Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
11. august 2022

Posledná rozlúčka s kardinálom Tomkom

Skončili sa pohrebné obrady, rakvu uložili do krypty bez účasti verejnosti

Svätú omšu celebroval kardinál Duka, prišli desiatky biskupov, tisícky veriacich aj traja najvyšší ústavní činitelia.

Skončili sa pohrebné obrady, rakvu uložili do krypty bez účasti verejnosti

Foto: Postoj/Tomáš Puškáš

Sledovali sme online.

13:59 Premiér Eduard Heger sa po skončení pohrebných obradov poďakoval cirkvi za dôstojnú rozlúčku s kardinálom Tomkom. „Bol to muž ľudskosti, muž viery, ktorý nám zanechal veľmi silný odkaz spájania. Verím, že práve v tejto dobe bude znieť toto posolstvo veľmi silno,“ dodal Heger. 

Predseda parlamentu Boris Kollár k tomu dodal, že ľudia musia spolu hovoriť, a to bez ohľadu na to, či sú konzervatívci alebo liberáli. „Dôležité je spolu komunikovať. Keby sme sa vedeli pochopiť, nedochádzalo by k vojnám, politickým roztržkám, nekončili by vlády a nerozbíjali by sa koalície,“ dodal s úsmevom.    

13:47 „Bol to pre mňa veľký zážitok,“ povedal na brífingu o smútočnej slávnosti kardinál Dominik Duka. Dodal, že mu netiekli len slzy, ale aj pot: „Ale práca v cirkvi nemôže byť bez potu.“


Foto: Postoj/Tomáš Puškáš

Košický arcibiskup Bernard Bober zdôraznil, že hoci išlo o smútočnú udalosť, pre všetkých zúčastnených bola zároveň pozvaním k tomu, aby zosnulého kardinála nielen obdivovali, ale aj napodobňovali.

Bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský k tomu dodal, že kardinál Tomko vždy pozýval k jednote a to je aj jeho odkaz pre dnešnú spoločnosť.

13:29 Emeritného košického arcibiskupa Alojza Tkáča pri východe z katedrály ľudia zdravili potleskom. „Chystajte sa na ďalší pohreb,“ vtipkoval 88-ročný arcibiskup.


Foto: Postoj/Tomáš Puškáš

13:18 Po skončení pohrebných obradov bude v budove Arcibiskupského úradu krátky brífing pre novinárov. Prítomní majú byť kardinál Dominik Duka, arcibiskupi Stanislav Zvolenský a Bernard Bober a košický primátor Jaroslav Polaček.

13:06 Zbor spieva pieseň Blíž k Tebe, Bože môj, na tvárach ľudí vidno dojatie. Slzy nezadržali ani niektorí členovia čestnej stráže.

13:03 Po skončení pohrebných obradov boli ostatky kardinála prenesené čestnou strážou do bočnej kaplnky, odkiaľ bude rakva uložená do krypty. To sa už však uskutoční bez účasti verejnosti. Po skončení celej slávnosti príde pohrebná služba, ktorá zabezpečí uloženie do krypty, jej zamurovanie a zapečatenie. Krypta bude na ďalšie obdobie prístupná aj pre verejnosť, osadí sa tam pamätná mramorová tabuľa.

12:53 Záverečné pohrebné obrady vedie košický arcibiskup Bernard Bober, pri rakve stojí čestná stráž.

12:39 Po svätej omši sa čítajú kondolenčné prejavy. Ako prvá sa prihovorila prezidentka Zuzana Čaputová. „Kardinál Tomko pre nás znamenal veľa a veľa sme znamenali aj my pre neho, o to ťažšia je rozlúčka s ním. Nádej nám dodáva, že jeho odkaz a celoživotné dielo ostáva s nami,“ povedala hlava štátu. Vyzdvihla, že pomáhal utekajúcim pred komunistickým režimom aj kňazom, ktorí nemohli slobodne vykonávať doma svoju službu. V našich srdciach je zapísaný ako ten, kto nám dodával optimizmus a nádej, uviedla prezidentka. Takisto ocenila, že v jeho srdci mali miesto aj neveriaci či stúpenci iných náboženstiev.


Foto: Postoj/Tomáš Puškáš

Za rodákov sa prihovoril starosta obce Udavské Peter Hudák. Rozlúčku s kardinálom označil za najťažšiu a najsmutnejšiu udalosť pre obec. „Jeho práca v cudzine prinášala ovocie a my rodáci sme boli naňho právom hrdí, priam sme pri ňom rástli,“ povedal starosta kardinálovej rodnej obce. V mene rodákov sa poďakoval za všetko, čo pre obec vykonal, za každú návštevu, svätú omšu aj za každé láskavé slovo i slová napomenutia.

Kondolenčný telegram Svätého Otca z 8. augusta prečítal Andrij Jevčuk, chargé d´affaires Apoštolskej nunciatúry na Slovensku. Plné znenie nájdete tu.

Na záver predniesol kondolenčný príhovor košický arcibiskup Bernard Bober. „On si naozaj zaslúži našu pozornosť a vďačnosť, ktorú mu chcem vysloviť v mene celej Konferencie biskupov Slovenska. Jeho odchodom sa uzatvára jedna etapa života cirkvi,“ povedal košický metropolita. Povedal, že košický dóm je miesto, ktoré miloval a s ktorým ho spájalo puto vďačnosti, aj preto chcel byť pochovaný v útrobách katedrály.


Foto: Postoj/Tomáš Puškáš

12:02 Pohrebnú svätú omšu sprevádza Zbor a orchester sv. Cecílie pri Dóme sv. Alžbety v Košiciach pod dirigentskou taktovkou Viliama Gurbaľa.

11:41 „Lúčime sa s veľkým synom Slovenska, východniarom, Udavčanom, ktorý až do konca svojho života hutoril. Tak sa predsa s vami lúčil pri vašej poslednej púti do Ríma,“ povedal v úvode homílie kardinál Dominik Duka. „Naposledy som sa s otcom kardinálom stretol tu v Košiciach počas minuloročnej návštevy Svätého Otca Františka. Zamyslenie sa nad celým jeho životom, ktorý sa začína v Udavskom, až po jeho koniec je v súčasnej dobe nielen výzvou, ale aj ozvenou nádeje pre vás najmladších, možno aj pre najmenších.“


Foto: Postoj/Tomáš Puškáš

Emeritný pražský arcibiskup zdôraznil, že „identita človeka, a teda aj kardinála Jozefa Tomka, nám ukazuje nie plynúcu, neukotvenú existenciu človeka, ale vedomie totožnosti vyrastajúcej z rodinného krbu, z rodnej dediny, z rodného kraja a vlasti. Príslušnosť k miestnej cirkvi je určujúcim faktorom pre každého katolíckeho kresťana, ale najmä pre kňaza“.

V závere homílie sa poďakoval „za všetky stretnutia, za jeho otcovské, ale veľmi hlboké rady a ponaučenia a, dovolím si povedať, za jeho priateľstvo“.

„Otec kardinál Jozef, Pán Boh zaplať za všetko, čo si vykonal pre Kristovu cirkev, pre naše cyrilo-metodské krajiny. Právom nesieš spolu so svätým Jánom Pavlom II. podiel na návrate slobody, za ktorú vďačíme všemohúcemu a milosrdnému Bohu, príhovoru Matky nášho Pána Ježiša Krista a našim svätým ochrancom, svätým Cyrilovi a Metodovi,“ uzavrel svoj príhovor kardinál Duka.

Prečítajte si plné znenie homílie:

11:20 Pomocný košický biskup Marek Forgáč na začiatku svätej omše privítal ústavných činiteľov a ďalších politikov, diplomatov, predstaviteľov štátnej správy, zástupcov spoločenského, kultúrneho, verejného a akademického života. Osobitne privítal aj prítomných kardinálov, členov ekumenického spoločenstva, zástupcov židovskej náboženskej obce, prítomných veriacich a pozdravil aj tých, ktorí sledujú priamy prenos cez médiá. Slová sústrasti venoval najbližšej rodine zosnulého kardinála.

11:13 „Pohrebné obrady posledného dedinčana aj rímskeho kardinála sú rovnaké, len modlitby sú iné. Je to symbol toho, že pri smrti sme si všetci rovní,“ povedal v RTVS cirkevný historik a kňaz Peter Zubko. Poukázal aj na rozdiel, že keď je pred oltárom rakva kňaza, tak je otočený smerom k nemu, kým laici sú otočení smerom k ľudu.

11:01 Medzi troma desiatkami biskupov sú aj emeritný trnavský arcibiskup Róbert Bezák, emeritný prešovský arcibiskup Ján Babjak a emeritný biskup Košickej eparchie Milan Chautur.


Foto: Postoj/Tomáš Puškáš

10:56 Kardinál Tomko z Ríma dodával odvahu a povzbudzoval cirkev v Československu. Vedel o trpiacich biskupoch a kňazoch v našej krajine a mal aj kontakty s vtedajším kňazom a dnes kardinálom Dominikom Dukom, uviedol kňaz a bývalý novinár Karol Lovaš vo vysielaní Rádia Regina.

10:49 Kardinál Tomko mal aj v starobe pravidelný rytmus dňa, pripomenul v TV Lux kňaz Marián Gavenda. V byte mal kaplnku, kde každé ráno slúžil svätú omšu. Vždy tam sedel v saku a topánkach už hodinu pred začiatkom, modlil sa a meditoval. „Pritom mohol do kaplnky prísť v papučkách, veď bol doma a bol starý,“ uviedol Gavenda.

10:37 V katedrále sú prítomní všetci traja najvyšší ústavní činitelia. Prišli aj bývalí slovenskí prezidenti Andrej Kiska a Rudolf Schuster, ministri Matovič, Krajniak, Lengvarský a ďalší, predseda KSK Rastislav Trnka a primátor Košíc Jaroslav Polaček. 


Foto: Postoj/Tomáš Puškáš

10:26 Bývala veľvyslankyňa pri Svätej stolici Dagmar Babčanová si vo vysielaní TV Lux zaspomínala na stretnutie kardinála Tomka s kardinálom Špidlíkom. Obaja vedeli, že v minulosti boli medzi slovenskými a českými kňazmi rozpory, ale oni sami sa nechceli na veci pozerať čierno-bielo ani sa stavať do trpiteľskej pozície. „Toto stretnutie sa vydarilo, ľudsky a priateľsky sa porozprávali a pochovali všetky zlé veci, ktoré kedysi vznikli,“ dodala bývala diplomatka, ktorá na kardinálovi Tomkovi obdivovala „jeho kultivovanosť, kultúrnosť, znalosť jazykov, jeho krásne slová plynúce, ktoré vždy dávali zmysel“.

10:14 Každý chce byť dnes jednotkou, ale kardinál Tomko sa naučil byť dobrou dvojkou alebo až trojkou, povedal kňaz Jozef Kováčik v špeciálnom vysielaní TV Lux. „Naučil sa slúžiť, pre viacerých pápežov bol v dobrom slova zmysle šedou eminenciou,“ poukázal vajnorský farár a bývalý hovorca KBS.

10:03 Košická arcidiecéza očakáva na pohrebe 35 biskupov zo Slovenska, Maďarska, Čiech i Moravy, Poľska a Ukrajiny, 350 kňazov a zasvätených a približne 80 rehoľných sestier. Do služby sa zapojilo 50 dobrovoľníkov. Na pohreb sa akreditovalo 80 novinárov.

9:25 Posledný pohreb biskupa v košickej katedrále bol v roku 1962. Vtedy tu pochovali biskupa Jozefa Čárskeho. Bol to práve on, kto v roku 1945 poslal mladého seminaristu Jozefa Tomka na štúdium do Ríma. 

9:00 Dóm sv. Alžbety je už zaplnený, organizátori ďalších ľudí nevpúšťajú. Dovnútra sa dostanú už len koncelebrujúci kňazi. Pre tých, ktorí sa do katedrály nedostali, je na námestí pred Urbanovou vežou pripravená veľkoplošná obrazovka s priamym prenosom z pohrebnej svätej omše. Naživo ju prinesie RTVS, TV LUX a Rádio LUMEN.

8:45 Na pohreb prišli aj veriaci v krojoch z Lendaku. Kroj je podľa nich to najslávnostnejšie a takto chcú vzdať úctu Bohu aj zosnulému kardinálovi.


Foto: Postoj/Tomáš Puškáš

8:30 Mesto Košice odhaduje, že na pohreb kardinála Tomka môže prísť približne sto autobusov s pútnikmi z celého Slovenska. Pre osobnú automobilovú dopravu je pripravené záchytné parkovisko pri Steel Aréne. Polícia upozorňuje, že na cestách bude zvýšený pohyb a môžu sa tvoriť aj kolóny, ale k realizácii mimoriadnych dopravných opatrení nepristúpila. (tasr)

8:00 V Košiciach vrcholia prípravy na pohreb kardinála Jozefa Tomka. Do Katedrály sv. Alžbety, kde vystavili v nedeľu a pondelok jeho telesné pozostatky na verejnú úctu, prišlo približne deväťtisíc ľudí, informoval hovorca Košickej arcidiecézy Jaroslav Fabian. Ďalšie stovky sa s ním lúčili v Kaplnke sv. Michala, kam ich presunuli z katedrály.

Svätá omša s pohrebnými obradmi sa uskutoční v utorok o 11.00 hod., hlavným celebrantom bude kardinál Dominik Duka. Koncelebrantmi budú emeritný krakovský arcibiskup kardinál Stanisław Dziwisz a ostrihomsko-budapeštiansky arcibiskup a maďarský prímas kardinál Péter Erdő.

Mesto Košice očakáva na pohrebe tisíce veriacich, ktorí sa budú chcieť rozlúčiť so zosnulým kardinálom Tomkom. V deň pohrebu budú pozostatky kardinála Tomka vystavené od 7.00 do 9.00 hod. ráno v košickej katedrále.

Kardinála pochovajú v pôvodne stredovekej krypte, ktorá sa nachádza pred hlavným oltárom Dómu sv. Alžbety v Košiciach. Návštevníci katedrály kráčajú priamo nad ňou.

„Pre košickú katedrálu je to výsada a česť, že bude pochovaný práve tu. Ide o najčestnejšie miesto pre najväčšieho Slováka v cirkevnom, ale aj kultúrnom či verejnom rozmere,“ hovorí pre Svet kresťanstva kurátor a historik Dómu sv. Alžbety Tomáš Harbuľák.

Od roku 1860 začal platiť zákaz pochovávania laickej verejnosti v katedrále. Právo byť pochovaní v chráme mali odvtedy už len vysokí cirkevní hodnostári.

Pondelok: Za dva dni si kardinála uctilo viac než deväťtisíc ľudí

V pondelok druhý deň pokračovala rozlúčka so zosnulým kardinálom Jozefom Tomkom v Košiciach. Pozostatky kardinála Tomka vystavili v Katedrále sv. Alžbety od 9.00 do 12.00 hod.

„Davy ľudí prichádzajú od rána do košickej Katedrály sv. Alžbety vzdať úctu zosnulému kardinálovi. Zástupy čakajúcich sú okolo celej katedrály smerom na Hlavnú ulicu pred Arcibiskupsky úrad v Košiciach,“ uviedla TK KBS.

Popoludní pozostatky kardinála preniesli do Kaplnky sv. Michala.

„Ďakujem všetkým, ktorí prišli rozlúčiť sa s otcom kardinálom Jozefom Tomkom. Mal som slzy v očiach, keď som videl zástupy mnohých, mladých i starých, deti i mládež. Otec kardinál prejavoval celý život lásku k nám, ďakujem mu za to. A ďakujem, že sme sa s ním my rozhodli dôstojne rozlúčiť,“ povedal deň pred pohrebom s kardinálom Tomkom košický arcibiskup metropolita Bernard Bober.

„A ešte jedno ďakujem posielam všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k organizácii celého pohrebu,“ dodal Bober.

So zosnulým kardinálom Jozefom Tomko sa lúči aj rožňavský biskup Stanislav Stolárik. Kardinál Tomko bol jedným z jeho spolusvätiteľov v roku 2004. „Hoci bol ďaleko od domoviny a často na veľmi vzdialených misijných cestách, nikdy neprestal byť Slovákom. Svojou identitou syna slovenského národa obohacoval tých, ktorých mu Pán posielal do cesty, a hodnoty, ktoré prežíval, ‚vteľoval‘ do svojho konania a poslania. Bol nám, Slovákom, zvlášť cirkvi, veľmi blízky,“ píše v spomienke na stránke Rožňavskej diecézy.

Nedeľa: Zosnulý kardinál sa symbolicky vrátil do rodnej diecézy

Kardinál Jozef Tomko, ktorý zomrel v pondelok v Ríme, sa v sobotu symbolicky vrátil do svojej rodnej Košickej arcidiecézy. Rodáka z Udavského privítali v metropole východného Slovenska. Do Košíc priviezli jeho pozostatky z Bratislavy vo večerných hodinách. Želaním kardinála bolo, aby miesto posledného odpočinku mal v Katedrále sv. Alžbety, kde ho pochovajú v utorok.

Pozostatky kardinála Tomka privítali za účasti košického arcibiskupa metropolitu Bernarda Bobera, pomocného biskupa Mareka Forgáča, dekana a farára Farnosti sv. Alžbety v Košiciach Allana Tomáša, ďalších kňazov, primátora mesta Košice Jaroslava Polačeka a viceprimátorky Košíc Lucie Gurbáľovej v Kaplnke sv. Michala.

Po privítaní za zvuku dychovej hudby začala v kaplnke vigília pri zosnulom. Prítomní sa modlili žalmy a litánie. Bola to „modlitba vďačnosti“ za kardinála, ktorý sa celý život usiloval nielen o rozvoj Košickej arcidiecézy, ale aj Slovenska, pripomenul v RTVS Jaroslav Fabian, hovorca Košickej arcidiecézy.

Následne veriaci pristupovali k pozostatkom, aby sa im poklonili a modlili sa pri nich.

Pozostatky kardinála Jozefa Tomka priviezli do Košíc. Snímka: Adriana Čurajová

Uverejnil používateľ TK KBS Sobota 13. augusta 2022 Zdieľať

„Veľmi ma dojali výraze tvárí ľudí, ktorí dnes večer prišli. Neboli to prejavy beznádeje, ale prejavy vďačnosti a pokory. Nebola to bolesť v očiach pri zosnulom otcovi kardinálovi, ale bolesť, ktorá teší, že do domu Otca prišiel taký skvelý človek, ktorého sme mali milosť osobne poznať,“ povedala pre TK KBS Adriana Čurajová.

Rakva s jeho telesnými pozostatkami bude vystavená v Katedrále sv. Alžbety v nedeľu 14. augusta od 16. do 21. hodiny a v pondelok 15. augusta od 9. do 12. hodiny. V utorok 16. augusta je na 11. hodinu naplánovaná pohrebná svätá omša, ktorej hlavným celebrantom bude emeritný pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Očakáva sa účasť biskupov zo Slovenska a iných krajín.

Mesto Košice počas víkendu a začiatkom budúceho týždňa očakáva tisíce veriacich, ktorí sa budú chcieť rozlúčiť so zosnulým kardinálom Tomkom. Samotného smútočného obradu sa podľa odhadov môže zúčastniť až päťtisíc ľudí. Pre tých, ktorí sa nedostanú do Dómu sv. Alžbety, bude na námestí pred Urbanovou vežou pripravená veľkoplošná obrazovka a priamy prenos z obradu.

Kardinál Stanisław Dziwisz. Foto: TK KBS

S kardinálom sa príde rozlúčiť aj osobný tajomník Jána Pavla II.

So zosnulým slovenským kardinálom Jozefom Tomkom sa do Košíc príde rozlúčiť aj bývalý osobný tajomník Jána Pavla II. – emeritný krakovský arcibiskup a kardinál Stanisław Dziwisz.

Spolu s ním bude koncelebrantom utorkovej pohrebnej svätej omše v Katedrále sv. Alžbety aj ostrihomsko-budapeštiansky arcibiskup a maďarský prímas kardinál Péter Erdő.

Košická arcidiecéza očakáva účasť biskupov zo Slovenska, z Maďarska, Čiech i Moravy, Poľska a Ukrajiny, stovky kňazov, zasvätených a tisícky veriacich. V úvode svätej omše, ktorej začiatok je naplánovaný na 11.00 hod., sa prihovorí košický pomocný biskup Marek Forgáč, v závere košický arcibiskup metropolita Bernard Bober.

Vystavenie ostatkov kardinála Tomka v Katedrále sv. Alžbety. Foto – TASR/Milan Kapusta

Očakáva sa aj účasť najvyšších ústavných činiteľov – prezidentky Zuzany Čaputovej, predsedu Národnej rady Borisa Kollára a predsedu vlády Eduarda Hegera.

V Košiciach bude pohreb kardinála realizovaný podľa zvyklostí pri pohreboch členov kardinálskeho zboru. „Svätá omša bude v latinskom a slovenskom jazyku s liturgickými rúchami vo fialovej farbe. Svätú omšu prinesie v priamom prenose RTVS, TV LUX a Rádio LUMEN. Hudobne ju bude sprevádzať Zbor a orchester sv. Cecílie pri Dóme sv. Alžbety v Košiciach pod vedením dirigenta Viliama Gurbaľa,“ uvádza s tým, že na organe bude hrať František Beer.

Posledný pohreb biskupa v košickej katedrále bol v roku 1962, keď tu pochovali biskupa Jozefa Čárskeho. „Práve biskup Čársky v roku 1945 poslal mladého seminaristu Jozefa Tomka na štúdium do Ríma,“ dodáva KBS.

Verejnosť sa v Košiciach lúči so zosnulým kardinálom. Foto – TASR/Milan Kapusta

Sobota: Tomko svedčil, že náš život má plný zmysel iba s Kristom

Vyvrcholením dvojdňového programu rozlúčky v hlavnom meste bola svätá omša za dušu zosnulého kardinála v Katedrále sv. Martina. Hlavným celebrantom bol bratislavský arcibiskup metropolita a predseda KBS Stanislav Zvolenský.

„Ďakujeme Pánovi za príklad otca kardinála Jozefa Tomka, ktorý nám ukazoval, že nás život je poslanie, misia aj misia evanjelizovať, šíriť Evanjelium,“ uviedol v úvode bohoslužby arcibiskup Zvolenský.

Predseda KBS Stanislav Zvolenský pri slávení sv. omše. Foto: Facebook/Bratislavská arcidiecéza

V homílii sa prítomným prihovoril apoštolský prefekt Azerbajdžanu Vladimír Fekete. „Celý svet a osobitne Slovensko sa v týchto dňoch lúči s jedným zo svojich veľkých synov. Veriaci i neveriaci vyprevádzajú na poslednú cestu otca kardinála Jozefa Tomka,“ prihovoril sa v mene slovenských misionárov, ktorí ohlasujú Ježiša Krista po celom svete a pre ktorých bol otec kardinál vždy „prvým misionárom“.

„Nielen preto, že 16 rokov stál na čele kongregácie pre ohlasovanie Evanjelia, ale aj celým svojím osobným životným nasadením, svedčil, hovoril o tom, že náš život nadobúda plný zmysel iba v spojení s Ježišom Kristom,“ uviedol.

Slovensko podľa neho patrí síce medzi menšie krajiny, no na počet obyvateľov má úctyhodný počet laikov, rehoľných sestier a kňazov, ktorí účinkujú – s výnimkou Antarktídy – na celom svete.

Povedal, že nášho zosnulého môžeme popri všetkých iných prívlastkoch považovať a pokladať za prvého misionára v tom zmysle, že ako predstavený kongregácie vo Vatikáne 16 rokov vysviacal biskupov, zakladal diecézy, posielal nové a nové sily na všetky prvé línie do krajín, ktoré ešte nepoznali Ježiša Krista, ktoré sa od neho vzdialili a kde ľudia blúdili, pretože im chýbalo svetlo Kristovo.

Foto: Facebook/Bratislavská arcidiecéza

Týchto 16 rokov účinkovania na čele kongregácie ho podľa biskupa Feketeho urobilo známym po celom svete i na Slovensku. „Ale nielen veľkosť funkcie a zodpovednosti, aj jeho jednoduché, pekné ľudské vlastnosti z neho urobili človeka, s ktorým sa človek rád stretával, pretože vedel, že od neho dostane  radu, povzbudenie, usmernenie, ktoré bolo vyčítané nielen z kníh, ale bolo to prežité,“ povedal biskup Fekete.

Všetci ľudia na svete majú podľa neho právo poznať Ježiša Krista. Aby ho mohli poznať, je treba, aby tí, ktorí kto poznajú, o ňom hovorili svojím životom, a keď treba, aj slovom, dodal biskup Fekete, podľa ktorého to bol kardinál Tomko, ktorý zveril slovenským saleziánom misiu v Azerbajdžane.

Podľa predstáv tamojších úradov sa mali saleziáni venovať iba cudzincom. „Otec kardinál nám však kládol na srdce, aby sme našu činnosť vykonávali tak, aby príklad nášho života a naše slová pomohli spoznať Ježiša aj tým, ktorí ho nepoznajú a majú o ňom nepravdivé informácie,“ zaspomínal si na stretnutie s kardinálom v roku 2000 biskup Fekete.

Ako odkaz, ktorý nám zanechal zosnulý kardinál Tomko, označil skutočnosť, že každý máme svoju misiu.

„Som presvedčený, že každý môžeme a máme prežívať svoju vieru ako dar a poslanie a každý jeden z nás môže a má splniť tú úlohu, ktorú za neho nesplní nikto iný. My všetci, bratia a sestry, žijeme svoj život v tých najrozličnejších profesiách, zamestnaniach, povolaniach. A ako veriaci ho môžeme a máme prežívať nielen ako svoju súkromnú vec, do ktorej nikoho nie je, ale ako veriaci, ktorí prijali Ježiša Krista za svojho Pána a Spasiteľa ho môžeme a máme prežívať ako účasť na poslaní misie cirkvi,“ povedal biskup Fekete, ktorý poďakoval veriacim v mene slovenských misionárov žijúcich v zahraničí za duchovnú a materiálnu pomoc.

„Zosnulý kardinál nás svojim životom povzbudzuje, aby sme sa nehanbili, že sme veriaci, kresťania, katolíci. Aby sme si nenechali nahovoriť istými silami, že my sme tí zaostalí tmári, ktorí už skoro vyhynú a bude už taký moderný svet bez kresťanstva. Nie. My veríme, že v Ježišovi Kristovi má svoju budúcnosť,“ dodal biskup Fekete.

Veriaci symbolicky vyprevádzajú ostatky kardinála Jozefa Tomka z Katedrály sv. Martina v Bratislave. Foto: Facebook/Bratislavská arcidiecéza

Zádušnú svätú omšu v zaplnenej bratislavskej katedrále, ktorou vyvrcholil dnešný program rozlúčky, koncelebrovali ďalší kňazi a biskupi – žilinský biskup Tomáš Galis, ordinár Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR František Rábek a bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko.

Po svätej omši pozostatky zosnulého kardinála Tomka vyprevadili za potlesku veriacich z katedrály a previezli ich do Košíc. 

Piatok: Veriaci zaplnili katedrálu, arcibiskup Zvolenský slávil omšu za kardinála

Dianie sme v piatok sledovali online:

15:34  Kardinál Jozef Tomko bol vo Vatikáne pod drobnohľadom ŠtB. Intenzívny záujem o neho začali prejavovať dávno predtým, ako sa stal biskupom a neskôr kardinálom. Tajné spisy ŠtB hovoria aj o tom, že kardinál Tomko bol horúcim kandidátom na post štátneho sekretára.


14:44 „Vaša veľkorysosť, dobrosrdečnosť, skromnosť a pokora sú pre nás vzorom,“ napísal kardinálovi Tomkovi do kondolenčnej knihy predseda vlády Eduard Heger. „Ďakujem za vašu obetavú prácu, oddanosť cirkvi, službe Bohu, ale i celému slovenskému národu,“ dodal Heger.

Zápisky ústavných činiteľov do kondolenčnej knihy kardinála Tomka.


14:20 Rakvu s telom kardinála Jozefa Tomka z Dómu sv. Martina v Bratislave odniesli. Na záver sa veriaci s kaplánom Jozefom Pajerským pomodlili a potom pohrebná služba rakvu odniesla. Rakva s telom kardinála bude opäť vystavená v sobotu v bratislavskom dóme od deviatej hodiny ráno.

Inzercia


12:56  Svätá omša sa skončila a ľudia opäť prichádzajú k rakve kardinála uctiť si jeho pamiatku.


12:38  Bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský veriacim v homílii povedal, že ak chceme byť voči kardinálovi Tomkovi vďační správnym spôsobom, musíme Boha prosiť o posilnenie viery vo večný život. „Vždy, keď pochovávame našich blízkych, posilňujeme svoju vieru vo večný život,“ povedal Zvolenský.

Predseda KBS ešte pred verejnou rozlúčkou so slovenským kardinálom povedal, že Tomko počas svojho života viackrát navštívil Katedrálu sv. Martina. „Bola to vždy radosť, česť, povzbudenie. Dnes máme tiež česť, že si môžeme uctiť jeho telesné pozostatky po skončení pozemského života. Robíme to s myšlienkami vďačnosti za dar jeho života a zároveň aj so slovami modlitby, prosíme o večné šťastie preňho,“ povedal bratislavský arcibiskup metropolita.

Foto: Postoj/Andrej Lojan


12:20  Bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský v homílii spomínal výpovede tých, ktorí pri kardinálovi strávili posledné dni jeho pozemského života, pričom hovorili, že jeho posledná zrozumiteľná veta bola: „Vďaka Bohu za všetko.“

Zvolenský tiež spomenul, že Tomko miloval Slovensko, pričom v jeho prípade milovať krajinu znamenalo milovať všetkých ľudí jednotlivo.

Zaplnená katedrála počas svätej omše za dušu kardinála Tomka. Foto: Postoj/Andrej Lojan


12:01  V Katedrále sv. Martina v Bratislave sa začala svätá omša za dušu zosnulého Tomka. Celebruje ju arcibiskup Stanislav Zvolenský. Koncelebrujú aj arcibiskupi Ján Orosch, Ján Sokol a biskup Jozef Haľko a asi 30 kňazov. Veriaci naplnili celú katedrálu.


11:52  Ostatky kardinála Tomka si bude môcť verejnosť uctiť aj po poludňajšej svätej omši.

Rakva bude v katedrále k dispozícii až do 14. hodiny. Pôvodne sa mala verejná úcta ukončiť pred svätom omšou o 12. hodine.

Foto: Postoj/Andrej Lojan


11:26  Do Dómu sv. Martina prišiel premiér Eduard Heger. „Kardinál Tomko bol výnimočnou osobnosťou. Ako významný cirkevný predstaviteľ pôsobiaci vo Vatikáne nikdy nezabudol, odkiaľ pochádza. Pracoval pre Slovensko a výrazným spôsobom sa pričinil k rozvoju cirkvi a aj o dobré meno Slovenska,“ povedal Heger.

Premiér Eduard Heger pri rozlúčke s kardinálom Tomkom. Foto: Postoj/Andrej Lojan

„Bol to muž pokorný, muž múdry, muž, ktorý nosil Slovensko v srdci. Bol to muž plný lásky,“ dodal predseda vlády s tým, že kardinál Tomko je veľký vzorom.

Heger tiež súhlasil s tým, že Slovensko potrebuje viac takýchto osobností. „Prosím, dovoľme, aby jeho odkaz znel medzi nami, pustime ho do svojho vnútra, nechajme sa ním inšpirovať, pretože vieme, že veľkosť, ktorú dosiahol, prišla práve skrze pokoru, lásku a tvrdú prácu,“ povedal Heger.

Všetkých ústavných činiteľov čakal pred katedrálou arcibiskup Zvolenský a v jeho sprievode išli k rakve kardinála Tomka.

Premiér Eduard Heger píše odkaz kardinálovi Tomkovi do kondolenčnej knihy. Foto: Postoj/Andrej Lojan


11:18  Pamiatku zosnulého slovenského kardinála si prišiel uctiť aj predseda parlamentu Boris Kollár. „Cirkev v ňom stratila veľkého človeka,“ povedal šéf Národnej rady, ktorý zároveň oznámil, že na Deň ústavy ocení kardinála Jozefa Tomka štátnou cenou, ktorú za zosnulého slovenského kardinála preberie bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský. Udeje sa tak 1. septembra.

„Bol to jeden úžasný človek, naša najvyššia cirkevná autorita, ktorá pôsobila tak dlho vo Vatikáne. Vedeli sme sa na neho obrátiť, vedel nám poradiť, pomôcť, vždy stál za nami,“ skonštatoval predseda parlamentu.


11:05  Kardinála Tomka si prišla uctiť prezidentka Zuzana Čaputová. Hlava štátu položila na rakvu kvety a zapísala svoj odkaz kardinálovi do kondolenčnej knihy.

„Bola som vzdať úctu jednej z najvýznamnejších osobností Slovenska – kardinálovi Tomkovi. Bola to veľká duchovná osobnosť, ktorá urobila veľa pre univerzálnu cirkev, ale aj človek, ktorý sa vždy veľmi živo zaujímal o súčasnosť, ale aj budúcnosť Slovenska,“ povedala hlava štátu s tým, že Slovensku bude chýbať.

Prezidentka pri uctení si kardinála Tomka. Foto: Postoj/Andrej Lojan


10:56  Každú polhodinu si zosnulého kardinála v Dóme sv. Martina v Bratislave uctí podľa odhadov asi 200 ľudí. Mení sa popritom aj čestná stráž dohliadajúca na rakvu Jozefa Tomka.

Čestná stráž dohliadajúca na rakvu slovenského kardinála. Foto: Postoj/Andrej Lojan

Verejnosť môže kardinálovi nechať pozdrav v kondolenčnej knihe. Foto: Postoj/Andrej Lojan


10:25  Týždeň pred smrťou telefonoval s kardinálom Tomkom košický arcibiskup Bernard Bober: „Pozdravil všetkých na Slovensku a dal všetkým na Slovensku požehnanie. To bolo to posledné, čo som vyrozumel, a potešil som sa, že som sa s ním mohol rozprávať,“ uviedol metropolita Košickej arcidiecézy.


9:59  Pomocný bratislavský biskup Jozef Haľko vedie modlitbu za zosnulého.

„Ak by sme mali jeho život charakterizovať jedným slovom – je to vernosť. Celý život vernosť Kristovi. Celý život vernosť poslaniu, ktorému sa zasvätil, ako to viackrát povedal, že nechce naozaj nič iné ako ohlasovať živého a zmŕtvychvstalého Krista. Zoberme si od neho príklad aj my, keď odtiaľto odídeme po meditácii nad pominuteľnosťou ľudského života, aby sme aj my vonku ohlasovali živého Krista, ktorý je zmyslom nášho života,“ povedal Haľko.


9:42  S kardinálom Tomkom sa prichádzajú rozlúčiť ľudia všetkých vekových kategórií, laici, zasvätení aj kňazi. Rad sa tiahne až pred Dóm sv. Martina, čaká sa približne 20 minút.

Foto: Facebook/Biskup Jozef Haľko


9:00  Začala sa pobožnosť, ktorú vedie bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský. 


Foto: Postoj/Andrej Lojan


8:40  Pred Dómom svätého Martina je už prítomných približne 30 ľudí, prevažne seniorov, ktorí čakajú na začiatok verejnej rozlúčky so zosnulým kardinálom.


8:00  Verejnosť sa môže so zosnulým kardinálom Jozefom Tomkom rozlúčiť v piatok od 9.00 h do 12.00 h v Katedrále sv. Martina v Bratislave. Napoludnie sa uskutoční svätá omša za dušu zosnulého Tomka. Celebrovať ju bude predseda Konferencie biskupov Slovenska bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. Na rozlúčke sa zúčastní aj prezidentka Zuzana Čaputová, predseda Národnej rady Boris Kollár a premiér Eduard Heger. V katedrále bude k dispozícii aj kondolenčná kniha.

Rozlúčka sa v hlavnom meste uskutoční aj v sobotu, a to v čase od 9.00 do 12.00 h. Svätá omša bude rovnako o 12.00 h, hlavným celebrantom bude opäť Zvolenský. Koncelebrovať by mali napríklad žilinský biskup Tomáš Galis a Vladimír Fekete, biskup Apoštolskej prefektúry Azerbajdžan.

Štvrtok: Po zádušnej omši vo Vatikáne previezli pozostatky kardinála Tomka na Slovensko

Dianie sme vo štvrtok sledovali online:

20:35  V piatok a sobotu budú vystavené Tomkove pozostatky na verejnú úctu v Katedrále sv. Martina v Bratislave v čase od 9.00 do 12.00 h. V obidva dni sa uskutoční svätá omša.

V nedeľu a pondelok bude telo Tomka v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach. Verejnosť si ho môže uctiť v nedeľu v čase od 16.00 do 21.00 h a v pondelok od 9.00 do 12.00 h. V oboch katedrálach budú umiestnené kondolenčné knihy.

Omša s pohrebnými obradmi sa uskutoční v utorok 16. augusta so začiatkom o 11.00 h. Hlavným celebrantom bude emeritný pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Tomko bude pochovaný v Katedrále svätej Alžbety v Košiciach, kde má pripravenú hrobku. (tasr)


19:45  Kňaz a publicista Marián Gavenda povedal, že odchodom kardinála Tomka do večnosti sme „stratili veľkú osobnosť, ktorá poznačila dejiny univerzálnej cirkvi 20. storočia. A stratili sme jednu z najvýznamnejších osobností na Slovensku“.

„Potrebujeme osobnosti. Kardinál bol vzorom pracovitosti a oddaného vloženia sa do služby. V tom zostáva príkladom, v ktorom máme pokračovať,“ dodal Gavenda.


19:24  Podľa nitranskeho biskupa Viliama Judáka sa kardinál Tomko zapíše do slovenských dejín a dejín cirkvi zlatými písmenami, a to svojou činnosťou, ktorú konal v službách a úradoch rímskej cirkvi, ale aj všeobecnej, katolíckej cirkvi ako prefekt kongregácie, ktorá mala na starosti šírenie viery.

„O mnohých činnostiach, ktoré urobil pre Slovensko, ani nevieme. A to najmä v čase tvrdého ateizmu, keď sa usiloval napomáhať prostredníctvom literatúry, ale aj iných aktivít, upevňovanie viery a jej zachovanie,“ povedal Júdak. (tkkbs)


18:59  K pohrebnej omši vo Vatikáne sa dnes duchovne pripojili aj zamestnanci generálneho sekretariátu slovenských biskupov. „Ďakujeme všemohúcemu Pánu Bohu za mimoriadnu veľkú osobnosť kardinála Jozefa Tomka,“ povedal banskobystrický biskup Marián Chovanec, generálny sekretár KBS.


18:05  Bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský povedal, že cirkev má vo svojom vnútri vedomie vďačnosti, „keď už Pán povolal pána kardinála z pozemského života, že môžeme naozaj s veľkou vďačnosťou myslieť na jeho vynikajúci príklad“.

Foto: Postoj/Marka Zacková


17:34  „Vraciame sa z Ríma, kde sa začal proces pochovávania otca kardinála,“ uviedol na brífingu predseda KBS Stanislav Zvolenský. Poďakoval sa štátnym predstaviteľom, že pomohli priviezť pozostatky na Slovensko.

Zvolenský sa tiež poďakoval kardinálovi Re, ktorý slúžil zádušnú omšu vo Vatikáne. Rozlúčku s kardinálom Tomkom označil za veľmi dojímavú. Poďakoval tiež pápežovi, že viedol osobne záverečné obrady. Zároveň vyjadril vďaku rehoľným sestrám, ktoré sa o kardinála starali, a lekárom a kňazom, ktorí ich podporovali.

Ostatky kardinála Tomka v rakve, ktorú nesie čestná stráž. Foto: Postoj/Marka Zacková


17:25  Šéf parlamentu Boris Kollár povedal, že chcú kardinálovi vyjadriť úctu. „Bol to jeden z najvyššie postavených hodnostárov vo Vatikáne,“ uviedol Kollár s tým, že keď sa pred pár mesiacmi rozprával s kardinálom Tomkom, ani mu nenapadlo, že dnes budeme očakávať jeho pozostatky na letisku. „Aj štát chce takto vyjadriť úctu a vďaku za jeho celoživotné dielo,“ dodal predseda Národnej rady.

Foto: TASR/Pavel Neubauer


17:18 Telo zosnulého slovenského kardinála priniesla z lietadla čestná stráž. Znela pri tom štátna hymna. Na letisku je predseda KBS Stanislav Zvolenský, biskupi Jozef Haľko, Viliam Judák, arcibiskup Cyril Vasiľ a ďalší zástupcovia gréckokatolíckej cirkvi, rehoľné sestry, ktoré sa o kardinála starali, a veľvyslanec SR pri Svätej stolici Marek Lysanský.

Foto: Postoj/Marka Zacková


16:55 Na bratislavské letisko priletel vládny špeciál s ostatkami kardinála Jozefa Tomka:


16:29  Kardinála Tomka opatrovali sestry satmárky – sestra Júlia Kolumberová a sestra Pavla Draganová. Genrálna predstavená Kongregácie Milosrdných sestier sv. Vincenta sestra Irena Alžbeta Kopanicová povedala, že kardinál Tomko bol pre sestry vzorom modlitby, jednoduchosti a zároveň bol veľmi vzdelaný. Bol to podľa nej kultúrny človek.

„Horelo mu srdce pre Slovensko, ale aj pre misie. Vždy myslel na Slovákov, ako zlepšiť život na Slovensku, ako nás dostať vyššie a bližšie k Pánu Bohu“, zdôraznila pred rozlúčkou vo Vatikáne. (tkkbs)


16:05  Košický gréckokatolícky eparcha arcibiskup Cyril Vasiľ poukázal na na to, čo zosnulý kardinál Tomko urobil pre gréckokatolícku cirkev. Vladyka Cyril sa modlil za zosnulého kardinála hneď v pondelok ráno, keď sa dozvedel o jeho odchode do večnosti.


15:01 „Jeho znalosť cirkvi bola nesmierne hlboká a získal si veľkú podporu a uznanie jednotlivých miestnych cirkví Afriky, Ázie a ďalších oblastí, kde sa nachádzal,“ napísal o kardinálovi Tomkovi emeritný pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, ktorý bude predsedať pohrebnej svätej omši v utorok v Košiciach. Český kardinál považuje za povinnosť prísť sa s ním osobne rozlúčiť do jeho rodnej arcidiecézy v Košiciach.


14:15 Na rozlúčkových podujatiach s kardinálom Tomkom sa zúčastnia aj ústavní činitelia. Predseda parlamentu Boril Kollár bude prítomný dnes o pol piatej na ceremoniáli na bratislavskom letisku, počas ktorého vzdá čestná stráž hold zosnulému kardinálovi. V piatok si uctí Kollár jeho pamiatku v Dóme sv. Martina v Bratislave a v utorok bude na pohrebe v Košiciach.

Prezidentka Zuzana Čaputová vzdá zosnulému kardinálovi úctu v piatok o jedenástej hodine v Dóme sv. Martina v Bratislave.

