Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
20. január 2023

Vatikánska sedma

Tri sklamania z tajomníka, ktorý toho dosť prezradil

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru.

Tri sklamania z tajomníka, ktorý toho dosť prezradil

Benediktov osobný tajomník počas generálnej audiencie pápeža Františka 27. februára 2013. Foto: TASR/AP

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • v čom je sklamaním knižný počin osobného tajomníka Benedikta XVI.,
  • akému zvýšeniu cien za energie čelia farnosti a rehole
  • a v akom veku zomrela rehoľníčka z Francúzska – doteraz najstaršie žijúci človek na Zemi.

Po svojom zvolení za pápeža na audiencii s nemeckými pútnikmi Benedikt XVI. spomenul, ako mu pred konkláve jeden spolubrat napísal: „Ak by ti mal teraz Pán povedať ,nasleduj ma‘, spomeň si, čo si kázal. Neodmietni. Buď poslušný, ako si opísal veľkého pápeža, ktorý sa vrátil do domu Otca.“

Bývalý Benediktov tajomník Georg Gänswein vo svojej knihe Nič len pravda odhaľuje, že išlo o slová kardinála Christophera Schönborna, ktorý sa poznal s Josephom Ratzingerom od čias, keď ako mladý dominikán chodil na jeho prednášky do Regensburgu, pričom Schönborn bol jeden z mála ľudí, ktorí si s Ratzingerom tykali.

Nie všetkým sa však páči, že monsignor Gänswein prezradil identitu človeka, ktorý povzbudil Ratzingera, aby prijal voľbu kardinálov.

Kardinál Schönborn v stredu potvrdil, že on napísal pred konkláve „pre istotu malý list kardinálovi Ratzingerovi“. „Áno, bolo to tak. Doteraz som však o tom zámerne mlčal, hoci sa tak stalo v rámci stretnutia kardinálov a nie na samotnom konkláve,“ povedal viedenský arcibiskup podľa webovej stránky arcidiecézy.

 

Kardinál sa zároveň od Gänsweinovho knižného projektu dištancoval a označil ho za „nevhodnú indiskrétnosť“. „Nemyslím si, že je správne, že takéto dôverné veci zverejňuje najmä osobný tajomník,“ uviedol kardinál Schönborn.

Tu prichádzame k prvému kritickému bodu ku knihe. Georg Gänswein strávil pri Josephovi Ratzingerovi skoro dvadsať rokov života, no jeho prvé kroky po smrti teológa a pápeža ukazujú, akoby sa primálo naučil od neho pokory. Tej pokory, ktorá so sebou prináša aj trpezlivé znášanie diskrétnosti.

Druhá výhrada smeruje k spôsobu, ako Gänsweinova kniha vyšla. Je očividné a do istej miery pochopiteľné, že bývalý pápežov tajomník mal knihu napísanú ešte pred skonaním Benedikta. Avšak to, že nečakal ani sekundu a hneď po pohrebe rozšíril do médií niektoré z jej častí, nepôsobí príliš dôstojne.

A hoci sme po prečítaní knihy mohli vidieť citlivé pasáže o vzťahu dvoch pápežov v širšom kontexte, nič to nemení na tom, že ide o poznámky, ktoré rozhodne jednotu nebudujú. Sám 66-ročný nemecký monsignor, nad rámec knihy, volil odvážne slová v rozhovore pre nemecký týždenník Die Tagespost, kde sa vyjadril, že Františkovo rozhodnutie obmedziť tridentskú omšu zlomilo Benediktovi srdce. Pritom toto slovné spojenie sa v knihe vôbec nenachádza.

Arcibiskup Georg Gänswein a pápež František v sprievode Mons. Leonarda Sapienzu sa rozchádzajú po pohrebe Benedikta XVI. Foto: Profimedia

Tretí problém, ktorý možno konštatovať v súvislosti s knihou, spočíva v samotnom úmysle jej autora. Hoci sú to z prevažnej väčšiny spomienky a pamäti na život po boku veľkého muža cirkvi, Gänswein si neodpustil, že v niektorých častiach knihy rieši seba a svoje nezhody s úradujúcim pápežom, najmä rozhodnutie Františka z januára 2020, ktorým prepustil Benediktovho tajomníka z prestížnej funkcie prefekta Pápežského domu.

To zbytočne vedie k pochybnostiam o jeho zámere a aj preto sa magazín Spiegel pýta: „Aké presné sú hodnotenia Gänsweina, ktorý bol očividne urazený hierarchickou degradáciou?“

Cirkev si za posledných desať rokov vyskúšala spolužitie úradujúceho pápeža a jeho predchodcu. Škoda, že kľúčový svedok tohto obdobia zvolil ešte za života Františka spôsoby, ktoré sa nepodobajú hodnotám ako ticho, pokora a diskrétnosť, ktorými sa tak vyznačoval Benedikt XVI.

Ďalšie udalosti týždňa v skratke

Predsedu KBS arcibiskupa Bernarda Bobera prijme v sobotu pápež František, slovenská delegácia navštívi v Ríme aj Komunitu sv. Egídia.

Inzercia

Začal sa Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov. Celoslovenská ekumenická bohoslužba bude v Kostole sv. Anny v Trnave.

Žalobu za zneužívanie proti Benediktovi XVI. pozastavili. Advokátska kancelária emeritného pápeža požiadala o prerušenie konania až do určenia právneho nástupcu.

Pri výbuchu bomby v protestantskom kostole na východe Konžskej demokratickej republiky zomrelo najmenej desať ľudí, k útoku sa prihlásil Islamský štát.

Anglikánska cirkev nepovolí osobám rovnakého pohlavia uzatvárať manželstvo, rozhodla sa tak po päť rokov trvajúcich rokovaniach o tejto téme.

Vo veku 118 rokov zomrela francúzska rehoľná sestra André považovaná za najstaršieho človeka na Zemi. Boh na mňa zabudol, hovorila s úsmevom slepá rehoľníčka pripútaná na invalidný vozík.

Katolicizmus dominuje v 36 štátoch USA, rastie najmä na juhu a západe. Katolíci tvoria takmer pätinu populácie krajiny.

Nenechajte si ujsť

Knižná bodka

Keď už sme hlavný text tohto newslettra venovali knižke o pápežovi, môžeme v tejto línii zostať aj v záverečnej rubrike.

Spolok svätého Vojtecha vydal minulý rok knihu Skromný a pokorný Ján XXIII. Ide o sériu svedectiev o svätom pápežovi, ktorú zostavil belgický spisovateľ Gunnar Riebs.

Podľa textu vydavateľa osobnosť pápeža Roncalliho aj cez jeho láskavé autentické stretnutia s ľuďmi vykresľuje autor ako príkladnú postavu vhodnú nasledovania. Hlbokú ľudskosť a pokoru svätého Jána XIII. v knihe podčiarkuje predovšetkým jeho schopnosť vnímať všetkých ako Božie deti, ale aj úcta k tradíciám, no na druhej strane citlivé vnímanie potreby modernizácie.

Prajem vám pokojný víkend!

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.