VATIKÁNSKA SEDMA: Pápež pôjde do kláštora a sv. Peter sa ukáže na verejnosti

Pri príležitosti blížiaceho sa ukončenia Roku viery budú verejne vystavené relikvie sv. Petra, apoštola. František ešte predtým zamieri na návštevu klauzúrneho kláštora. Ďalšou vatikánskou novinkou je odborný časopis zameraný na latinčinu.

Rok viery, ktorý sa skoční 24. novembra tohto roku na sviatok Krista Kráľa, bude poznamenaný výnimočnou historickou udalosťou. Po prvýkrát budú verejne vystavené relikvie sv. Petra, apoštola. Informoval o tom arcibiskup Salvatore Fisichella, predseda Pápežskej rady pre napomáhanie novej evanjelizácie, v piatkovom vydaní vatikánskeho denníka L’Osservatore Romano. Vystavenie pozostatkov prvého pápeža bude epilógom tematického roku, ktorý vyhlásil ešte Benedikt XVI. „Petrova viera tak opäť raz potvrdí, že brána stretnutia sa s Kristom je vždy otvorená a čaká, aby bola prekročená s rovnakým entuziazmom a presvedčením, ako to bolo u prvých veriacich“, napísal Fisichella na margo unikátnej udalosti.

Pápež v kláštore

Pár dní pred koncom Roka viery, 21. novembra, pocestuje pápež František do klauzúrneho kláštora kamaldulských mníchov na Aventínskom pahorku v Ríme. Mnísi zasvätili svoj život prísnemu životnému štýlu, modlitbe a práci pre chudobných. František tam zotrvá niekoľko chvíľ v modlitbe a rozjímaní. „Zväzok medzi činnosťou a kontempláciou je jeden z hlavných cieľov, ktoré viera vyjadruje, a preto je potrebné neustále zdôrazňovať, že viera žije predovšetkým z adorácie“, komentoval Františkov zámer arcibiskup Fisichella.

Časopis o latinčine

V piatok sa vo Vatikáne uskutočnila ďalšia špecifická akcia, ktorá súvisela s predstavením nového odborného časopisu zameraného na latinčinu. Periodikum s názvom Latinitas bude vydávaný Pápežskou akadémiou Latinitas, ktorú zriadil Benedikt XVI. v novembri 2012. Na tlačovej konferencii ho predstavili kardinál Gianfranco Ravasi, predseda Pápežskej rady pre kultúru, profesor Ivano Dionigi, predseda spomínanej akadémie a rektor Univerzity v Bologni a taliansky spisovateľ, novinár a esejista Valerio Massimo Manferedi.

Prvé číslo nového časopisu bude zahŕňať články hľadajúce odpoveď na otázky „Latinčina pre koho? Prečo latinčina?“ z pera Ivana Dionigiho, ako aj epigraf venovaný pápežovi. Ukončené bude špeciálnymi latinskými dodatkami: Breves de Academiae vita notitiae (krátke zhrnutie hlavných aktivít akadémie Latinitas), ďalej časťou Argumenta – zbierkou abstraktov príspevkov obsiahnutých v čísle a indexom (Index universus). Časopis je rozdelený do troch rubrík: veda (Historica et philologica), súčasná latinská literatúra (Humaniora) a Ars docendi, ktorá sa bude venovať témam spojeným s klasickým jazykmi a kultúrou od starovekých čias až do súčasnosti. Hoci väčšina textov bude v latinčine, počíta sa aj s taliančinou a inými živými jazykmi.

Marián Sekerák

Ilustračné foto: flickr.com (licencia CC)

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo