Gejovia, protestanti, ženy. Nepreháňa to František s tými ospravedlneniami?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Gejovia, protestanti, ženy. Nepreháňa to František s tými ospravedlneniami?

Pápež František odpovedá na otázky novinárov počas tlačovej konferencie na palube lietadla. Foto - TASR/AP

Popri „kultúre ospravedlnenia“ musí cirkev budovať aj „kultúru hrdosti“. Neraz sa totiž dostáva do defenzívy, akoby mohla za všetko zlo sveta.

Cirkev žiada gejov o odpustenie. Pápež chce od kresťanov ospravedlnenie gejom. Naša vina, odkázal pápež gejom.

Titulky v médiách, ktoré informujú o najnovších vyjadreniach pápeža Františka na adresu homosexuálov, vyvolávajú najrôznejšie pocity: konzervatívci sú zdesení, liberáli sa smejú a kritici pápeža Františka si ťukajú na čelo.

Schlaďme tieto emócie troškou racionality. Nevyhnutné je – ako to už pri vyjadreniach pápeža býva – odlíšiť to, čo František povedal, od toho, čo médiá povedali, že František povedal.

Počas spiatočného letu z Arménska, ktoré pápež navštívil počas víkendu, sa na palube lietadla konala zvyčajná tlačová beseda. Americká novinárka Cindy Wooden z katolíckej tlačovej agentúry CNS sa Františka opýtala, aký ma názor na vyjadrenie nemeckého kardinála Reinharda Marxa, že Katolícka cirkev sa musí ospravedlniť homosexuálom za ich marginalizáciu. Dodala, že po nedávnom tragickom útoku na gay bar v Orlande sa objavili názory, že aj kresťania môžu za pestovanie nenávisti voči homosexuálom.

„Nevyhnutné je – ako to už pri vyjadreniach pápeža býva – odlíšiť to, čo František povedal, od toho, čo médiá povedali, že František povedal.“ Zdieľať

Pápež František odpovedal parafrázovaním Katechizmu Katolíckej cirkvi, podľa ktorého homosexuáli nemajú byť diskriminovaní, ale rešpektovaní a pastoračne sprevádzaní. „Ak je problémom človek, ktorý je v tomto stave, ktorý má dobrú vôľu a hľadá Boha, kto sme my, aby sme ho súdili?“ pokračoval pápež, ktorý tak zopakoval svoje slová spred troch rokov: „Ak je nejaký človek homosexuálom, hľadá Pána a má dobré úmysly, kto som ja, aby som ho súdil?“ Je známe, že médiá tento výrok sploštili do podoby „Kto som ja, aby som súdil homosexuálov?“ a tak vynechali pápežov dôraz na to, že musí ísť o človeka, ktorý hľadá Boha a má dobré úmysly.

V odpovedi na otázku, či sa Katolícka cirkev má ospravedlniť homosexuálom, sa pápež vyhol tomu, aby tému ospravedlnenia vztiahol výhradne len na homosexuálov. „Ja si myslím, že cirkev by nemala prosiť o odpustenie len toho človeka, ktorý je homosexuál, ktorého zranila, ale má prosiť o odpustenie aj chudobných, ženy a deti využívané ako pracovnú silu; má prosiť o odpustenie, že dala požehnanie toľkým zbraniam.“

Jednoducho, podľa pápeža sa má cirkev ospravedlniť každému, komu ublížila – nielen homosexuálom. Titulky v novinách by tak mali znieť: Pápež sa ospravedlnil ľuďom, ktorým cirkev ublížila. Samozrejme, homosexuáli v nadpise zaujmú viac. Médiá tak opäť posunuli vyjadrenie pápeža do cielene budovanej schémy „liberálneho pápeža“.

Pápež František sa verejne neospravedlnil prvýkrát. Už v minulosti verejne poprosil o odpustenie valdénskych protestantov a ospravedlnil sa aj za verejné pohoršenia zo strany cirkvi. Kto by však chcel Františka obviniť z prehnaného sebabičovania, mal by si predtým spomenúť na niekoľkonásobné ospravedlnenia Benedikta XVI. obetiam sexuálnych škandálov, ale najmä na opakované „mea culpa“ svätého Jána Pavla II.  

Ospravedlnenia pápeža Jána Pavla II.

Ženám
„Žiaľ, sme dedičmi dejín, v ktorých boli vo všetkých dobách a všade kladené nesmierne prekážky žene na jej ceste, lebo nebola uznávaná jej dôstojnosť, deformovali sa jej prednosti, často bola odsunutá na okraj, či dokonca uvrhnutá do otroctva. (...) No keďže – zvlášť v istých dejinných podmienkach – niesli za to objektívnu zodpovednosť aj mnohí synovia cirkvi, je mi to veľmi ľúto“ (List ženám, 29. jún 1995).

Nekatolíkom
"Dnes ja, pápež rímskej cirkvi, v menej všetkých katolíkov prosím o odpustenie krívd, ktoré sa spáchali na nekatolíkoch v priebehu pohnutých dejín tohto ľudu. Zároveň zo strany Katolíckej cirkvi zaručujem odpustenie všetkého zla a neprávostí, ktoré znášali jej deti" (príhovor pri svätorečení mučeníka Jána Sarkandra v Olomouci, 21. máj 1995).

Indiánom
„Akoby mohla cirkev, ktorá bola so svojimi rehoľníkmi, kňazmi a biskupmi vždy na strane ukrivdených, pri príležitosti piatej storočnice od objavenia Ameriky zabudnúť na obrovské utrpenie spôsobované obyvateľom tohto kontinentu počas epochy dobyvačných vojen a kolonizácie? S úplnou úprimnosťou si treba uznať spáchané zneužitia sily, podmienené nedostatkom lásky u tých ľudí, ktorí nevedeli v domorodcoch vidieť bratov, synov toho istého Otca" (posolstvo Indiánom počas apoštolskej návštevy Dominikánskej republiky, 12. október 1992).

 

Popri „kultúre ospravedlnenia a odpustenia“ ale musí cirkev budovať „kultúru hrdosti a sebavedomia“. Neraz sa totiž dostáva do defenzívy, akoby mohla za všetko zlo sveta. „Moji vlastní študenti síce o cirkvi takmer nič nevedia, ale poznajú jej údajnú ,skazenosť´, o ktorej počuli nekonečné príbehy rôznej vierohodnosti od svojich stredoškolských učiteľov,“ napísal americký historik Thomas E. Woods, Jr. vo svojej knihe Ako Katolícka cirkev budovala západnú civilizáciu.

Prečítajte si aj
George Weigel: Filtrovaný František Zdieľať

Americký konzervatívny mysliteľ a politik Patrick Buchanan vidí tento problém v ešte širšom kontexte. V knihe Smrt Západu opísal, ako sa ľavicoví revolucionári snažia vyvolať „kultúrny pesimizmus“, ktorého príčinou majú byť zločiny Západu utváraného kresťanstvom. „Noví marxisti pokladajú kultúrny pesimizmus za nutný predpoklad revolučnej zmeny,“ napísal Buchanan.

S ospravedlňovaním, ktoré zaznieva z úst hlavy Katolíckej cirkvi, tak musí ísť ruka v ruke zdôrazňovanie nenahraditeľného prínosu kresťanskej viery. V odpovedi na otázku o gejoch tak urobil aj František. „My kresťania máme tiež Matku Terezu z Kalkaty a mnoho takých Teriez z Kalkaty. Máme mnoho sestier v Afrike, laikov a svätých manželských párov,“ zdôraznil pápež na palube lietadla. Možno mohol povedať ešte viac. No aj tých pár slov sa stratilo kdesi v povetrí.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo