Krízu v Cirkvi budú riešiť predsedovia biskupských konferencií z celého sveta

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Krízu v Cirkvi budú riešiť predsedovia biskupských konferencií z celého sveta

Ilustračná foto: Rada kardinálov prichádza na prvé stretnutie s pápežom Františkom vo Vatikáne 1. októbra 2013. TASR/AP

Šiesti kardináli vyjadrili solidaritu s pápežom, pápež František prijal amerických biskupov.

Postoj je dnes jediným serióznym konzervatívnym hlasom v slovenskej mediálnej scéne. No nežije zo vzduchu. 

Články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú.  Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Redakcia Postoja

 

Pápež František prijal 13. septembra predsedu americkej biskupskej konferencie kardinála Daniela DiNardoa spolu s jeho podpredsedom arcibiskupom Josém Gomezom z Los Angeles a sekretárom Msgr. Brianom Bransfieldom. Na stretnutí bol prítomný aj kardinál Séan O’Malley z Bostonu, kde nastúpil po kardinálovi Lawovi, ktorý bol donútený v roku 2002 odstúpiť kvôli krytiu sexuálnych škandálov. Pápež František O’Malleyho menoval do čela komisie na ochranu maloletých a ako jedného z deviatich členov Kolégia kardinálov, s ktorými konzultuje reformu kúrie.

Oficiálny výsledok stretnutia bol formulovaný stručne: pápež si vypočul stanovisko a predstavy amerických biskupov o „morálnej katastrofe“ v americkej cirkvi (DiNardo), návrh riešenia, stretnutie bolo „dlhé, plodné, s dobrou výmenou názorov“, fotografia zachytila úsmevy zúčastnených.

Kritike pred audienciou v Ríme čelil aj predseda amerických biskupov kardinál DiNardo, ktorý bol obvinený, že napriek prísľubu, ktorý dal jednej z obetí sexuálneho škandálu v jeho diecéze, umožnil obvinenému kňazovi pôsobenie v pastorácii s prístupom k deťom.  

Pápež tiež prijal rezignáciu biskupa Michaela Bransfielda zo Západnej Virgínie, pričom Vatikán vyslovil súhlas s vyšetrením zneužívania dospelých osôb, Bransfielda zároveň požiadal, aby plne spolupracoval s políciou a zdržiaval sa mimo hraníc svojej bývalej diecézy. Nešlo o mimoriadne rozhodnutie, Bransfield požiadal o uvoľnenie z postu po dovŕšení 75 rokov.

Väčšiu pozornosť médií púta budúcnosť kardinála Wuerla, ktorý požiadal o uvoľnenie z postu washingtonského biskupa už pred tromi rokmi, keď dovŕšil 75, teraz – po zverejnení správy o sexuálnych deliktoch v Pennsylvánii, kde predtým pôsobil – svoju žiadosť zopakoval. Do Ríma pricestoval dnes, s pápežom sa stretne v krátkom čase. Správa jeho meno spomína 200-krát a uvádza viacero príkladov jeho pochybení. Wuerl predtým čelil menším protestom, pred jeho oznámením o žiadosti odísť do dôchodku a odchodom do Ríma ho na odstúpenie verejne vyzval aj diakon James Garcia, ktorý s ním pravidelne slúžil počas slávnostných obradov. Ten napísal: „Zaprisahávam vás, pre dobro Cirkvi, ktorú obaja vrúcne milujeme: Konajte odvážne a pokorne. Odstúpte z úradu arcibiskupa bez zdržiavania.“

Na obranu kardinála Wuerla sa postavil jeho priateľ a kardinál New Yorku (až doteraz v téme zdržanlivý) Timothy Dolan. V programe Amanpour na CNN na jeho adresu povedal slová, ktoré sú prejavom osobnej lojality: „Trochu dúfam, že nerezignuje. Potrebujeme ho. Potrebujeme ho kvôli reforme, bol oporou reformy v minulosti, dôverujem mu dosť na to, že ak si myslí, že má rezignovať pre dobro Cirkvi, tak to urobí a ja jeho rozhodnutie budem rešpektovať a podporím ho.“ Televízia program nazvala titulkom „Moja mama sa hanbí za to, že je katolíčka" (video tu).

Wuerlov príbeh je vo viacerých ohľadoch poučný: začínal ako pomocný biskup v Seattle, kde mal za úlohu korigovať veľmi liberálneho arcibiskupa Raymonda Hunthausena pre jeho odchýlenia v otázkach liturgie, anulovania manželstiev, správania voči kňazom, postupov pri laicizácií, resp. pri verejných postojov v morálno-etických otázkach aj v správaní voči homosexuálom. Wuerl tam vydržal len necelé tri roky (1985 – 1988), po pol roku sa dostal do ťažkého konfliktu s Hunthausenom, čo skončilo jeho odchodom a príchodom koadjútora. Potom prišiel Pittsburgh, za ktorý čelí kritike, a Washington, kde nastúpil po McCarrickovi.

Pápež zvolal na koniec februára 2019 do Ríma na zasadnutie predsedov všetkých biskupských konferencií, témou majú byť sexuálne škandály a ochrana maloletých.

V Ríme sa tiež konalo stretnutie kolégia deviatich kardinálov, najbližšieho poradného zboru pápeža Františka. Zúčastnilo sa na ňom šesť z deviatich členov: štátny sekretár kardinál Pietro Parolin, salezián z Hondurasu kardinál Oscar Rodriguez Maradiaga, už spomínaný kapucín a kardinál z Bostonu Seàn P. O’Malley, kardinál z Bombaja Oswald Gracias, mníchovský kardinál a predseda nemeckej biskupskej konferencie Reinhard Marx a kardinál Giuseppe Bertello, prezident pápežskej rady pre štát Vatikán. Neprišli traja kardináli – Laurent Monsengwo Pasinya z Konga, Francisco Errazuriz Ossa z Čile a George Pell z Austrálie.

Záverom stretnutia bolo krátke komuniké, kde členovia špeciálneho poradného zboru pápeža vyslovili pápežovi Františkovi „v súvislosti s udalosťami posledných týždňov plnú solidaritu".

Najväčšiu pozornosť vyvolal kardinál Maradiaga z Hondurasu, ktorý je koordinátorom kolégia 9 kardinálov a po skončení stretnutia s pápežom poskytol rozhovor pre Religion Digital, jedno z najčítanejších médií o katolíckej cirkvi v španielčine. Na adresu bývalého kardinála McCarricka a kritiky arcibiskupa Vigana voči pápežovi Františkovi povedal: „Nezdá sa mi správne, aby som premieňal niečo, čo má súkromnú povahu, na granát, ktorý vybuchne v titulkoch novín po celom svete, pričom šrapnely zraňujú vieru mnohých ďalších. Myslím si, že tento prípad s administratívnou povahou mal byť zverejnený s väčším pokojom a nárokom na objektívnosť, nie s negatívnym obvinením a mimoriadne ostrými vyjadreniami.“

Kardinál Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga z Hondurasu prichádza na prvú generálnu kongregáciu v pondelok 4. marca 2013 vo Vatikáne. Foto: TASR/AP

Tento výrok vyvolal ostrú kritiku vo viacerých konzervatívnych médiách. Za všetky komentár Roda Drehera z American Conservative: „Chápete? Ide o správy v médiách o McCarrickovom vnucovaní sa seminaristom, ktoré spôsobujú ľuďom utrpenie v ich viere, nie to, čo McCarrick naozaj robil. Tento muž je top poradcom pápeža Františka.“

O kardinálovi Maradiagovi sa veľa písalo pred pár mesiacmi, na začiatku leta, keď rezignoval na svoj post biskup Juan José Pineda, ktorý bol pomocným biskupom v diecéze kardinála Maradiagu. Jeho rezignácia súvisela so škandálom v tamojšom seminári, čo potvrdil aj zverejnený list honduraských seminaristov (podpísalo ho 48 seminaristov zo 180), ktorí opísali „epidémiu“ nemorálnosti v seminári, kde sa praktizovala homosexualita a previnenia sa kryli. Seminaristi písali o deprimovanosti a zúfalstve, žiadali okamžité odvolanie pomocného biskupa Pinedu. Maradiaga čelil v amerických médiách za svoj postup kritike, sám býva voči americkým médiám tvrdo kritický.

Správu o zneužívaní katolíckymi kňazmi zverejnili aj v Nemecku, zdokumentovaných je 3 677 prípadov zneužitia za takmer 70 rokov: od roku 1946 do 2014, väčšina prípadov sa týka chlapcov mladších ako 13 rokov. Správa hovorí o zodpovednosti 1 670 kňazov.

Ak to zhrnieme, kríza v americkej cirkvi, ktorú podnietili závery vyšetrovania v štáte Pennsylvánia a zverejnenie svedectva bývalého nuncia v USA arcibiskupa Vigana, sa momentálne rieši na troch úrovniach. Tou prvou je biskupská konferencia USA, do čoho možno zaradiť aj rokovania s pápežom Františkom, tou druhou je poradný zbor 9 kardinálov, ktorý pripravuje kuriálnu reformu, a treťou zvolané zasadnutie predsedov biskupských konferencií na február budúceho roku v Ríme, ktorého témou bude ochrana maloletých. Téma zasahuje ďalšie krajiny.

Popritom katolícka cirkev práve trochu neriadeným spôsobom rieši otázku homosexuality vo vlastných radoch.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo