Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
07. 09. 2015, 16:42

Dve vatikánske farnosti prijmú utečencov. Ktoré to sú?

Pápež František vyzval všetky katolícke farnosti a rehoľné komunity, aby prijali po jednej utečeneckej rodine. „Aj dve farnosti vo Vatikáne v týchto dňoch prijmú dve rodiny utečencov,“ povedal František. O ktoré farnosti ide? Kostol sv. Anny sa nachádza hneď za rovnomennou bránou, ktorou sa vstupuje...

Dve vatikánske farnosti prijmú utečencov. Ktoré to sú?

Pápež František vyzval všetky katolícke farnosti a rehoľné komunity, aby prijali po jednej utečeneckej rodine. „Aj dve farnosti vo Vatikáne v týchto dňoch prijmú dve rodiny utečencov,“ povedal František. O ktoré farnosti ide?

Kostol sv. Anny sa nachádza hneď za rovnomennou bránou, ktorou sa vstupuje na územie Vatikánu. Foto - Wikimedia

Na území Vatikánu sa nachádzajú dve farnosti, pripomenul portál Vatican Insider. Prvou je farnosť svätej Anny, ktorá sa nachádza pri rovnomennej bráne. Ide o miesto, kde sa stretajú hranice Talianska a pápežského štátu.

„Kostol sv. Anny je prakticky jediné verejné modlitebné miesto za vatikánskymi múrmi, na ktoré môžete vstúpiť bez žiadosti o povolenie,“ uvádza internetová stránka farnosti. Správcom farnosti je páter Bruno Silvestrini z Rehole svätého Augustína.

Kostol sv. Anny je otvorený už od skorého rána (5.45), aby sa zamestnanci Rímskej kúrie a Vatikánu mohli zastaviť na rannú omšu a modlitbu. Práve v tejto farnosti František slávil prvú verejnú omšu po svojom zvolení na pápežský stolec.

K téme
Pápež: Každá farnosť by mala prijať jednu utečeneckú rodinu

Zdieľať

Osobitnou postavou tejto farnosti bol bezdomovec Willy, ktorý viac ako 25 rokov pravidelne navštevoval kostol sv. Anny. Po svojej smrti vo februári 2015 sa mu dostalo výnimočného privilégia – páter Silvestrini ho pochoval na cintoríne vnútri Vatikánu.

Ďalšou výnimočnou osobnosťou je 93-ročný páter Gioele Schiavella, ktorý spravoval farnosť sv. Anny pred pátrom Silvestrinim. Pri príležitosti 70. výročia kňazskej vysviacky s ním celebroval ďakovnú omšu emeritný pápež Benedikt XVI.

Druhou vatikánskou farnosťou, ktorá prijme jednu rodinu utečencov, je farnosť Pápežskej baziliky svätého Petra. Jej korene siahajú až do polovice 16. storočia. Aj jej správcom je augustiniánsky páter Mario Bettero.

Imrich Gazda

Odporúčame

Slovenskí rehoľníci zlepšovali prácu s médiami

Slovenskí rehoľníci zlepšovali prácu s médiami

Zástupcovia ženských a mužských reholí na Slovensku sa už po druhýkrát stretli na seminári Zasvätení online, aby skvalitnili prácu s médiami. Víkendového seminára, ktorý sa uskutočnil na Katolíckej univerzite v Ružomberku, sa zúčastnilo viac ako 30 rehoľníčok a rehoľníkov z približne 15 reholí. Wor...

Exorcista: Diabol ma oslovuje po mene. Má svoj obľúbený hriech

Exorcista: Diabol ma oslovuje po mene. Má svoj obľúbený hriech

Má exorcista strach? Aký hriech má diabol v obľube? Čo je jeho najväčším víťazstvom? O prípadoch posadnutosti, vyháňaní diabla, ale aj o nebezpečenstve alkoholu a jogy hovorí španielsky exorcista. Pane Ježišu, ty si dal apoštolom moc vyháňať démonov. V svojom mene znič nepriateľa, modlí sa exorcista...