Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
29. apríl 2021

Svet východného kresťanstva

Kopti oplakávajú ďalšiu obeť Islamského štátu. Vražda pobúrila aj moslimov

Pred dvesto rokmi Osmania popravili ekumenického patriarchu. Spomienka na obete sovietskeho masakra pri rumunskej obci Fantana Alba.

Kopti oplakávajú ďalšiu obeť Islamského štátu. Vražda pobúrila aj moslimov

Ilustračné foto – TASR/AP

Koptská pravoslávna cirkev v Egypte minulý týždeň oplakávala svojho veriaceho, ktorého zavraždila teroristická skupina Islamský štát (IS).

V stanovisku k tomuto prípadu cirkevné vedenie podčiarklo, že skutky IS len stupňujú „naše odhodlanie a naliehanie uchovať našu vzácnu národnú jednotu“.

Koptská pravoslávna cirkev označila zavraždeného za mučeníka, ktorý zostal verný svojej viere až do smrti.

Najnovšou obeťou teroristov IS sa stal 62-ročný koptský pravoslávny kresťan Nabil El-Habaši, ktorého IS zadržiaval päť mesiacov.

Vo videu zverejnenom v nedeľu 18. apríla vidno popravu muža strelou do zadnej časti hlavy v meste Bir El-Abd na severe Sinajského polostrova, kde v minulosti už došlo k viacerým smrteľným teroristickým útokom.

IS vo videu zdôvodnil El-Habašiho zavraždenie jeho spoluprácou s egyptskou armádou. El-Habaši pomohol postaviť kostol v meste Bir El-Abd, ktoré spolupracuje s egyptskou armádou a tajnou službou v boji proti IS.

V pondelok 19. apríla egyptské ministerstvo vnútra vyhlásilo, že na severe Sinajského polostrova boli zabití traja teroristi, ktorí sa mali podieľať na vražde koptského pravoslávneho kresťana. Pri prestrelke s egyptskými bezpečnostnými silami explodoval pás s výbušninami jedného z teroristov a zabil všetkých troch.

Ako jeden zo zabitých bol identifikovaný Mohammed Salem Ziada, ktorý mal patriť k najnebezpečnejším teroristom na Sinajskom polostrove. Stále sa pátra po ďalších troch mužoch, ktorí sa podieľali na Habašiho zavraždení.

Zavraždenie Nabila El-Habašiho odsúdila aj káhirská mešita Al-Azhar. Tento skutok podľa nej potvrdzuje, že „týmto teroristickým skupinám chýba aj najmenšia miera ľudskosti“. Podsekretár Al-Azharu Mohammed al-Dhawani vyjadril sústrasť rodine 62-ročnej obete a zavraždenie označil za hanbu pre ľudstvo.

Pred dvesto rokmi Osmania popravili ekumenického patriarchu

Ekumenický patriarcha Bartolomej počas druhého aprílového víkendu slávil pamiatku svojho kanonizovaného predchodcu a mučeníka Gregora V. Tohto konštantínopolského patriarchu presne pred 200 rokmi popravili Osmania, pretože ho vinili z vypuknutia gréckeho boja za nezávislosť.

10. apríla 1821 Osmania obesili ekumenického patriarchu Gregora V. na vstupnej bráne do patriarchálneho sídla v istanbulskej mestskej časti Fanar. Gregora V. zatkli vo veľkonočnú nedeľu po bohoslužbách pred Katedrálou svätého Juraja vo Fanare. Obesili ho v plnom biskupskom rúchu okolo 15. hodiny.

Po dvoch dňoch bolo Gregorovo mŕtve telo na výstrahu prevážané po istanbulských uliciach a nakoniec hodené do Bosporu. Kresťanským námorníkom sa ho napokon podarilo ukryť a previezť do Odesy, kde ho úctivo pochovali.

Inzercia

Na žiadosť gréckej vlády boli Gregorove relikvie v roku 1871 prevezené do Atén, kde sú uložené v katedrále. Dňa 8. apríla 1921 bol mučeník-patriarcha Gregor V. vyhlásený za svätého.

Po začatí gréckeho boja za nezávislosť v marci 1821 bol Gregor V. ako etnarcha grécko-pravoslávneho millétu v Osmanskej ríši karhaný sultánom Mahmudom II. za neschopnosť potlačiť povstanie. Nie je jasné, či patriarcha bol alebo nebol v tajnom spojení s rebelmi, no verejne vyzval Grékov k poslušnosti voči osmanskému štátu.

21. marca 1821 na nátlak Osmanov dokonca uvalil „anatému“ na povstalcov. Hneď po vypuknutí gréckeho povstania bolo v Istanbule popravených niekoľko rešpektovaných Grékov. Patriarcha vedel, že ho postretne podobný osud. Jeho najbližšie okolie sa však márne pokúšalo presvedčiť ho, aby odišiel z mesta.

Brutálne zavraždenie Gregora V. sa stretlo s veľkým rozhorčením po celom pravoslávnom svete, najmä v Rusku. Protesty sa konali aj po celej Európe. Táto udalosť len posilnila politické hnutie za oslobodenie Grécka, ako to krátko pred svojou smrťou predpovedal samotný patriarcha Gregor V.

Spomienka na obete masakra pri obci Fantana Alba

Prvého apríla uplynulo 80 rokov od masakra pri obci Fantana Alba, ktorý si vyžiadal až 3 000 ľudských životov. Predstavitelia rumunského cirkevného a politického života si túto tragickú udalosť pripomenuli v monastieri Putna, kde bol pred niekoľkými rokmi zriadený špeciálny pamätník, ktorý je odvtedy každoročne 1. apríla miestom oficiálnej spomienky.

Od 18. hodiny zvonili zvony vo všetkých monastieroch a chrámoch archieparchie Sučeava a Radauti v Bukovine.

Masaker pri obci Fantana Alba patrí k najsmutnejším kapitolám rumunskej histórie. V júni 1940 muselo Rumunsko (v dôsledku paktu medzi Hitlerom a Stalinom) prenechať Sovietskemu zväzu časti svojich severných oblastí (severná Bukovina a Besarábia). Toto územie obsadila Červená armáda a tajná služba NKVD. Rumunská administratíva a armáda ešte stihli stiahnuť sa včas, no viac ako 3,5 milióna ľudí (väčšinou etnických Rumunov) bolo prekvapených.

Sovietsky represívny aparát začal konať okamžite, tisíce ľudí vyvlastnil, zatkol alebo deportoval, niektorých zavraždil, chrámy pozatváral.

V nasledujúcich mesiacoch sa veľa ľudí pokúsilo prebehnúť cez hranicu do Rumunska. Len malej časti z nich sa útek podaril. 1. apríla 1941 bol trojtisícový zástup z niekoľkých susediacich dedín spoločne na ceste k sovietsko-rumunským hraniciam, „vyzbrojený“ bielymi vlajkami a náboženskými symbolmi.

Sovietske pohraničné jednotky ich zastavili neďaleko obce Fantana Alba, ktorá je teraz súčasťou Ukrajiny (Bila Krynycja). Vojaci začali strieľať po tom, čo ľudia nerešpektovali výzvu zastaviť. Podľa oficiálnych sovietskych správ o život prišlo „iba“ 44 civilistov, iné zdroje však hovoria až o 3 000 obetiach, pričom aj pôvodne preživší boli neskôr mučení a zavraždení.

V roku 2011 poslanecká snemovňa rumunského parlamentu schválila zákon, ktorým sa stanovuje 1. apríl ako spomienkový deň na obete; nielen na tie pri Fantana Alba, ale aj na mnohé ďalšie na územiach okupovaných Sovietskym zväzom.

Odporúčame