Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
18. september 2014

Stop biznisu s pergamenmi: pápežské požehnania získate už len vo Vatikáne. Aj v slovenčine

Od nového roka bude možné pergameny potvrdzujúce udelenie pápežského požehnania získať už len vo Vatikáne. Rímske obchody, kde ich bolo možné dostať doteraz, prídu o nemalé zisky. Ďalšou možnosťou je zaslať žiadosť o pápežské požehnanie poštou alebo faxom.  Okrasný pergamen potvrdzujúci, že Svätý O...

Od nového roka bude možné pergameny potvrdzujúce udelenie pápežského požehnania získať už len vo Vatikáne. Rímske obchody, kde ich bolo možné dostať doteraz, prídu o nemalé zisky. Ďalšou možnosťou je zaslať žiadosť o pápežské požehnanie poštou alebo faxom. 

Okrasný pergamen potvrdzujúci, že Svätý Otec udelil požehnanie konkrétnej osobe, zdobí nejednu slovenskú domácnosť. Netradičný darček k životnému jubileu či kňazskej vysviacke zvykli zabezpečovať príbuzní, ktorí navštívili Rím alebo tam mali svojho známeho.

Pritom nebolo potrebné ísť ani do vnútra Vatikánu, kde sa nachádza Úrad apoštolskej charity, ktorý potvrdenia vydáva. Stačilo navštíviť niektorý z desiatok priľahlých rímskych obchodov, ktorý vám pergamen sprostredkoval. A veľmi ochotne. Podľa portálu Vatican Insider na tom majitelia dokázali zarobiť 15 – 20 000 eur mesačne.

Zaskočení obchodníci
Za jeden pergamen obchodníci inkasovali 10 až 50 eur. Výrobné náklady boli pritom oveľa nižšie: cena pergamenu podľa veľkosti je 2 – 4 eura, potlač a okrasné vypísanie mena adresáta sa pohybuje medzi 6 – 8 eurami. Jediný poplatok, ktorý obchodníci odvádzali Vatikánu na charitatívne účely, boli 3 eura za vystavenie pečate a pápežovho podpisu.

V polovici apríli však ostali rímski obchodníci zaskočení. Z Úradu apoštolskej charity dostali list podpísaný pápežským almužníkom Konradom Krajewskim, v ktorom im k 31. decembru 2014 vypovedal zmluvu. Zároveň im pripomenul, že o postupnom ukončení spolupráce boli informovaní už pred štyrmi rokmi. Rozhodnutie pápežského almužníka sa päťdesiatka obchodníkov pokúsila zvrátiť listom, ktorý zaslali priamo pápežovi Františkovi. Keďže práve on si vybral Krajewskeho za almužníka, ktorý je z titulu svojej funkcie členom pápežskej rodiny, niet pochybností, že pri svojich rozhodnutiach má plnú podporu pápeža.

Od nového roku bude možné pápežské požehnanie získať len priamo vo vatikánskom Úrade apoštolskej charity alebo zaslaním formuláru (dostupný aj v slovenčine) klasickou, nie elektronickou poštou alebo faxom. „Čas potrebný na doručenie pergamenu je jeden mesiac odo dňa žiadosti,“ píše sa na oficiálnej stránke Úradu apoštolskej charity, kde sú vymenované príležitosti, pri ktorých možno žiadať o pápežské požehnanie a špecifikované bližšie podmienky. Z rozhodnutia pápeža Františka môžu od septembra 2013 pergameny vydávať aj apoštolskí nunciovia.


Inzercia

Almužník Jeho Svätosti Konrad Krajewski

Všetko na charitu
Cena najmenších pergamenov sa má pohybovať okolo 7 eur, najväčšie majú stáť 25 eur. Na ich výrobe sa podieľa tridsiatka umelcov, ktorí sú zamestnancami Úradu apoštolskej charity alebo žijú ako kontemplatívni mnísi.

Pri objednávke na diaľku treba pripočítať poštovné a balné, takže celkový poplatok môže byť na úrovni 25 – 40 eur. Všetky zisky budú používané výhradne na podporu charitatívnych diel. Podľa Vatican Insider len počas posledných dvoch mesiacov mohol Vatikán vďaka príjmov z tejto činnosti venovať 200 000 eur ľuďom v núdzi.

Úrad apoštolskej charity, na čele ktorého stojí almužník Jeho Svätosti, vznikol z rozhodnutia pápeža Gregora X. na konci 13. storočia. V prvých storočiach cirkvi boli za starostlivosť o chudobných zodpovední diakoni, neskôr pápežovi príbuzní. Pápež Lev XIII. na prelome 19. a 20. storočia poveril almužníka udeľovaním apoštolských požehnaní na pergamene. „Udeľovanie pápežského požehnania je bezplatné. Peňažná suma sa týka jedine nákladov za pergamen, za jeho prípravu a zásielku, a tiež je v nej zahrnutý príspevok na charitatívnu činnosť pápeža,“ uvádza oficiálna stránka úradu.

S externými inštitúciami ako sú kníhkupectvá a obchody začal Úrad apoštolskej charity spolupracovať v roku 1950, ktorý bol vyhlásený za Jubilejný rok. Počas neho úrad zaznamenal zvýšený záujem o pápežské požehnania.Foto: vatican.va, ekai.pl

Odporúčame

Začala príprava Národného stretnutia mládeže P15 v Poprade

Začala príprava Národného stretnutia mládeže P15 v Poprade

Viac ako tritisíc ľudí sa zúčastnilo na Celoslovenskom mládežníckom programe 7BOLESTNÁ. V Šaštíne, kde sa v nedeľu konalo pred národnou púťou, jeho organizátori "symbolicky" začali prípravu Národného stretnutia mládeže (NSM) P15 v Poprade (31. júla - 2. augusta 2015).  Viachodinový program, v ktor...

Koniec nenávideného kardinála

Koniec nenávideného kardinála

Rezignácia írskeho kardinála Seána Bradyho. Františkova návšteva v europarlamente. Selfie Benedikta XVI. Nové kladivá na pedofilov. Pápež František prijal demisiu arcibiskupa Armaghu a írskeho prímasa Seána Brady. Predložil ju ešte v polovici augusta z dôvodu dosiahnutia 75 rokov, kedy je povinný ...