Schönborn vpustil do Štefansdómu Conchitu a poštval na seba pápežových kritikov

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Schönborn vpustil do Štefansdómu Conchitu a poštval na seba pápežových kritikov

Conchita Wurst v októbri 2015. Foto: TASR/AP

Príklad z Viedne, ako môžu pápežovi blízki preláti zbytočne nahadzovať na smeč Františkovým kritikom.

Katedrála svätého Štefana vo Viedni bola uplynulý víkend dejiskom benefičného koncertu na podporu projektu proti AIDS. Podujatie bolo súčasťou tzv. Dlhej noci solidarity, ktorá sa konala v hlavnom meste Rakúska pri príležitosti Svetového dňa boja proti AIDS. 

Transvestita v katedrále

Počas večera v katedrále vystúpilo viacero hudobníkov a umelcov, medzi nimi aj kontroverzný rakúsky travesty-umelec Thomas Neuwirth známy ako Conchita Wurst. 

Výťažok z podujatia mal ísť na maltézsky hospic pre obete AIDS v Južnej Afrike. Ako uvádza rakúska agentúra APA, zariadenie vedie nemecký benediktín Gerhard Lagleder a momentálne sa stará o zhruba 700 pacientov, najmä žien a detí, ktoré nemajú prístup k základnej liečbe.

Nešlo o prvé podujatie v katedrále zamerané na tému AIDS. Kardinál Schönborn a dómsky farár Toni Faber sprístupnili chrám na takúto akciu už po tretí raz. V roku 2017 vystúpil s príhovorom aj Conchita. 

„Boh chce, aby sa nikto necítil vylúčený, chce, aby bol každý prijatý,“ citovala kardinála Christopha Schönborna agentúra Kathpress. Viedenský arcibiskup Schönborn sa poďakoval „všetkým, čo majú veľké srdce a nezabudli na ľudí, ktorí potrebujú pomoc“. Kardinál dodal, že účastníci podujatia by nemali byť len vítaní ako hostia, ale mali by vedieť, že v tejto katedrále sme všetci doma. 

Organizátor podujatia Gery Keszler, rakúsky manažér a bývalý vizážista, ktorý sa angažuje v charite obetiam HIV a AIDS, sa viedenskému arcibiskupovi poďakoval za dôveru a za budovanie mostov. 

Témou večera bola túžba stať sa anjelom. „Pokiaľ ide o záväzok k ľudom postihnutých HIV a AIDS, každý môže byť anjelom,“ vyjadril sa Keszler. Anjeli podľa neho otvárajú dvere tým, čo sú ďaleko od cirkvi, lebo anjeli nemajú strach z kontaktu, neposudzujú životné situácie alebo vierovyznanie, sú symbolom solidarity.

ORF o tohtoročnej akcii. 

Viganó aj mladík od Pačamamy

Už menej anjelsky videl celú akciu arcibiskup Carlo Maria Viganó, ktorý sa následne pustil do kardinála Schönborna. Bývalý apoštolský nuncius v USA bol v centre pozornosti v lete 2018, keď vyzval pápeža Františka na odstúpenie, pretože podľa jeho svedectva mal kryť amerického kardinála McCarricka pred sankciami, ktoré na neho uvalil Benedikt XVI. 

Koncert vo viedenskej katedrále nazval Viganó „svätokrádežou a dôsledkom modloslužby, ktorá zatemňuje myseľ a kazí úsudok“. 

Arcibiskup Viganó sa k téme dostal cez aktivitu Rakúšana Alexandra Tschugguela, ktorý počas októbrovej biskupskej synody o Amazónii vo Vatikáne ukradol z rímskeho kostola amazonské sošky Pačamamy, ktoré potom vhodil do Tiberu. 

Tschugguel v čase konania sobotného koncertu vo viedenskej katedrále viedol skupinku modliacu sa pred chrámom ruženec, za čo mu arcibiskup Viganó poslal osobný list. 

„Viedeň, úžasné mesto, ktoré dokázalo odolať Ottomanovým hordám zbraňami viery, opäť raz trpí – zdesené a pohoršené – ďalšou homoerotickou a blasfemickou provokáciou,“ napísal v liste Tschugguelovi arcibiskup Viganó. 

Priamy atak na kardinála Schönborna možno nájsť v ďalších riadkoch listu, ktorý zverejnili niektorí vatikanisti. Viganó sa podľa svojich slov pripája k „malému stádu, ktoré je možno bez pastiera, no povolané utiekať sa k srdcu Nepoškvrnenej a vyprosovať si od nej Božie odpustenie za útoky a spáchané protivenstvá“. Sviatok Nepoškvrneného počatia Panny Márie budú katolíci sláviť najbližšiu nedeľu. 

Táto krátka epizódka zo života rakúskej cirkvi by nestála za väčšiu pozornosť, keby nepoukazovala na jednu skutočnosť – a síce, že niektorí prívrženci pápeža Františka, ktorí sa sťažujú, že na nich útočia ultrakonzervatívci a rôzne predkoncilové prúdy, by sa mali vyvarovať presne takýchto zbytočných krokov, ako je transvestita v katedrále. Sú totiž iba vodou na mlyn spochybňovačom cirkvi a pápeža. 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo