Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
02. august 2020

Minikázeň

Vy im dajte jesť!

Ak kňaz prinesie do Kristovej služby aspoň svoje „nemohúce minimum“, Kristus ho zveľadí a duchovne nasýti zástupy i dnes.

Vy im dajte jesť!

Foto – TASR/AP

V nedeľnom evanjeliu Ježiš vyzval svojich učeníkov, aby nasýtili zástupy. Povedal im: „Vy im dajte jesť“ (Mt 14, 13-21). Žiaľ, neboli toho schopní. Potom Ježiš rozmnožil chlieb a ryby a nasýtil zástupy.

(1) Podobnú nemohúcnosť, akú pociťovali učeníci v Ježišových časoch, pociťujú aj duchovní pastieri v súčasnosti. Túžime naplniť váš smäd a hlad po Bohu, duchovných hodnotách, aby vás duchovne nič netrápilo, nebolelo, ale uvedomujeme si, že takúto prirodzenú schopnosť nemáme. Ale ako vtedy učeníkom Ježiš pomohol zástupy nasýtiť, očakávame, že pomôže aj nám dnes.

(2) Keď biskupi zhromaždení na Druhom vatikánskom koncile chceli povzbudiť kňazov v ich pastoračnej službe, poukázali na „teológiu kňazského charakteru/znaku“. Poukázali na kňazskú vysviacku, pri ktorej dostávajú kňazi „signum“, že sú „vlastníctvom Krista“ (porov. Presbyterorum ordinis 2). A práve preto, že sú vlastníctvom Krista, majú právo dať (ius dandi), čo by sami od seba neboli nikdy schopní dať: sprítomniť na oltári obetu kríža, odpustiť hriechy a iné Ježišove dary (Ratzinger, 319). Toto napĺňa nádejou, že ak kňaz prinesie do Kristovej služby aspoň svoje „nemohúce minimum“, Kristus ho zveľadí a duchovne nasýti zástupy i dnes.

(3) Modlíme sa preto so sv. Cypriánom: „My, čo smieme prijímať Euchristiu ako náš chlieb, musíme sa stále modliť za to, aby nikto neostal odrezaný od jeho uzdravujúcej sily“ (De dominica oratione, s. 280).

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.