Hurikán z Pensylvánie pustoší americkú cirkev

Hurikán z Pensylvánie pustoší americkú cirkev

Washingtonský arcibiskup kardinál Donald Wuerl. (Foto: autor)

Škandál kardinála McCarricka bol len búrkou, po ktorej sa rozbesnil hurikán z Pensylvánie. 

„Vážne sa obávam o stratu dôveryhodnosti. Nemožno to poprieť, nedá sa to zaobaliť. Je to katastrofa.“

Týmito slovami reagoval arcibiskup New Yorku kardinál Timothy Dolan na zverejnenie rozsiahlej správy tzv. veľkej poroty o sexuálnom zneužívaní v šiestich diecézach štátu Pensylvánia. 

Kajúcne omše

Americké médiá citujú posledné dni podobné výroky aj ďalších cirkevných predstaviteľov. Správu veľkej komisie zverejnila prokuratúra minulý týždeň v utorok. Vatikán reagoval o dva dni, keď v súvislosti so správou vyjadril zahanbenie a smútok. „Pápež je na strane obetí,“ uviedol hovorca Svätej stolice Greg Burke. 

Cez víkend sa vo viacerých kostoloch severovýchodu USA konali odprosujúce bohoslužby. Biskup Ronald Gaine, ktorý stojí na čele jednej z prešetrovaných diecéz – Harrisburgu, sa vyjadril, že cíti hlboké výčitky. 

K téme: 
Stovky kňazov, tisícka obetí. V USA zverejnili správu o zneužívaní v cirkvi Zdieľať

Na začiatku kajúcnej omše prečítal úvod správy, pričom sám je v nej kritizovaný za to, ako riešil niektoré prípady údajného zneužívania. 

Biskup Gaine vyjadril na omši ľútosť a požiadal o odpustenie všetkých, čo zažili sexuálne zneužívanie zo strany kléru. Zároveň podotkol, že väčšina útokov sa stala pred mnohými rokmi a že cirkev prijala viaceré opatrenia na ochranu detí. 

Médiá medzitým píšu o rozhorčených reakciách ľudí a tiež petíciách, v ktorých sa žiada rezignácia biskupov. „Dnešná cirkev Pittsburghu nie je tou cirkvou, ktorú opisuje správa veľkej poroty,“ povedal biskup Pittsburghu David Zubik, ktorý odstúpiť odmieta. 

„Už vieme pravdu“

Správa veľkej poroty má 887 strán a mapuje šesť z ôsmich diecéz štátu Pensylvánia: Erie, Allentown, Greensburg, Harrisburg, Pittsburgh a Scranton. Zvyšné dve – Filadelfia a Altoona-Johnstown už riešili iné dokumenty. 

„Teraz už poznáme pravdu: dialo sa to všade,“ píše sa v úvode správy, v ktorom nájdeme zhrnutie vyšetrovania – za obdobie 70 rokov malo podľa správy viac ako tristo kňazov zneužiť viac než tisíc detí. Väčšina obetí boli chlapci, v niektorých prípadoch aj dievčatá. Tínedžeri aj v predpubertálnom veku.

Materiál je rozčlenený do kapitol, ktoré zodpovedajú jednotlivým diecézam. Na úvod každej je súhrnné info o diecéze, nasleduje zoznam príslušných previnilcov (offenders). Pri každej diecéze autori vypracovali tzv. „prípad zlyhania inštitúcií“, čo je text zväčša zložený z príbehov troch kňazov. 

V ďalšej časti správy sa nachádza kapitola, ktorá hodnotí progres, ktorý cirkev urobila v boji proti zneužívaniu, a uvádza aj prípady, keď boli predstavitelia diecéz voči nim ústretoví. 

Napokon nasleduje zoznam vinníkov, pri každom je prehľad jeho pôsobiska a zhrnutie nechutného príbehu.

Dá sa aj poctivejšie

Bez ohľadu na spochybňovanie obsahu, pokiaľ ide o kritiku voči správe z Pensylvánie, niektorí jej vyčítajú prílišnú hru na emócie a menej poctivosti v spracovaní dát. 

„Čo nemožno merať, nemožno manažovať. Nanešťastie, veľká porota napísala román, nie profesionálny report,“ skonštatoval publicista Michael Cook. Podľa neho si pensylvánska prokuratúra mala zobrať príklad od Austrálčanov. 

Tí rovnakú tému spracovali v správe, ktorá obsahuje rozhovory s 1 300 obeťami a má 1,2 milióna strán v 17 zväzkoch. 

Ako uvádza Cook, Austrálčania v prvom rade používajú smerom k osobám obvineným zo zločinu pojem „údajný páchateľ“ (alleged perpetrator), kým veľká porota preferuje slovo vinník, páchateľ (offender). 

Austrálska správa na rozdiel od americkej kategorizuje stavy údajných páchateľov a rozlišuje medzi kňazom, rehoľným bratom, seminaristom a laikom.

V austrálskom materiáli je takisto prítomný aj štatistický ukazovateľ, ktorý hovorí o pomere kňazov a neordinovaných osôb, ktorí sú údajnými páchateľmi. Výsledkom je údaj, že medzi rokmi 1950 až 2010 sa zneužívania dopustilo priemerne sedem percent austrálskych kňazov. Nasleduje prepočet na diecézy. 

Za najväčšiu slabinu americkej správy považuje Cook fakt, že prípady nerozdeľuje podľa rokov či dekád, takže nemožno odsledovať trend, či počet prípadov zneužívania pribúda alebo naopak. 

„Toto je kľúčový údaj. Veľká porota sa dopustila voči kňazom veľkej nespravodlivosti, keď toto neurobila. Drvivá väčšina kňazov sú obetaví a slušní muži, ktorí sú znechutení zločinmi svojich kolegov. Po prečítaní správy veľkej poroty si veľa ľudí povie, že musia byť súčasťou pedofilného spolku. To nie je len absurdné, ale hrozne nespravodlivé,“ uviedol Cook.

V austrálskom materiáli sa dočítame, že v prípade diecéznych kňazov bol podiel údajných páchateľov v 50. rokoch na úrovni 2,9 percenta, následne v 60. rokoch stúpol na 4,5 percenta, na štyroch percentách sa držal v 70. rokoch, no po roku 2000 spadol na úroveň 0,2 percenta. 

Na archívnej snímke zo 17. apríla 2015 pápež František a kardinál kardinála Donald Wuerl počas stretnutia vo Vatikáne. Foto: TASR/AP

Kardinálov kruh

Nie všetci cirkevní preláti zareagovali na zverejnenie správy hladko. Dobrým príkladom je arcidiecéza Washington, na ktorej čele stojí 77-ročný kardinál Donald Wuerl. Veľká porota ho vo svojej správe obvinila, že kryl zneužívanie počas svojho biskupského pôsobenia v Pittsburghu v rokoch 1988 až 2006.

V tomto čase sa objavilo v diecéze celkovo 19 podozrivých alebo obvinených osôb zo zneužívania. Kardinál prepustil zo služby osemnásť z nich. Ďalšie prípady, ktoré sa v súvislosti s Wuerlom v správe spomínajú, sa udiali za jeho predchodcu. 

Generálny prokurátor Josh Shapiro tvrdí, že Wuerl nie je úprimný a jeho tvrdenia odporujú dokumentom samotnej cirkvi. Podľa správy to bol práve Wuerl, ktorý ešte ako biskup Pittsburghu v roku 1993 použil pojem „kruh tajomstva“. Malo ísť o súbor faktorov, ktoré mali zaručiť krytie sexuálnych škandálov. 

Kardinál Wuerl obvinenia odmieta. Arcidiecéza Washingtonu vytvorila samostatnú webovú stránku Wuerl Report, kde obhajovala spôsob, akým Wuerl riešil prípady v Pittsburghu. 

Webová stránka však čelila silnej kritike pre tón, akým sa postavila k citlivej téme. Tvorcovia ju zakrátko stiahli s vysvetlením, že šlo o chybu a že niektoré materiály zverejnia na stránke arcidiecézy. 

Prečítajte si: 
Farár z centra Washingtonu: Západná kultúra asi neprežije Zdieľať

Určite bude zaujímavé sledovať, ako sa s témou vyrovná kardinál Wuerl. Mediálna mohutnosť, ktorú vyvolali správy z Pensylvánie, však môže priniesť do cirkvi aj nové témy. 

Správca farnosti v centre Washingtonu, D. C., Charles Pope si napríklad myslí, že by sa malo viac hovoriť o aktívnej homosexualite v klére. Vychádza z toho, že väčšina prípadov zneužívania sú chlapci alebo muži, čo dokazujú aj iné prieskumy

„Hoci niektorí budú chcieť navrhovať nové policy, treba si ujasniť, že my už máme policy. Volá sa šieste Božie prikázanie,“ napísal Pope na blogu National Catholic Register. „Neexistujú rozdielne pravidlá pre heterosexuálov a homosexuálov. Nie je prípustný žiadny pohlavný styk alebo intímne dotyky mimo manželstva,“ pokračoval. 

Kňaz Pope, ktorý vyučoval Bibliu v Bielom dome aj Kongrese, si myslí, že nastal čas na úprimnú konverzáciu oslobodenú od politickej korektnosti a zakázaných tém. „Ak naši biskupi nebudú brať naplno do úvahy všetky príčiny, hnev Božieho ľudu len vzrastie a dôveryhodnosť biskupov a cirkvi klesne z takmer nuly na absolútnu nulu.“

Ešte pred pár týždňami sa zdalo, že kauza kardinála McCarricka bude mať pre cirkev ničivú silu. Čo po sebe zanechá najnovší hurikán, ktorý sa prihnal na východné pobrežie, ukáže čas. Vieru nielen amerických katolíkov preverí statočne.  

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo