Vo vedení Hillsongu pôsobil homosexuál. Cirkev zasiahla

Protestanská cirkev Hillsong čelila kritike, že jeden z jej lídrov je aktívny homosexuál. Vítame homosexuálov, ale nesúhlasíme s ich štýlom života, tvrdí pastor Houston.

Pastori Hillsongu Brian Houston a Carl Lentz. Foto: Facebook Hillsong church

Kresťanský portál Now The End Begins pred časom zverejnil informáciu, že vo vedení protestantskej cirkvi Hillsong New York pôsobí Josh Canfield, ktorý je zasnúbený so svojím partnerom.

Autor článku svoje tvrdenie podložil Canfieldovými slovami pre portál Playbill. „Začal som byť úprimný voči mojej cirkvi. Som súčasťou Hillsong NYC. Som jedným z vedúcich speváckeho zboru. Tiež spievam v ich chválovom tíme. Odvtedy, čo som priznal, že som s Reedom, sa nič nezmenilo. Aj on spieva v speváckom zbore,“ napísal Canfield.

Obaja z dvojice boli členmi cirkvi ešte skôr, než sa zoznámili. Podľa Religion News vedenie Hillsongu požiadalo Canfielda o odstúpenie zo svojej vedúcej pozície hneď po tom, ako sa o vzťahu dozvedelo. Bolo to ešte pred publikovaním vyjadrenia pre Playbill.

Zakladateľ austrálskeho Hillsongu Brian Houston tvrdí, že cirkev vedome nemá medzi svojimi lídrami homosexuálov. „Hillsong víta všetkých ľudí, ale neschvaľuje všetky štýly života. Pre ujasnenie, neschvaľujeme homosexuálny štýl života a preto vedome nemáme aktívnych homosexuálov vo vedúcich pozíciách. Verím, že Božie slovo jasne hovorí, že manželstvo je zväzok medzi mužom a ženou,“ napísal Houston vo svojom blogu.  

Podľa Houstona sa homosexuálne cítiaci veriaci môžu zapojiť do modlitby chvál a stať sa členom cirkvi. Dvojici dovolili naďalej spievať v zbore.

„Ja a moja manželka Laura sme súčasťou Joshovho a Reedovho života. Veľa sme diskutovali o hriechu, živote a Ježišovi. V Hillsongu si dáme námahu sadnúť si s nimi k stolu a počúvame o ich bolesti, ceste a uvažujeme o ich myslení.  A keď je čas hovoriť k týmto ľuďom, môžeme k nim hovoriť z pozície pozorovateľa, nie sudcu,“ povedal pastor Hillsong New York Carl Lentz pre Religion News.

Podľa Lentza homosexuálni veriaci neodchádzajú z Hillsongu, pretože vedia, že sú milovaní. Napriek tomu, že nesúhlasia s niektorým učením cirkvi, chcú v nej zostať. “ Sú tu dvaja ľudia, a je ich oveľa viac, ktorí vedia, v čo veríme, ale naďalej chcú byť súčasťou cirkvi,“ vysvetlil Lentz.

Pastori Hillsongu boli doposiaľ vo verejných vyhláseniach k otázke homosexuality opatrní. Brian Houston pred rokom pre New York Times povedal, že  nie je konštruktívne zaujať jasné stanovisko, pretože „sa jedná o pokračujúcu diskusiu“. Carl Lentz sa zasa obhajoval, že ani Ježiš verejne nehovoril o homosexualite. „V našej cirkvi máme veľa homosexuálov a budem sa modliť, aby tomu vždy tak bolo,“ povedal Lentz.

Podľa Religion News je spôsob, akým Hillsong celú záležitosť riešil, pokrokom. „Jedna z najvplyvnejších protestantských cirkví na svete tak znovu potvrdila svoj záväzok k tradičným názorom na sexualitu a ukázala mieru otvorenosti a flexibility v tejto veci, čo by bolo ťažké predstaviť si ešte pred desiatimi rokmi,“ napísal komentátor Jonathan Merritt.

Letničnú cirkev Hillsong založil  v roku 1983 Frank Houston spolu so svojím synom Brianom. Cirkev má dcérske zbory po celom svete. Najznámejšou odnožou v USA je Hillsong New York City, známy je aj Hillsong Paris, London, či Hillsong Ukrajina. Súčasťou austrálskej odnože je aj chválová kapela Hillsong United. Podľa New York Times cirkev priťahuje po celom svete 100-tisíc veriacich týždenne.

Monika Ostrovská

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo