Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
24. november 2023

Vatikánska sedma

Svedectvá obetí zneužívania zazneli aj v katolíckej televízii

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru.

Svedectvá obetí zneužívania zazneli aj v katolíckej televízii

Reprofoto: TV Lux

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • aké nové kroky urobila cirkev na Slovensku v oblasti boja proti zneužívaniu detí,  
  • kto bude slovenským parlamentným kaplánom
  • a akú encykliku by privítal arcibiskup Ševčuk z Ukrajiny.

Hoci tohtoročná jeseň bola v cirkevnom dianí najmä o zasadnutí synody v Ríme, významné udalosti sa nevyhýbali ani domácemu prostrediu.

Katolícka cirkev na Slovensku urobila v poslednom období viaceré kroky k zlepšeniu boja proti sexuálnemu zneužívaniu detí. Ide predovšetkým o dve skutočnosti – jednu mediálnu, druhú štrukturálnu.

Séria relácií v TV LUX. Problematike zneužívania detí sa začala systematickejšie venovať naša katolícka televízia, ktorá v polovici októbra po vyše ročnej príprave spustila o tejto téme desaťdielnu sériu relácií.

 

Koncept projektu pripravila expertka na problematiku sexuálneho zneužívania detí Slávka Karkošková, ktorá zároveň v celom procese tvorby relácie poskytovala konzultácie realizačnému tímu.

Súčasťou náučnej série sú okrem vyjadrení odborníkov aj svedectvá štyroch obetí zneužívania – troch žien a jedného muža. „Verím, že po pozretí svedectiev a celej série budú ľudia citlivejší na túto tému,“ povedala pre TV LUX hlavná dramaturgička projektu Monika Hroncová.

Projekt ocenil aj programový riaditeľ televízie kňaz Ondrej Chrvala. „So zneužívaním som sa stretol a, žiaľ, nie raz. Každý podnet som podporil, aby sa riešil. Je dôležité o tom hovoriť, lebo aj to je poslaním katolíckej televízie – s láskou a úctou šíriť povedomie o témach, o ktorých treba hovoriť,“ povedal Chrvala.

Všetky časti relácie sú dostupné na webovej stránke zneuzivanie.sk.

 

Úrady pre nahlásenie zneužívania v cirkvi. Druhý pozitívny krok v tejto citlivej oblasti sa týka zriadenia dostupných úradov alebo kancelárií na podávanie správ o zneužívaní v cirkvi.

Ide o nariadenie pápeža Františka, ktoré vyplýva z dokumentu Vos estis lux mundi (Vy ste svetlo svetla). Ten po takmer štvorročnom skúšobnom období Vatikán v marci tohto roku potvrdil a aktualizoval.

Túto pápežovu požiadavku zriadiť kontaktné miesta pre nahlásenie zneužívania tak naši biskupi pretavili do praxe, keď v jednotlivých rímskokatolíckych diecézach a gréckokatolíckych eparchiách zriadili spomínané úrady.

Na webovej stránke k nahlasovaniu zneužívania pribudla mapa diecéz a eparchií, pričom pri každej diecéze je uvedená aspoň jedna kontaktná osoba, mailová adresa a zväčša aj mobilné číslo plus úradné hodiny.

Vo viacerých diecézach je kontaktnou osobou žena, čo zvlášť pri téme zneužívania kňazom môže pre obete pôsobiť ústretovo.

Obe aktivity – mediálna aj úradná – sú dobrou správou pre všetkých členov cirkvi, no najmä pre samotné obete zneužívania.

Ďalšie udalosti v skratke

Konferencia biskupov Slovenska sa dištancovala od slov, ktoré zazneli v prejave štátneho tajomníka ministerstva kultúry Štefana Kuffu počas Trnavskej novény.

Parlamentným kaplánom bude Ján Buc, do úradu ho uviedol arcibiskup Zvolenský. V kaplnke na Bratislavskom hrade bude slúžiť omšu raz do týždňa vo štvrtok o 17.30 h, prípadne vo sviatky.

Vláda Roberta Fica zrušila post splnomocnenca pre ochranu slobody vierovyznania, pokladá ho za neopodstatnený.

Kostoly na východe, ktoré zasiahlo zemetrasenie, napokon zbúrať nemusia. Ide o kostoly v obciach Jankovce a Nižná Sitnica. 

Inzercia

Pápež František vyjadril hlboké znepokojenie nad nemeckou synodálnou cestou. Podľa neho sa proces v súčasnosti posúva do roviny, keď „hrozí“ narušenie jednoty s univerzálnou cirkvou.

Pápež odvolal amerického biskupa Josepha Stricklanda. Ten hovorí o odstránení, lebo vraj mocnostiam pohrozil pravdou evanjelia.

O čom píšu vatikanisti

Najvyšší predstaviteľ Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi Sviatoslav Ševčuk poskytol rozsiahly rozhovor vatikanistovi agentúry ACI stampa Andreovi Gagliarduccimu.

Kyjevský metropolita hovoril o traume, ktorej čelí ukrajinské obyvateľstvo, vrátil sa tiež k stretnutiu s pápežom Františkom, na ktorom si vyjasňovali medializované výroky pontifika mladým Rusom. V rozhovore však odzneli dve veľmi zaujímavé myšlienky.

Neustály strach z bombardovania a zabíjania vytvoril podľa arcibiskupa Ševčuka novú spiritualitu. „Naučili sme sa žiť v neustálom nebezpečenstve smrti – ľudia, ale aj duchovní, biskupi –, a tak sa často spovedáme. Máme túžbu oslobodiť sa od hriechu, aby sme boli vždy pripravení na osobné stretnutie s Ježišom. Ľudia chodia na spoveď, ľudia potrebujú každodennú Eucharistiu,“ vravel.

Hlava Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi tiež vyzvala na novú encykliku o mieri. „Už dávno tu nebola autentická sociálna encyklika o mieri, hoci Laudato Si a Fratelli Tutti sa dotýkali rôznych aspektov. Avšak encyklika o mieri nebola, pričom by poslúžila na načrtnutie vývoja sociálnej náuky cirkvi v dnešných súvislostiach,“ dodal arcibiskup Ševčuk.

Nenechajte si ujsť

Knižná bodka

Medzi novinkami v našom vydavateľstve Postoj pribudla tieto dni aj kniha Jordan Peterson, Boh a kresťanstvo. Ide o prvú systematickú analýzu Petersonovho youtubového seriálu o Biblii a jeho knižného bestsellera 12 pravidiel pre život z kresťanskej perspektívy s epilógom, ktorý skúma jeho pokračovanie Za hranicou poriadku.

„Posledné roky je Jordan Peterson jedným z najvplyvnejších mysliteľov našej kultúry. Jeho postrehy o Biblii, pohľady na dobre žitý život a slová nabádajúce na opatrnosť v súvislosti so vzostupom kultúrneho marxizmu nepopierateľne formujú a informujú milióny ľudí,“ vyjadril sa známy kňaz a youtuber Mike Schmitz.

Dvojica autorov Christopher Kaczor a Matthew R. Petrusek sa v knižnej novinke ponára do hĺbok Petersonových úvah o Biblii, utrpení a zmysle života a skúma styčné body jeho diela s kresťanstvom a spôsoby, akými je viera naplnením Petersonovho projektu.

Knihu si môžete kúpiť výhodne v našom internetovom obchode.

Prajem vám príjemný víkend!

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.