Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
08. október 2021

Vatikánska sedma

Začína sa najväčšia diskusia v histórii cirkvi. Na Slovensku o tom nepočuť

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho rubriky Svet kresťanstva Imricha Gazdu.

Začína sa najväčšia diskusia v histórii cirkvi. Na Slovensku o tom nepočuť

Ilustračné foto: TASR/AP

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

 • že po nemeckej či talianskej štartuje celocirkevná synodálna cesta,
 • že tento týždeň sa vo Vatikáne niesol v znamení súdnych procesov,
 • aký fascinujúci život má za sebou prvá evanjelická farárka na Slovensku.

Už túto nedeľu vstúpi Katolícka cirkev do trojročného synodálneho procesu. Slávnostným začiatkom bude svätá omša s pápežom Františkom v Bazilike svätého Petra.

O čo ide. O synodálnej ceste sa dnes hovorí najmä v súvislosti s Nemeckom, kde sa v roku 2019 začal proces obnovy miestnej cirkvi, ktorý sprevádzajú mnohé kontroverzie. Na reformnú synodálnu cestu sa však vydali aj cirkvi v iných krajinách, napríklad v Taliansku. Počnúc najbližšou nedeľou sa táto téma stáva celocirkevnou.

Pápež František po skončení poslednej synody biskupov o Amazónii v roku 2019 oznámil, že téma ďalšej synody bude znieť Za synodálnu cirkev: spoločenstvo, participácia a misia.

Neskôr bolo upresnené, že nepôjde o jednorazové (približne trojtýždňové) zasadnutie, ako sme boli zvyknutí v minulosti, ale o trojročný proces. Začne sa na úrovni diecéz (október 2021 – apríl 2022), pokračovať bude v rámci kontinentov (september 2022 – marec 2023) a vyvrcholí záverečným stretnutím biskupov v Ríme (október 2023).    

Prečo je to dôležité. Začína sa najväčšia diskusia v histórii Katolíckej cirkvi, do ktorej sa môže zapojiť každý jeden jej člen. V diecéznej fáze, do ktorej majú byť zapojené aj jednotlivé farnosti, sa tematicky bude vychádzať z Prípravného dokumentu, základnú pomocnú príručku predstavuje Vademecum.

Slovo synoda znamená „spoločne na ceste“, takže začínajúci synodálny proces má pohnúť cirkev dopredu, aby vedela primerane reagovať na výzvy 21. storočia. Zároveň má nasmerovať jednotlivých členov cirkvi k sebe navzájom, aby každý dokázal nájsť svoje konkrétne miesto v službe jednému spoločenstvu.    


Zdroj – Vatican News

Ako sa to dotkne nás na Slovensku. Prvá fáza synody sa začne vo všetkých diecézach sveta o týždeň – 17. októbra. Kým v susednej Českej republike už bol ustanovený národný synodálny tím, ako aj koordinátori na diecéznych a farských úrovniach, do češtiny boli preložené základné dokumenty, vznikla internetová synodálna stránka, pripravuje sa teologická konferencia o synodalite a miestni biskupi pozvali všetkých veriacich, aby sa aktívne zapojili do synodálneho procesu, na Slovensku je zatiaľ ticho.

Na internetovej podstránke, kde KBS v minulosti zverejňovala informácie k jednotlivým synodám, sa k začínajúcej synode zatiaľ nenachádza žiadna informácia.

Prvou lastovičkou je zatiaľ len diskusia v televízii Lux, kde o tejto téme rozprávali predseda KBS Stanislav Zvolenský a hovorca KBS Martin Kramara. „V nasledujúcich dňoch budeme v našich diecézach a farnostiach pozývať kňazov a veriacich laikov, aby sa na tomto synodálnom procese zúčastnili,“ prisľúbil arcibiskup Zvolenský.

Inzercia

Ďalšie udalosti v skratke

 • Vo Vatikáne pokračoval súdny proces s kardinálom Angelom Becciuom a spol. Obhajcovia uspeli so svojimi výhradami proti postupu vatikánskej prokuratúry, ďalšie pojednávanie je naplánované na 17. novembra. Viac v článku Pavla Rábaru.
   
