Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Pápež a Vatikán Svet kresťanstva
10. január 2022

Vatikánske zákulisie

Je tu rok zásadnej reformy Rímskej kúrie a veľkých personálnych zmien

V roku 2022 sa očakáva odchod viacerých významných kardinálov do dôchodku. Nahradiť by ich mali nové mená.

Je tu rok zásadnej reformy Rímskej kúrie a veľkých personálnych zmien

Foto – TASR/AP

Čaká sa na ňu už niekoľko rokov. A čoraz netrpezlivejšie.

Reč je o novej apoštolskej konštitúcii Praedicate evangelium, ktorá má priniesť najväčšie zmeny v Rímskej kúrii za posledných tridsať rokov.

Návrh nového dokumentu, ktorý má nahradiť doteraz platnú apoštolskú konštitúciu Jána Pavla II. Pastor bonus z roku 1988, schválila Rada kardinálov ešte v apríli 2019. Následne bol rozoslaný na pripomienkovanie predsedom biskupských konferencií, synodám východných cirkví, konferenciám vyšších rehoľných predstavených či niektorým pápežským univerzitám.

Očakávalo sa, že po zapracovaní pripomienok pápež František schváli jeden z najdôležitejších dokumentov svojho pontifikátu už v roku 2020. No nestalo sa tak ani v roku 2021.

Taliansky vatikanista Andrea Gagliarducci však koncom roka upozornil, že v tlačovej správe z ostatného zasadnutia Rady kardinálov (13. – 15. december) sa po prvýkrát nespomína pokračovanie prác na Praedicate evangelium. To by mohlo naznačovať, že text je hotový a čaká sa už len na jeho schválenie pápežom Františkom.

Prečo vlastne je tento dokument taký dôležitý?

Jedným z hlavných záverov diskusie medzi kardinálmi, ktorá predchádzala voľbe nového pápeža v roku 2013, bola potreba finančnej očisty Vatikánu a reforma Rímskej kúrie ako nevyhnutný dôsledok vykričaných káuz Vatileaks I a Vatileaks II. No nielen nich.

„Domácu úlohu“ sa pápežovi Františkovi podarilo splniť zatiaľ len čiastočne. Kým vatikánske financie sa do veľkej miery podarilo upratať, na čom má veľkú zásluhu Ekonomický sekretariát zriadený v roku 2014 a vedený najprv kardinálom Georgeom Pellom a po ňom jezuitom Juanom Antoniom Guerrerom Alvesom, reforma Rímskej kúrie výrazne zaostáva.   

V snahe dosiahnuť väčšiu synergiu a lepšiu vzájomnú koordináciu a komunikáciu pápež František zlúčil viaceré menšie pápežské rady do nových „superúradov“: vzniklo Dikastérium pre komunikáciu (2015), Dikastérium pre laikov, rodinu a život (2016) a Dikastérium pre integrálny ľudský rozvoj (2016).

Popri deviatich starobylých kongregáciách, pri ktorých sa s rušením nepočíta, však stále existujú ďalšie desiatky pápežských rád, komisií, akadémií a iných úradov (kompletný prehľad nájdete tu), ktoré by mali zasiahnuť plánované zmeny.

Práve niekoľko rokov pripravovaná apoštolská konštitúcia Praedicate evangelium by v tom celom mala urobiť definitívny poriadok a nastaviť jasný, efektívny a transparentný systém fungovania pre nasledujúce roky či skôr desaťročia.

Nadsluhujú už niekoľko rokov

Samozrejme, so štrukturálnymi zmenami možno očakávať aj významné personálne obmeny. Viacerí vatikánski preláti totiž v dôsledku meškajúcej novej apoštolskej konštitúcie nadsluhujú už poriadne dlho.

Napríklad prefekt Kongregácie pre katolícku výchovu Giuseppe Versaldi má 78 rokov a predseda Pápežskej rady pre kultúru Gianfranco Ravasi dokonca 79 rokov.

Kánonický vek, po ktorého dosiahnutí musí každý nositeľ cirkevného úradu ponúknuť pápežovi svoju rezignáciu, je pritom 75 rokov.

Keďže sa však očakáva, že po vydaní novej apoštolskej konštitúcie sa oba úrady spoja, František sa rozhodol ponechať Versaldiho aj Ravasiho na svojich pozíciách až do realizovania zmien.

Podobne sú na tom s vekom prefekt Kongregácie pre východné cirkvi Leonardo Sandri (78), prefekt Kongregácie pre náuku viery Luis F. Ladaria Ferrer (77), prefekt Kongregácie pre biskupov Marc Armand Ouellet (77) a hlavný penitenciár Apoštolskej penitenciárie Mauro Piacenza (77).

Navyše kánonický vek 75 rokov dovŕšia v tomto roku aj prefekt Kongregácie pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života João Bráz de Aviz, prefekt Dikastéria pre laikov, rodinu a život Kevin Joseph Farrell a prefekt Kongregácie pre kauzy svätých Marcello Semeraro.


Pribudnú vo vedení Rímskej kúrie ďalšie ženy? Foto – TASR/AP

Inzercia

K niekoľkým významným výmenám v minulom roku však predsa len došlo. Novým prefektom Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí sa po Robertovi Sarahovi stal 71-ročný Arthur Roche. Na čele Kongregácie pre klérus Beniamina Stellu vystriedal 70-ročný Lazarus You Heung-sik.

Nového predsedu má aj Governatorát Mestského štátu Vatikán, kde Giuseppeho Bertella nahradil 76-ročný Fernando Vérgez Alzaga. Novým arcikňazom Baziliky sv. Petra, ktorý je zároveň pápežským vikárom pre Mestský štát Vatikán a prezidentom Dielne sv. Petra zodpovedajúcej za chod a údržbu vatikánskej baziliky, sa namiesto Angela Comastriho stal 56-ročný Mauro Maria Gambetti.

K poslednej významnej zmene došlo na sklonku roka, keď pápež prijal rezignáciu Petra Appiaha Turksona na pozíciu prefekta Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj a jeho dočasným vedením poveril 75-ročného Michela Czerného, kanadského kardinála, ktorý sa narodil v Brne.

Keďže sa viacerí z nových šéfov dikastérií pohybujú okolo veku 75 rokov, možno ich označiť za „prechodných funkcionárov“.

Celkovo by však v budúcnosti malo na čele vatikánskych úradov dochádzať k častejším personálnym obmenám. V novej apoštolskej konštitúcii má byť totiž zakotvené pravidlo maximálne dvoch päťročných funkčných období.

Po skončení prefektov Saraha a Turksona nemá africký kontinent v najvyšších úradoch žiadne zastúpenie – rovnako ako Austrália s Oceániou –, možno preto očakávať, že niektorí z novomenovaných budú pochádzať práve z týchto kútov sveta.

Zaujímavé tiež bude sledovať, či sa pápež František odhodlá menovať do niektorej z uvoľnených funkcií laika (jediným je zatiaľ prefekt Dikastéria pre komunikáciu Paolo Ruffini) alebo ženu.

Práve v uplynulom roku bolo do vysokých vatikánskych funkcií menovaných najviac žien v histórii – šesť. Dočasne poverenou sekretárkou Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj sa stala saleziánka Alessandra Smerilliová, ktorá sa tak stala najvyššie postavenou ženou v Rímskej kúrii.

Za generálnu sekretárku Governatorátu Mestského štátu Vatikán zasa František vymenoval františkánku Raffaelu Petriniovú. Spomenúť možno aj xaveriánku Nathaliu Becquartovú, ktorá sa stala prvou ženou s hlasovacím právom v rámci biskupskej synody.

K zmenám sa schyľuje nielen v Prahe

Keď už sme pri rôznych menovaniach, zaujímavosťou je, že minulý rok nebol prvýkrát počas Františkovho pontifikátu vymenovaný žiadny nový kardinál.

V súčasnosti má Kardinálske kolégium 214 členov, z ktorých 119 má menej ako 80 rokov a patria tak medzi voliteľov nového pápeža. V priebehu nasledujúcich dvanástich mesiacov však deväť z nich dosiahne vek 80 rokov, takže počet voliteľov klesne na 110.

Vzhľadom na to, že pápež Pavol VI. stanovil počet kardinálov voliteľov na 120, no všetci jeho nástupcovia zvykli ich počet udržiavať mierne nad touto hranicou, je isté, že v tomto roku sa dočkáme aj nových kardinálskych mien. O tom, kto sú favoriti na kardinálsky biret, sme písali pred dvoma mesiacmi na tomto mieste.

Aktuálny stav je taký, že zo 119 kardinálov voliteľov pápež Ján Pavol II. vymenoval 12, Benedikt XVI. 38 a František 69.

Vatikanista Edward Pentin z National Catholic Register zároveň pripomenul, že v roku 2022 môže dôjsť aj k výmene niekoľkých významných kardinálov na arcibiskupských postoch, ktorí už dosiahli alebo dosiahnu kánonický vek 75 rokov.

Ide napríklad o Seána Patricka O’Malleyoho (77) z Bostonu, ktorý je zároveň predsedom Pápežskej komisie pre ochranu maloletých, Oswalda Graciasa (77) z Bombaja, ktorý je aj členom Rady kardinálov, Christopha Schönborna (77) z Viedne, Vincenta Nicholsa (76) z Westminsteru, Thomasa Collinsa (75) z Toronta, Malcolma Ranjitha (74) zo srílanského Colomba či Wiltona Gregoryho (74) z Washingtonu.  

A na dôchodok sa chystá aj pražský arcibiskup Dominik Duka, ktorý sa na jar dožije už 79. narodenín. „Prebieha proces výberu môjho nástupcu. Takže tento rok bude mojím posledným,“ povedal Duka v novoročnom rozhovore pre Český rozhlas.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.