slov "realistická a primeraná".


Na omšu v Tokiu prišlo približne 50-tisíc ľudí. Foto - TASR/AP

Pápež František sa v pondelok stretol s obeťami havárie jadrovej elektrárne vo Fukušime a vyzval svet, aby prehodnotil svoju závislosť na atómovej energii. Informovala o tom agentúra AP.

K téme
Japonský kňaz: Sme bohatý národ, no trápi nás stres, osamelosť a samovraždy Zdieľať

František pripomenul, že japonskí katolícki biskupi vyzývajú na zavretie jadrových elektrárni po "trojitej katastrofe", keď v roku 2011 zemetrasenie a následne vlny cunami vyradili z činnosti chladiace systémy elektrárne a následne sa roztavili vnútra troch z jej reaktorov. Išlo o najhoršiu jadrovú katastrofu s únikom radiácie do okolia od výbuchu v Černobyle v roku 1986. Svoje domovy muselo opustiť viac ako 160-tisíc ľudí.

Svätý otec avizoval, že bude nutné "urobiť dôležité rozhodnutia týkajúce sa využívania prírodných surovín a najmä zdrojov budúcej energetiky".


Pápež František objíma 16-ročného Macukiho Kamošitu, ktorý ako 8-ročný zažil haváriu jadrovej elektrárne vo Fukušime. Foto - TASR/AP

Inzercia

Pápež František odsúdil v nedeľu počas návštevy japonského mesta Hirošima jadrové zbrane a ich používanie označil za „zločin“. Pápež zároveň pri tejto príležitosti vyzval na koniec jadrových zbraní všeobecne, píše agentúra AFP.

„Využívanie atómovej energie na účely vojny je dnes, viac než kedykoľvek predtým, zločinom nielen proti dôstojnosti ľudských bytostí, ale aj proti akejkoľvek možnej budúcnosti nášho spoločného domova,“ povedal František pri pamätníku v Hirošime a pomodlil sa za obete zhodenia jadrovej bomby. Pápež si na tomto mieste vypočul aj osobné svedectvá tých, ktorí jadrový útok prežili.


Pápež František počas príhovoru pri pamätníku obetiam v Nagasaki 24. novembra 2019. Foto: TASR/AP

Pred Hirošimou navštívil v nedeľu aj Nagasaki, teda obe mestá, na ktoré v auguste 1945 zhodili Spojené štáty jadrové bomby. Tieto útoky si spolu vyžiadali najmenej 214-tisíc mŕtvych a prispeli k ukončeniu druhej svetovej vojny v Tichomorí.

Pri pamätníku obetiam v Nagasaki položil František veniec z bielych kvetov a venoval im tichú modlitbu. Napriek silnému dažďu si prišli jeho príhovor vypočuť stovky ľudí.

„Na tomto mieste si hlboko uvedomujeme bolesť a hrôzu, akú sme my ľudské bytosti schopné spôsobovať iným,“ povedal pápež a upozornil na „zvrátenú dvojtvárnosť“ jadrových odstrašovacích prostriedkov, keďže mier je nezlučiteľný so „strachom zo vzájomného zničenia alebo hrozbou totálneho vyhladenia“.

K téme
Pápež František v Thajsku odsúdil zneužívanie žien a detí na sex Zdieľať

Pri útoku na Nagasaki bola zničená aj dovtedy najväčšia katolícka katedrála Nepoškvrneného počatia Panny Márie nazývaná Urakami. V jej troskách sa našla drevená socha Panny Márie, ktorá zázračne prežila horúčavu výbuchu atómovej bomby. Katedrále ju daroval svätý Maximilián Kolbe v roku 1930 počas svojej misie v Japonsku. Počas omše na baseballovom štadióne v Nagasaki vystavená v blízkosti oltára.

Štyristotisícový prístav Nagasaki je vlastne akousi kolísku kresťanstva v krajine. Sem spolu s obchodníkmi zo Západu prichádzali i prví misionári zo Španielska a Portugalska. Na návrší nad mestom, kde bol v roku 1597 ukrižovaný svätý Pavol Miki a jeho 25 spoločníkov, sa pápež František modlil za náboženskú slobodu.

V 126 miliónovej populácii Japonska tvoria katolíci 0,42%, čiže niečo vyše pol milióna. Katolícka cirkev sa tu člení do troch ardicidiecéz s 13 sufragánnymi diecézami. Prítomnosť katolíkov v krajine je zreteľná najmä na poli školstva, dlhú tradíciu má Univerzita Sofia v Tokiu vedená jezuitmi. Pred pápežom Františkom Japonsko navštívil v roku 1981 sv. Ján Pavol II.

Odporúčame