 • Nemecká synodálna cesta má za sebou druhé plenárne zhromaždenie, ktoré vyvrcholilo chaosom a predčasným koncom. Reformný proces cirkvi v Nemecku kritizuje už aj kardinál Walter Kasper. Viac v článku Jany Zlatohlávkovej.
   
 • V rokoch 1950 – 2020 bolo v prostredí francúzskej cirkvi sexuálne zneužitých 330-tisíc maloletých osôb. Vyplýva to zo správy, ktorú zverejnila nezávislá vyšetrovacia komisia. Je to horšie, ako sa čakalo, vyhlásil predseda Francúzskej biskupskej konferencie. Je to hanba cirkvi, reagoval pápež František. (vatican news)
   
 • Vatikánsky súdny tribunál uzavrel prípad sexuálneho zneužívania v Malom seminári Pia X. Oboch obvinených kňazov oslobodil pre nedostatok dôkazov a premlčanie niektorých skutkov. Rok trvajúci súdny proces sa prvýkrát v histórii zaoberal sexuálnym zneužívaním priamo na území Vatikánu. (vatican news)
   
 • Vo Vatikáne sa zišli náboženskí predstavitelia z celého sveta, aby diskutovali o ochrane životného prostredia, ale aj o výchove a vzdelávaní. S pápežom Františkom sa stretli napríklad konštantínopolský patriarcha Bartolomej, canterburský arcibiskup Justin Welby či veľký imám Al Azharu Ahmed Al-Tajíb. (vatican news)
   
 • Pápež František prijal nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú. Počas októbra sa stretne aj s arménskym prezidentom Armenom Sarkissianom, francúzskym premiérom Jeanom Castexom, juhokórejským prezidentom Moonom Jae-inom a napokon aj s americkým prezidentom Joeom Bidenom. (aci stampa)


Foto – TASR/AP

 • Laureátmi Ratzingerovej ceny za rok 2021 sa stala profesorka náboženskej filozofie a porovnávacej religionistiky Hanna-Barbara Gerl-Falkovitzová a profesor Starého zákona Ludger Schwienhorst-Schönberger. Cenu si prevezmú 13. novembra vo Vatikáne z rúk pápeža Františka. (vatican news)
   
 • Slovensko navštívil najvyšší predstavený rehole dominikánov Gerard Francisco Tomoner. O dôvodoch jeho príchodu a 800. výročí smrti svätého Dominika sme sa rozprávali s dominikánom Gabrielom Hunčagom.
   
 • Prešovský gréckokatolícky arcibiskup Ján Babjak sa uzdravil z ochorenia covid-19. Na septembrovom Medzinárodnom eucharistickom kongrese v Budapešti, kde sa nakazil arcibiskup Babjak, sa infikoval aj taliansky kardinál Angelo Bagnasco, museli ho aj hospitalizovať. Viac v článku Juraja Brezániho.
   
 • Farárske skúšky v Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku úspešne zložilo sedem uchádzačov. (ecav)

Nenechajte si ujsť

Knižná bodka

Darina Bancíková (1922 – 1999) prežila nevšedný život. Rodáčka z Kokavy nad Rimavicou, nemanželské dieťa, jedna z prvých ženských študentiek na Evanjelickej bohosloveckej fakulte v Bratislave, obeť procesu vykonštruovaného ŠtB, ale najmä prvá ordinovaná žena v rámci Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku.

Pri príležitosti 70. výročia tejto udalosti vyšli v druhom vydaní Bancíkovej spomienky pod názvom Prebytočný človek! Prebytočný človek? Divné sú cesty Božie (Miloš Hric, 2021).

„Myslím si, že vtedy málokto hľadel vážne na moje štúdium. Typická je poznámka biskupského tajomníka Pavla Neckára, keď mi vo štvrtom ročníku povedal: ,Mysleli sme si, že ste sa prišli na fakultu vydať, ale teraz vidíme, že to myslíte vážne‘,“ píše Bancíková, ktorá po skončení štátneho zákazu vykonávať cirkevnú službu pôsobila až do dôchodku v rázovitej novohradskej obci Veľký Lom.

Jej spomienky sú veselé aj trpké, vážne aj osviežujúce, na pozadí veľkých dejín sa kľukatí cestička ženy, ktorá to nevzdala ani v najťažších chvíľach.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.