Premiér Eduard Heger si pamiatku kardinála uctí v Katedrále sv. Martina v Bratislave v piatok o pol dvanástej. V utorok bude premiér prítomný na pohrebnom obrade v Košiciach. (tasr)


13:24  „Jeho noblesa nebola aristokratická, bola to skôr noblesa dedinského chlapca, ktorý spoznal svet a dokázal sa v ňom presadiť. Získal si uznanie pápežov aj obyčajných ľudí. To je niečo, čo akosi očakávame od kresťanských politikov. Noblesu, diskrétnosť, obratnosť, veľkorysosť, ale aj dobrosrdečnosť, skromnosť a pokoru,“ píše v komentári Eva Čobejová.


13:03  Po rozlúčke v Ríme prepravia pozostatky zosnulého kardinála lietadlom do Bratislavy. V piatok a sobotu budú vystavené na verejnú úctu v Katedrále sv. Martina, v nedeľu a pondelok v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach. Omša s pohrebnými obradmi bude v utorok 16. augusta o 11.00 h. Hlavným celebrantom bude emeritný pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.

„V službe cirkvi sa vypracoval, dá sa povedať ‚od piky‘, na jeden z najvyšších úradov v Katolíckej cirkvi ako prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov. Stal sa tak zodpovedným za veľkú časť sveta, ktorú nazývame katolícka misia,“ povedal Duka. (tasr)


12:25  „A zakončiť by som chcel s prosbou, aby sme nezabúdali na modlitbu – takú jednoduchú vec, ale dôležitú,“ povedal koncom apríla kardinál Tomko slovenským veriacim v Ríme v rámci ďakovnej púte za návštevu pápeža na Slovensku.


12:06  Zádušná svätá omša za kardinála Tomka vo Vatikáne sa skončila.


12:01 Vo Vatikáne sa začali po svätom prijímaní pohrebné obrady, ktoré vedie pápež František. Komentátor prenosu na RTVS kňaz Marián Gavenda vysvetľuje, že rakva s kardinálom Tomkom je položená na koberci pred oltárom a na nej je položené Evanjelium, tak ako to prepisujú pravidlá pre pohreb biskupa.

Foto: Twitter/Eduard Habsburg


11:52  Zádušnú svätú omšu koncelebruje aj vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin. Prítomný bol tiež napríklad slovenský biskup Dávid Tencer pôsobiaci ako biskup na Islande.


11:46  Kardinál Re v homílii upriamil pozornosť na „celý dlhý a intenzívny život kardinála Tomka“. Povedal, že jeho život bol zasvätený službe Bohu a bratom a takmer celý venovaný službe v rámci Rímskej kúrie.

Poukázal, že Tomko v priebehu rokov zastával množstvo úradov, ktoré vždy považoval – sú to jeho slová – za „povolanie slúžiť“.

„Spolu s ním odchádza postava, ktorá robila česť Rímskej kúrii pevnou vierou, ktorá ho charakterizovala, opravdivou spiritualitou, živým cirkevným cítením – ‚sensus Ecclesiae‘, veľkou rovnováhou v úsudku, umiernenosťou, zdravým rozumom, prívetivosťou a jemnocitom vo vystupovaní,“ povedal kardinál Re.

Homília kardinála Giovanniho Battistu Re:
Zhromaždili sme sa okolo Pánovho oltára, aby sme sa modlili a vyjadrili posledný bratský pozdrav kardinálovi Jozefovi Tomkovi, ktorého si Pán povolal k sebe vo veku 98 rokov. Bol najstarším z kardinálov.
Konáme to pohnutí a podporovaní tou vierou, ktorá nás uisťuje, ako nám povedal svätý Pavol v prvom čítaní svätej omše, že pri strate tohto pozemského príbytku dostaneme od Boha príbytok nie ľudskou rukou zhotovený, večný dom v nebi (porov. 2 Kor 5,1), v jednote s Bohom a v nesmiernosti jeho lásky.
Celý dlhý a intenzívny život kardinála Tomka bol zasvätený službe Bohu a bratom a takmer celý venovaný službe tu v Rímskej kúrii.
V priebehu rokov zastával množstvo úradov, ktoré vždy považoval – sú to jeho slová – za „povolanie slúžiť“.
Spolu s ním odchádza postava, ktorá robila česť Rímskej kúrii pevnou vierou, ktorá ho charakterizovala, opravdivou spiritualitou, živým cirkevným cítením – „sensus Ecclesiae“, veľkou rovnováhou v úsudku, umiernenosťou, zdravým rozumom, prívetivosťou a jemnocitom vo vystupovaní.
Veľmi mladý vstúpil do seminára za Košickú diecézu. Len čo sa v roku 1945 skončila druhá svetová vojna, Jozef Tomko bol vyslaný svojím biskupom do Ríma, aby dokončil štúdiá na Pápežskej lateránskej univerzite, kde získal doktorát z kánonického práva, a potom si urobil doktorát z teológie a sociálnych vied na Gregoriánskej univerzite.
Po ukončení štúdií mu historické udalosti v jeho krajine v dôsledku nástupu Československej socialistickej republiky a odporu komunistickej vlády voči Katolíckej cirkvi zabránili v návrate do vlasti. Tak bol 12. marca 1949 vysvätený za kňaza tu v Ríme a inkardinovaný (začlenený) do Rímskej diecézy. Spočiatku mu bola zverená úloha vicerektora Pápežského kolégia Nepomucenum.
V roku 1962 bol prijatý na vtedajšiu Kongregáciu Svätého ofícia, kde sa vďaka svojej zjavnej teologickej príprave stal čoskoro vedúcim úradu pre vierouku. V tých rokoch publikoval rad článkov a textov, ktoré upútali pozornosť pre svoju vieroučnú kompetentnosť a jasnosť výkladu.
V decembri 1974 ho pápež Pavol VI. vymenoval za podsekretára Kongregácie pre biskupov.
Dňa 12. júla 1979 mu pápež Ján Pavol II. zveril úrad generálneho sekretára Biskupskej synody a prial si osobne mu udeliť biskupskú vysviacku. Keďže iba veľmi málo ľudí mohlo dostať povolenie od česko-slovenskej vlády prísť zo Slovenska do Ríma, biskupská vysviacka sa neuskutočnila vo Vatikánskej bazilike, ale v Sixtínskej kaplnke, ktorá je menšia, a z vôle pápeža bola osobitne slávnostná, pretože pápež chcel zdôrazniť svoju blízkosť Slovensku a celej umlčanej Cirkvi v tej takej tvrdej a ťažkej situácii pre katolíkov žijúcich na druhej strane toho, čo Churchill nazval „železnou oponou“.
Ako motto pre biskupský erb si zvolil slová svätého Pavla: „Ut Ecclesia aedificetur“ (Aby sa Cirkev vzmáhala). A budovať Cirkev a slúžiť jej bolo úsilím či, lepšie povedané, celoživotnou vášňou kardinála Tomka.
Ako generálny sekretár sa arcibiskup Tomko usiloval rozvinúť činnosť Biskupskej synody, ktorá bola inštitúciou vo svojich počiatkoch, pretože ju pár rokov predtým vytvoril Pavol VI. Arcibiskup Tomko sa jej snažil vtlačiť silný dynamizmus, konajúc v úzkej spolupráci s pápežom Jánom Pavlom II., s ktorým cítil hlboký súzvuk a priateľstvo. V tých rokoch vydal monografiu s názvom Biskupská synoda, povaha, metóda, perspektívy, ktorá bola veľmi oceňovaná.
Počas šiestich rokov ako sekretár Synody mal kardinál Tomko viackrát za úlohu zastupovať pápeža a Svätú stolicu na stretnutiach biskupov v rôznych častiach sveta. Mal tak možnosť nadobudnúť hlboké poznanie reality mnohých miestnych cirkví a zakúsiť kolegialitu v cítení i v činoch.
Týmto spôsobom ho Prozreteľnosť pripravila na rozšírenie srdca v dimenzii univerzálnej Cirkvi. A tak bol v roku 1985 menovaný za prefekta Kongregácie pre evanjelizáciu národov a hneď nato kreovaný za kardinála.
Presvedčený, že „Boh otvára Cirkvi horizonty ľudstva, ktoré je pre semeno evanjelia pripravenejšie“ (Redemptoris missio, 3), kardinál dal príklad veľkého misionárskeho a apoštolského nasadenia.
Okamžite sa postaral o priame kontakty s tými, čo pôsobili na misijných územiach. S duchom otvorenosti voči národom a zmyslom pre univerzálnosť vynaložil všetku svoju energiu na stovku ciest na územia zverené jeho dikastériu, pričom vždy kládol do centra svojich príhovorov Krista a prejavoval veľkého ducha otvorenosti voči národom, ich kultúram a zmysel pre univerzálnosť.
Monografia Na misijných cestách, vydaná v roku 2008, dokumentuje veľký misionársky nepokoj, ktorý ho podnecoval, a to, čo kardinál Tomko urobil v prospech misijného rozvoja a posilnenia miestnych cirkví: vytvorenie mnohých nových diecéz, reformu seminárov, vybudovanie nových kostolov, vzdelávacích centier, sociálnych centier, vylepšenie misijnej spolupráce organizovanej Pápežskými misijnými dielami v mnohých krajinách.
V duchovnom testamente napísanom 26. februára 2007 kardinál Tomko potvrdzuje, že služba vykonávaná na čele Kongregácie pre evanjelizáciu národov ho „chytila za srdce“, a upresňuje: „Túto službu som vnímal ako príspevok k budovaniu a rastu mystického tela Cirkvi a miloval som mladé misijné cirkvi v celej ich kráse a krehkosti: slávnosti, biskupov a misionárov, seminaristov, rehoľné sestry, ľud, často chudobný. Bolo pekné namáhať sa a trpieť pre túto živú misionársku Cirkev!“ (Z duchovného testamentu)
Ukončiac z dôvodu dosiahnutia kánonického veku úlohu prefekta Dikastéria pre evanjelizáciu národov, bol menovaný za predsedu Pápežského výboru pre medzinárodné eucharistické kongresy.
Viackrát ho poveril či už Ján Pavol II., alebo Benedikt XVI., aby zastupoval pápeža na mimoriadnych sláveniach. Spomeniem aspoň to, keď bol osobitným vyslancom Benedikta XVI. na storočnici posviacky Kostola Nepoškvrneného počatia v Moskve v roku 2011. Pri tej príležitosti, hovoriac po rusky, kardinál Tomko spomenul slávnu, hoci veľmi bolestnú minulosť a prejavil uznanie novému náboženskému prebudeniu v ruskej spoločnosti po udalostiach roku 1989.
V modlitbe zverujeme tohto nášho spolubrata Bohu, aby mu vo svojej nesmiernej láske dal tú radosť a ten pokoj, ktoré si zaslúžil svojou vernou a veľkodušnou službou Cirkvi, pápežovi a Svätej stolici.
V evanjeliu sme počuli: „Veríte v Boha, verte aj vo mňa. ... Idem vám pripraviť miesto. ... [Potom] zasa prídem a vezmem vás k sebe, aby ste aj vy boli tam, kde som ja“ (Jn 14,1.2.3).
Sú to slová vyslovené počas Poslednej večere, keď apoštoli smerovali k stretnutiu so zdanlivým zlyhaním Ježiša v jeho smrti na kríži. „Veríte v Boha, verte aj vo mňa.“ Aj my sa pridŕžame týchto slov, keď slúžime svätú omšu za zosnulého kardinála, a prosíme Boha, aby aj nám doprial zakončiť náš pozemský beh v bezvýhradnej vernosti a s neustálym nasadením v službe Cirkvi a bratom, o čom nám kardinál Tomko zanechal poučné svedectvo.
Zdroj – Vatican News

11.25  Kardinál Tomko „na prvé miesto vždy kládol Krista a prejavoval ducha otvorenosti voči národom, kultúram, tradíciám,“ hovorí v homílii kardinál Giovanni Battista Re, ktorého s Tomkom spájalo dlhoročné priateľstvo. Kardinál Re je dekanom kardinálskeho kolégia.


11:03  Vo vatikánskej svätopeterskej bazilike sa začala pohrebná svätá omša s kardinálom Tomkom. V bazilike je prítomný aj pápež František.

Pápež František na pohrebe kardinála Tomka. Foto: TASR/AP

Pohrebné obrady vo Vatikáne sa uskutočňujú podľa zvyklostí pri pohreboch členov kardinálskeho zboru. V závere eucharistického slávenia bude pápež František predsedať obradu posledného odporúčania (ultima commendatio) a rozlúčky (valedictio).

Na obradoch vo Vatikáne sa zúčastňujú aj slovenskí biskupi, ktorých vedie bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský a košický arcibiskup metropolita Bernard Bober. (tasr)

Foto: Facebook/TV Lux


10:24  Priamy prenos z poslednej rozlúčky s kardinálom Jozefom Tomkom vo Vatikáne budú naživo vysielať TV Lux, Jednotka, TA3 aj Rádio Lumen. Vo Vatikáne bude pohreb kardinála Tomka prebiehať podľa zvyklostí pri pohreboch členov kardinálskeho zboru. Svätá omša bude v latinčine a taliančine s liturgickými rúchami tmavočervenej farby. Pápež František oblečený v pluviáli, liturgickom plášti, záverečné modlitby prednesie nad rakvou položenou na dlažbe, respektíve na rozprestretom koberci. (tkkbs)


10:08  „Sledoval život cirkvi na Slovensku a bol vždy pripravený poradiť,“ povedal predseda KBS Stanislav Zvolenský pri ceste na rozlúčku s kardinálom Tomkom s tým, že vníma ako zadosťučinenie, že pozostatky kardinála budú privezené na Slovensko „vládnym“ lietadlom.

„Je to zadosťučinenie. Je to ocenenie pána kardinála. Som vďačný predstaviteľom SR za toto rozhodnutie, pretože sa ocení jedinečná osobnosť, ktorá pochádzala zo Slovenska,“ dodal Zvolenský. Zároveň uviedol, že Tomko bol pre cirkev na Slovensku jedinečnou oporou. „Bol naším duchovným priateľom a otcom,“ dodal. (tkkbs)

Predseda KBS a bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský. Foto: TASR/Martin Baumann


9:55  Pápež František sa osobne zúčastní na poslednej rozlúčke s kardinálom Jozefom Tomkom a bude viesť záverečné pohrebné obrady. Zádušnú omšu, ktorá sa bude konať pri oltári katedry v zadnej lodi Baziliky sv. Petra, bude celebrovať dekan kardinálskeho kolégia Giovanni Battista Re. (tasr)


9:15  Veriaci mali možnosť prísť k rakve kardinála Jozefa Tomka a pomodliť sa v Kostole sv. Štefana Prvomučeníka vo Vatikáne.

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.