Svet kresťanstva: malý sen, veľká výzva

Portál Svet kresťanstva spúšťam v čase utíšenia mediálnych vôd po kauze „biskup Williamson“.

Pápež Benedikt XVI. koncom januára zrušil exkomunikáciu štyroch lefébvristických biskupov, ktorí naďalej ostávajú suspendovaní a nie sú považovaní za biskupov Katolíckej cirkvi. Jedným zo štvorice bol aj britský biskup Richard Williamson prezentujúci hlúpe názory relativizujúce holokaust.

Sekulárne médiá pápežovo rozhodnutie hneď posunuli z roviny „stiahnutie cirkevného trestu“ do polohy „rehabilitovanie popierača holokaustu“. Neznalosť faktov alebo úmysel? Katolícke médiá si naopak kauzu takmer nevšimli. Otázka stojí rovnako. Neznalosť faktov alebo úmysel? SME aj Katolícke noviny sa tak ocitli na jednej lodi. Nesplnili si základné poslanie: pravdivo informovať svojich čitateľov.

Úlohou tohto úvodného článku nie je komplikovaná úvaha nad tým, prečo v slovenských médiách (sekulárnych aj náboženských) absentuje kvalitná náboženská publicistika. K tejto téme sa čoskoro vrátim. Obmedzím sa len na konštatovanie, že na Slovensku chýbajú tzv. vatikanisti. Novinári, ktorí sa špecializujú na dianie vo Vatikáne, v Katolíckej cirkvi a kresťanskom svete. Ľudia ako Luigi Accattoli (Corriere della Sera), Sandro Magister (L´Espresso), Andrea Tornielli (Il Giornale) alebo John L. Allen Jr. (National Catholic Reporter). Ich texty „z vnútra Vatikánu“ s chuťou a obdivom čítam už niekoľko rokov.

Blogy týchto novinárov ma inšpirovali k založeniu portálu Svet kresťanstva. Napĺňam si ním svoj sen a uzatváram dlhšie obdobie úvah nad tým, či to má zmysel. Odpoveď nenájdem, ak to neskúsim. Mojím prianím je, aby Svet kresťanstva bol dôkazom, že o náboženských udalostiach sa dá písať otvorene, zaujímavo a pravdivo.

Imrich Gazda

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Prečítajte si tiež

Ďalšie články o téme