Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
13. 04. 2018, 10:25

Pápež priznal, že pochybil pri posudzovaní sexuálnych škandálov

František zaslal čilským biskupom list, v ktorom reaguje na výsledky vyšetrovania sexuálnych deliktov miestneho kléru. Zároveň sa ospravedlnil za svoje pochybenia pri posudzovaní situácie.
Pápež priznal, že pochybil pri posudzovaní sexuálnych škandálov

Foto: TASR/AP

„Cítim bolesť a zahanbenie kvôli zničeným životom obetí zneužívania. Prosím o odpustenie všetkých tých, ktorých som urazil.“ Tieto slová napísala hlava Katolíckej cirkvi v obsiahlom liste adresovanom biskupom z Čile.

Pápež František takto reagoval na výsledky vyšetrovania, ktoré viedol biskup Charles Scicluna. Koncom januára ho Svätá stolica vyslala do Čile, aby preveril obvinenia zo sexuálneho zneužívania tamojšími kňazmi.

Išlo najmä o prípad kontroverzného biskupa Juana Barrosa, ktorý mal v minulosti kryť zneužívanie mladistvých, ktorého sa dopustil jeho blízky spolupracovník Fernando Karadima. Toho Vatikán pred siedmimi rokmi uznal za vinného a prikázal mu stiahnuť sa do úzadia.

František priznáva, že sa pri posudzovaní sexuálnych škandálov v Čile dopustil chýb najmä kvôli nedostatku pravdivých a vyvážených informácií.

Pápež zároveň pozval čilských biskupov do Vatikánu, aby s nimi o celom prípade hovoril. Rovnako sa chce stretnúť s obeťami zneužívania. To, či odvolá kontroverzného biskupa Barrosa, zatiaľ nepovedal.

Prípad Barros

Celá kauza prepukla v januári počas pápežovej apoštolskej cesty do Čile. Už pred jeho návštevou ľudia v krajine protestovali a vyzývali k potrestaniu tamojších kňazov, ktorí sa v uplynulých rokoch dopustili sexuálneho zneužívania alebo tieto zločiny kryli.

„V tejto chvíli musím vyjadriť bolesť a zahanbenie, hanbu, ktorú cítim za nenapraviteľnú ujmu spôsobenú na deťoch zo strany služobníkov Cirkvi. Chcem sa pripojiť k svojim bratom v biskupskej službe, lebo je správne žiadať o odpustenie a zo všetkých síl poskytovať podporu obetiam, zatiaľ čo sa musíme zasadiť za to, aby sa to už neopakovalo,“ vyhlásil pápež hneď po pristátí na letisku v Santiago de Chile, za čo si vyslúžil potlesk prítomných.

Aby znásobil silu svojich slov na letisku, na druhý deň po prílete sa v priestoroch apoštolskej nunciatúry stretol so skupinou obetí sexuálneho zneužívania.

Protestné hlasy však neutíchali. Najviac sa ozývali v súvislosti s kauzou biskupa Barrosa. Do úradu ho v roku 2015 vymenoval práve František, čo sa stretlo so silnou nespokojnosťou. Jedným z jeho blízkych spolupracovníkov bol Fernando Karadima – populárny kňaz, ktorého utajené zneužívanie maloletých šokovalo celú krajinu.

Pápež priznal, že to prestrelil, a ospravedlnil sa obetiam zneužívania Zdieľať

Biskup Barros všetky obvinenia z vedomosti o Karadimových deliktoch a z ich krytia vytrvalo odmietal. Dokonca vyhlásil, že s pápežom sa o celom prípade zhováral a František mu vyjadril podporu v na cti utŕhačskej kampani.

Pri bohoslužbách počas pápežovej návštevy koncelebroval Barros omše spolu s ním, čo mnohí označili zo strany Františka ako provokáciu.

Keď sa novinári dožadovali pápežovho vyjadrenia k tejto téme, dočkali sa len stručnej, ale veľavravnej odpovede. „V deň, keď mi predložia dôkaz proti biskupovi Barrosovi, tak to uznám. Ale nateraz tu nie je žiadny dôkaz, len samé klebety,“ vyhlásil František, čím spustil spŕšku ďalšej kritiky.

O pár dní pri spiatočnej ceste z Južnej Ameriky sa však za svoje slová ospravedlnil. „Musím sa ospravedlniť, pretože slovo ´dôkazy´ nebolo najlepšie a mohlo ublížiť obetiam zneužívania,“ priznal pápež. „Ak príde človek a dá mi usvedčujúci dôkaz, som prvý, ktorý ho vypočuje. Musíme byť spravodliví.“

František: Cítim bolesť a hanbu

Krátko po návrate do Ríma Tlačové stredisko Svätej stolice oznámilo, že pápež posiela do Čile biskupa Charlesa Sciclunu. Ten mal preveriť obvinenia zo sexuálneho zneužívania vrátane prípadu Juana Barrosa.

Scicluna, ktorý je vo vatikánskej Kongregácii pre náuku viery zodpovedný za najvážnejšie delikty, sa v priebehu niekoľkých dní stretol a diskutoval s viac ako šesťdesiatimi obeťami. Jeho výsledná správa, ktorú Františkovi doručil 20. marca, pozostáva z približne 2 300 strán.

„Po dôkladnom prečítaní správy môžem povedať, že zhromaždené svedectvá hovoria jasným spôsobom, bez prídavkov alebo prikrášľovania o zničených životoch,“ píše v liste adresovanom čilským biskupom pápež František. „Priznám sa, že mi to spôsobilo bolesť a hanbu.“Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

 

Odporúčame