Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
12. jún 2016

Jezuiti, františkáni, saleziáni. Ktorá rehoľa je najvplyvnejšia? (Vatikánska sedma)

Na čele Katolíckej cirkvi stojí jezuita, ale v prípadnom konkláve by táto rehoľa nemala ani jedného zástupcu.
Jezuiti, františkáni, saleziáni. Ktorá rehoľa je najvplyvnejšia? (Vatikánska sedma)

Medzi cirkevnými špičkami vo Vatikáne pôsobí aj viacero vplyvných rehoľníkov. Foto - TASR/AP

Hodnotenie ľudských vplyvov je zväčša veľmi subjektívna záležitosť. O to skôr v božsko-ľudskej inštitúcii, akou je cirkev, kde do všetkého zasahuje neviditeľný vplyv zhora. Kritérium, ktoré sme si stanovili pri hodnotení vplyvu mužských reholí, má preto obmedzenú, ale nie bezvýznamnú výpovednú hodnotu. Zisťovali sme, koľko členov najvyššej hierarchie – teda kardinálov, arcibiskupov a biskupov – majú jednotlivé rehole.

V cirkevných špičkách jednoznačne dominujú saleziáni, ktorí majú deviatich kardinálov a 117 arcibiskupov a biskupov. Počas pontifikátu Benedikta XVI. zastával druhý najvyšší cirkevný post salezián Tarcisio Bertone, ktorý bol štátnym sekretárom Svätej stolice. V poslednom čase sa však meno 81-ročného kardinála skloňuje najmä v súvislosti s kontroverznou rekonštrukciou jeho vatikánskeho apartmánu.

Naopak, stúpajúcou saleziánskou hviezdou je 73-ročný honduraský kardinál Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga, ktorého pápež František poveril koordinovaním deväťčlennej Rady kardinálov, ktorá mu má radiť pri správe cirkvi a reforme Rímskej kúrie. Medzi vatikánskou elitou sa pohybuje aj 77-ročný prefekt Kongregácie pre kauzy svätých Angelo Amato.

Opačným prípadom ako saleziáni sú druhí najvplyvnejší františkáni. Ani jeden z piatich františkánskych kardinálov nepôsobí v najvyšších vatikánskych pozíciách. Asi najznámejším je 81-ročný brazílsky kardinál Cláudio Hummes, bývalý prefekt Kongregácie pre klérus. Bol to práve on, kto počas posledného konkláve sedel vedľa kardinála Bergoglia a vo chvíli zvolenia mu pošepol, aby nezabudol na chudobných. V tej chvíli prišiel Bergogliovi na um svätý František z Assisi. „František je mužom pokoja. Takto sa zrodilo toto meno v mojom srdci: František z Assisi. Muž chudoby, pokoja, muž, ktorý miluje a chráni stvorenstvo,“ prezradil neskôr súčasný pápež.

Silnú pozíciu v konzervatívnych kruhoch má arcibiskup juhoafrického Durbanu, 75-ročný Wilfrid Fox Napier, ktorý je zároveň členom Františkom zriadenej Ekonomickej rady, ktorá má kontrolovať vatikánske financie.

V zaujímavej pozícii sa nachádza rehoľa jezuitov, do ktorej patrí aj pápež František. Obaja jezuitskí kardináli majú viac ako 80 rokov, takže Spoločnosť Ježišova by v prípadnom konkláve vôbec nemala svoje zastúpenie.  

Jediným, ale zato významným kapucínskym kardinálom je 71-ročný Američan Seán Patrick O´Malley. Renomé si získal ešte ako arcibiskup Bostonu, kde nekompromisne postupoval pri riešení sexuálnych deliktov kňazov. Aj preto ho František menoval za predsedu novozriadenej Pápežskej komisie pre ochranu maloletých.

Jedinou z najvplyvnejších reholí, ktorá nemá svojho kardinála, sú redemptoristi. Na druhej strane však majú piaty najvyšší počet arcibiskupov a biskupov.

Kardinálsky zbor má momentálne 213 členov, z ktorých 114 má menej ako 80 rokov, a teda majú právo voľby pápeža. V prípade, že by sa konkláve uskutočnilo v týchto dňoch, zúčastnilo by sa na ňom 16 rehoľníkov, čo predstavuje 14 percent zo všetkých kardinálov – voliteľov. Bolo by to o dvoch rehoľníkov menej ako počas posledného konkláve. Až piati, teda takmer jedna tretina, by boli saleziáni.

Zaujímavosťou je, že v konkláve by druhou najpočetnejšou bola rehoľa, ktorú sme doteraz nespomenuli – dominikáni. Obaja ich kardináli – Christoph Schönborn a Dominik Duka – sú arcibiskupmi blízkej Viedne a Prahy. Ďalšie rehole by mali v konkláve už len po jednom zástupcovi.

Ak by sme pri hodnotení vplyvu reholí použili iné, nepozemské kritériá, asi by sme dospeli k tomu, že všetko je ináč. Čo ak najväčší „výtlak“ majú práve tí najnenápadnejší – kontemplatívni mnísi a mníšky?      

Inzercia

Jednou vetou

V rámci Svätého roka milosrdenstva sa v Ríme uskutočnilo Jubileum chorých.

Pápež František vymenoval Marka Forgáča za pomocného biskupa Košickej arcidiecézy.


Počas stredajšej generálnej audiencie pápež František vzal k sebe do papamobilu štyri deti. Foto – TASR/AP

Svätý Otec prijal predstaviteľov Svetového spoločenstva reformovaných cirkví.

Na prerozdelenie výťažku z celoeurópskej zbierky na pomoc Ukrajine dohliadne pomocný biskup Charkova-Zaporožia Jan Sobił.

Svätá stolica zverejnila oficiálny program júlovej návštevy pápeža Františka v Poľsku pri príležitosti Svetových dní mládeže.

Vo Vatikáne sa uskutočnilo 15. zasadanie Rady kardinálov, ktorá Svätému Otcovi radí pri správe cirkvi a reforme Rímskej kúrie.

Čínska polícia nepovolila odprosujúcu pobožnosť po zneuctení Eucharistie.

Doterajší sekretár Kongregácie pre evanjelizáciu národov Savio Hon Tai-Fai povedie arcidiecézu Agaña na ostrove Guam.

V hlavnom meste Mexika otvorili kópiu Sixtínskej kaplnky v reálnej veľkosti.
 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.