V Hanoji pochovali kardinála Pham Dinh Tunga

Ázijská cirkev prišla o ďalšiu osobnosť. Dnes bol v Hanoji pochovaný emeritný arcibiskup hlavného mesta Vietnamu, kardinál Paolo Giuseppe Pham Dinh Tung. V polovici februára zomrel aj emeritný arcibiskup Soulu, kardinál Stephen Kim Sou-hwan.

Kardinál Pham Dinh Tung zomrel 22. februára vo veku 90. rokov. „Vynikajúci pastier, ktorý Cirkvi a Petrovmu stolcu slúžil s veľkou odvahou a vernou štedrosťou v obtiažnych podmienkach a sám seba nešetril pri hlásaní Evanjelia,“ napísal v sústrastnom telegrame pápež Benedikt XVI.

Narodil sa v roku 1919 v kresťanskej rodine, za kňaza bol vysvätený v roku 1949. V päťdesiatych rokoch založil v Hanoji centrum pre vojnových utečencov. V roku 1954 sa v severnej časti Vietnamu dostávajú k moci komunisti. Pham Dinh Tung sa v rovnakom čase stal rektorom kňazského seminára vychovávajúceho kňazov pre celý Severný Vietnam. Dostáva sa do sporu s vládnou mocou, pretože odmieta povoliť politickú formáciu seminaristov. Po tom, čo vláda seminár zatvorila, pokračuje v tajnej formácii kňazov.

V roku 1963 je Pham Dinh Tung Svätou stolicou menovaný za biskupa. Za motto si vyberá slová: „Verím v Božiu lásku.“ Tajne vysväcuje nových kňazov, zakladá rodinné hnutie. Za arcibiskupa Hanoja bol napriek nesúhlasu vietnamskej vlády menovaný v roku 1994. Mesiac nato ho pápež Ján Pavol II. menoval aj za kardinála. Keďže komunistická vláda obmedzovala jeho pohyb po krajine, zakladal vo farnostiach laické združenia (spolu okolo 2000) zodpovedné za náboženský rozvoj. Inicioval aj vznik katechetického inštitútu, z ktorého vzišlo okolo 200 katechétov cirkulujúcich po celej krajine. Pri príležitosti 100. výročia založenia katedrály v Ban Nich v roku 1993 sa slávnostnej omše zúčastnilo až 30 000 veriacich.

Z pozície predsedu vietnamskej biskupskej konferencie (1995 – 2001) sa usiloval o rozšírenie náboženskej slobody v krajine a o pokrok v dialógu medzi vládou a Svätou stolicou. Vo veku 84 rokov Vatikán prijal jeho demisiu a za nové arcibiskupa Hanoja vymenoval, taktiež za nesúhlasu vlády, Josepha Ngô Quang Kiêta.

Smrťou kardinála Pham Dinh Tunga sa počet kardinálov znížil na 187. Z nich 115 sú voličmi, 72 už nemajú právo voľby pápeža, pretože dosiahli vek 80 rokov.

Zdroj: AsiaNews, Zenit, Radio Vaticana

Foto: www.asianews.it

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo