Historické stretnutie: Pápež sa zíde s moskovským patriarchom. Na Kube

Svätá stolica a Moskovský patriarchát dnes napoludnie spoločne oznámili, že na budúci piatok dôjde k historickému stretnutiu hlavy Katolíckej cirkvi a patriarchu Moskvy a celej Rusi.


Patriarcha Cyril je na čele ruských pravoslávnych od roku 2009. Foto – TASR/AP

Pápež František sa s patriarchom Cyrilom stretnú na nezvyčajnom mieste – havanskom letisku, kde pápežský špeciál urobí medzipristátie počas letu do Mexika. Patriarcha bude v tom čase na oficiálnej návšteve Kuby.

Stretnutie bude pozostávať z osobného rozhovoru v priestoroch medzinárodného letiska José Martího v Havane a uzavrie sa podpisom spoločného vyhlásenia. Pápež potom bude pokračovať v lete do Mexika, kde 12. – 18. februára absolvuje apoštolskú cestu.

„Toto stretnutie prímasov Katolíckej cirkvi a Ruskej pravoslávnej cirkvi, pripravované po dlhú dobu, bude prvým v dejinách a vyznačí dôležitú etapu vo vzťahoch oboch Cirkví. Svätá stolica a Moskovský patriarchát vyjadrujú prianie, aby bolo aj znamením nádeje pre všetkých ľudí dobrej vôle. Pozývajú všetkých kresťanov k vrúcnej modlitbe, aby Boh požehnal toto stretnutie, aby mohlo priniesť dobré ovocie,“ uviedla Svätá stolica a Moskovský patriarchát v spoločnom vyhlásení.


Prezident Raúl Castro hostil pápeža Františka aj počas septembrovej návštevy Kuby. Foto – TASR/AP

Hovorca Svätej stolice Federico Lombardi upresnil, že stretnutie pápeža a patriarchu bude trvať približne dve hodiny. Pápež František kvôli nemu odletí z Vatikánu už o 7.45, teda o niekoľko hodín skôr, ako bolo pôvodne v pláne. Po takmer 13-hodinovom lete by mal v Havane pristáť o 14. hodine miestneho času. 

Na kubánskej pôde hlavu Katolíckej cirkvi privíta prezident Raúl Castro a odprevadí ho do budovy letiska, kde v jednom zo salónov prebehne stretnutie s patriarchom. Františka bude sprevádzať kardinál Kurt Koch, predseda Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty kresťanov, Cyrilovi bude sekundovať metropolita Hilarion, ktorý je v rámci patriarchátu zodpovedný za vonkajšie vzťahy. Prítomní budú aj dvaja tlmočníci, keďže konverzácia prebehne v španielčine a ruštine.

Vo vedľajšom salóne v rovnakom čase prebehne stretnutie členov oboch delegácií. Po skončení súkromného stretnutia sa pripoja k pápežovi a patriarchovi, aby bodli svedkami podpisu spoločného vyhlásenia. 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo