Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
17. november 2023

Svätec týždňa

Serapion, mučeník

Priviazali ho k svätoondrejskému krížu v tvare písmena X, odrezali mu končatiny a podrezali hrdlo. Zomrel 14. novembra 1240 v Alžíri.

Serapion, mučeník

Zdroj: Wikipedia

Serapion sa narodil v roku 1179 v Škótsku. Pochádzal z rodiny vojaka a sprevádzal svojho otca na tretej križiackej výprave pod vedením kráľa Richarda Levie srdce. Ako dospelý bojoval pod velením rakúskeho vojvodu Leopolda VI. na reconquistických výpravách kastílskych a leónskych kráľov.

V roku 1222 v Barcelone stretol svätého Petra Nolaska a pripojil sa k jeho mercedárskemu rádu, aby vykupoval zajatcov. Prešiel južným Španielskom ovládaným Maurmi až do severnej Afriky, kde vykúpil stovky kresťanských otrokov. V súlade so štvrtým sľubom rádu sa ponúkal ako rukojemník, kým nebude zaplatené výkupné.

V roku 1229 vraj spolu so svätým Rajmundom Nonnatom oslobodil 150 kresťanov. V roku 1240 ich bolo 98 v Murcii a 87 v Alžíri, pričom peniaze, ktoré so sebou priniesol, nestačili, a tak Serapiona zatkli Maurovia. Keď ani po niekoľkých týždňoch peniaze napriek snahe vedenia rádu nedorazili, Serapiona priviazali k svätoondrejskému krížu v tvare písmena X, odrezali mu končatiny a podrezali hrdlo. Zomrel 14. novembra 1240 v Alžíri.

Serapion bol veľmi uctievaný ako prvý mučeník svojho rádu, ale do všeobecného zoznamu svätých Katolíckej cirkvi bol zaradený až v 18. storočí.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.