Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
17. jún 2022

Vatikánska sedma

Cirkev naďalej pomáha utečencom, teraz to bude o vytrvalosti

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru.

Cirkev naďalej pomáha utečencom, teraz to bude o vytrvalosti

Ďakovný text na chodbe, ktorí zavesili utečenci z Ukrajiny ubytovaní v kúpeľnom dome Poľana na Sliači pri Zvolene 14. marca 2022. Foto: TASR - Ján Krošlák

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • koľko utečencov z Ukrajiny doteraz prijali rehole na Slovensku,
  • čo povedal pápež o vojne
  • a kedy sa chce František stretnúť s patriarchom Kirillom.

Nadšenie, pomoc, množstvo dobrovoľníkov, finančné príspevky, potravinové zbierky...

Nie je to tak dávno, čo sme boli svedkami úžasnej reakcie ľudí na Slovensku voči utečencom z Ukrajiny.

V prvej línii pomoci bola aj cirkev. Jej ľudia, organizácie, zariadenia. Napísali sme o tom reportáž TU.

Teraz, po viac ako sto dňoch od začiatku vojnového konfliktu, sa kolega Pavol Hudák pýtal rovnakých ľudí, ako situácia s pomocou vyzerá dnes. Dojem je dosť odlišný, hoci podľa niektorých sa to dalo očakávať.

Prvotné nadšenie opadlo, podpora klesla na minimum, aj charita prišla o veľa dobrovoľníkov. „Sme v podstate na tých istých číslach, ako sme boli pred utečeneckou krízou,“ hovorí pracovník Spišskej katolíckej charity Anton Frič. Organizácie ako katolícka charita sa nahlas pýtajú, čo bude s pomocou utečencom z dlhodobého hľadiska, a vyzývajú štát, aby prebral zodpovednosť.

Cirkev ukázala, že dokáže byť tam, kde treba. Napríklad také rehole. S odstupom času už možno trochu bilancovať. Z údajov, ktoré si zistila Konferencia vyšších rehoľných predstavených na Slovensku (združuje všetky rehole), vyplýva, že do priamej pomoci utečencom sa zapojilo 433 rehoľníkov, v duchovnej službe ich bolo 125.

V rámci rehoľných prostredí spolupracovali s viac ako 600 laikmi. Celkovo vytvorili rehole priestor na ubytovanie pre 983 osôb (ubytovanie poskytlo 38 reholí – z toho krátkodobé ubytovanie, čiže do mesiaca, osem reholí, dlhodobé ubytovanie – nad jeden mesiac až do pol roka – 16 reholí, aj krátkodobé, aj dlhodobé ubytovanie 14 reholí).

„Doteraz sme prijali vo svojich rehoľných štruktúrach celkom 2 804 osôb, z toho 1 084 detí,“ uviedla pre Svet kresťanstva sestra Jana Kurkinová.

Teraz však pre nás všetkých, aj cirkvi, prichádza tá ťažšia fáza. Vytrvať a robiť systémové veci. Ukazujú to napríklad saleziáni, ktorí riešia akreditácie v prípade centier pre deti a rodinu, kde by mali byť umiestnení chlapci, ktorých vzali do slovenských rodín z detského domova vo Ľvove.

Pápež so šéfredaktormi jezuitských časopisov. Foto: L´Osservatore Romano

O Ukrajine sa nedávno rozhovoril aj pápež František, a to v rozhovore so šéfredaktormi jezuitských časopisov.

Niektorí môžu považovať za kontroverzné jeho slová o tom, že síce nie je za Putina, ale je proti tomu, „aby sa zložitý problém redukoval na to, že povieme, kto je dobrý a kto je zlý“. To je však na celkom inú debatu.

Pápež v rámci rozhovoru vzdal hold ukrajinskému národu, ktorý prirovnal k mučeníkovi.

„Ľud, ktorý sa nebojí bojovať. Ľud, ktorý je pra­covitý a zároveň hrdý na svoju krajinu. Nezabúdajme v tomto čase na ukra­jinskú identitu. To je to, čo nás dojíma: vidieť takéto hrdinstvo. Naozaj by som chcel zdôrazniť tento bod: hrdinstvo ukrajinského ľudu. Máme pred očami situáciu svetovej vojny, globálnych záujmov, predaja zbraní a geopolitického privlastňovania, ktorá mučí hrdinský národ.“

Aj tieto slová rímskeho biskupa môžu byť pre nás motiváciou nevzdávať to. A tam, kde treba, zostať nápomocní.

Inzercia

Ďalšie udalosti v skratke

V Bratislavskej, Trnavskej, Nitrianskej a Žilinskej diecéze sa konali kňazské vysviacky, spolu tento rok vysvätia takmer 30 novokňazov.

Ordinár ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR biskup František Rábek navštívil slovenských vojakov na Cypre, niektorým vyslúžil aj iniciačné sviatosti a sviatosť birmovania.

Pápež František zrušil zo zdravotných dôvodov ďalší program. Odložil plánovanú júlovú cestu do Konžskej demokratickej republiky a Južného Sudánu a takisto sa nekonala zvyčajná pápežská omša na slávnosť Božieho Tela spojená s procesiou.

Pápež František otvorene kritizoval nemeckú synodálnu cestu, pričom argumentoval, že Nemecko nepotrebuje druhé protestantské hnutie. Pontifex sa taktiež vyjadril, že súčasným problémom cirkvi je neprijatie Druhého vatikánskeho koncilu.

Výnos zo zbierky Halier svätého Petra bol v minulom roku 46,9 milióna eur. Táto zbierka podporuje pápežovu službu a charitu vo svete.

Novým miestodržiteľom Maltézskeho rádu sa stal Kanaďan John T. Dunlap. Do úradu, v ktorom nahradil zosnulého Marca Luzzaga, ho vymenoval pápež František.

Pápež František dúfa, že sa s moskovským patriarchom Kirillom stretne v septembri na zhromaždení náboženstiev v Kazachstane. „Dúfam, že ho budem môcť pozdraviť a trochu sa s ním porozprávať ako pastier,“ vyjadril sa pápež.

Vatikánsky Úrad pre finančný dozor oznámil, že v roku 2021 dostal 104 hlásení o podozrivých operáciách. Vatikánskemu promótorovi spravodlivosti, teda prokurátorovi, predložil úrad 21 správ.

Nenechajte si ujsť

Festivalová bodka

Od štvrtka do pondelka 20. júna sa konajú Bratislavské Hanusove dni – mestský kultúrno-akademický festival na prieniku kresťanstva a dnešnej spoločnosti.

Súčasťou programu je napríklad vystúpenie Maxa Kašparů v podujatí s názvom Snowflake generation, v ktorom budú štyria mladí ľudia rôznych svetonázorov diskutovať o svojej identite.

Riešiť sa budú aj otázky, prečo sa pápež pletie do ekonomiky či prečo nám chýba katolícka kaviareň. Všetky podujatia festivalu nájdete v programe. Sledovať ich možno aj online.

Prajem vám obohacujúci víkend!

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.