Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Duchovný život
07. január 2022

Svätec týždňa

Rajmund z Peñafortu, kňaz

Španielsky kňaz podporoval dominikánske misie medzi moslimami v severnej Afrike a podnietil svojho rehoľného spolubrata svätého Tomáša Akvinského, aby napísal vieroučný spis Summa contra gentiles.

Rajmund z Peñafortu, kňaz

Zdroj: Wikipedia

Svätý Rajmund sa narodil okolo roku 1175 na zámku Peñafort pri Barcelone. Stal sa profesorom cirkevného práva v Bologni. Jeho študijnú príručku Summa iuris čítala celá Európa.

V roku 1220 sa Rajmund vrátil do Barcelony, aby vyučoval v kňazskom seminári. O dva roky neskôr vstúpil do dominikánskej rehole a spolupracoval pri zakladaní rehole mercedárov, ktorí vykupovali kresťanov z moslimského zajatia.  

V roku 1230 pápež Gregor IX. povolal Rajmunda do Ríma a poveril ho zostavením zbierky pápežských dekrétov. Decretales Gregorii IX. mali veľký význam pri rozvoji cirkevného práva.

V roku 1238 generálna kapitula rehole zvolila Rajmunda za hlavného predstaveného dominikánskeho rádu. Zaslúžil sa o zjednodušenie rehoľných konštitúcií. Podporoval dominikánske misie medzi moslimami v severnej Afrike. Podnietil svojho rehoľného spolubrata svätého Tomáša Akvinského, aby napísal vieroučný spis Summa contra gentiles.

V roku 1240 sa Rajmund vzdal hodnosti generálneho predstaveného a utiahol sa do barcelonského kláštora. Spolubratov veľmi povzbudzovala jeho poníženosť, nábožnosť a úcta k Eucharistii.

Rajmund zomrel 6. januára 1275. Jeho pamiatka sa slávi 7. januára. Je patrónom právnikov a knihovníkov.

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.