Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
21. apríl 2021

Nepokoje v Tigraji

Naše charity sa spojili kvôli regiónu, o ktorom sme nevedeli, že vôbec existuje

Konflikt v Etiópii spojil slovenské mimovládky, zbierku predĺžili do 25. apríla.

Naše charity sa spojili kvôli regiónu, o ktorom sme nevedeli, že vôbec existuje

Pomoc v Tigraji. Foto: Mary's Meals

Jedna zaseknutá loď pritiahne pozornosť celého sveta, kým mŕtvi v neďalekom regióne zostávajú bez globálnej pozornosti.

Konflikt v regióne Tigraj na severe Etiópie predstavuje jednu z najväčších humanitárnych kríz súčasnosti. Podľa OSN potrebuje akútnu humanitárnu pomoc až 4,5 milióna ľudí z celkového počtu šiestich miliónov žijúcich v regióne.

Boje sa začali 4. novembra, keď vláda etiópskeho premiéra Abiya Ahmeda vojensky zasiahla proti jednotkám Tigrajského ľudovo-oslobodzovacieho frontu. V Tigraji sa totiž ešte v septembri konali napriek nesúhlasu federálnej vlády regionálne voľby.

Koncom novembra premiér Abiy deklaroval víťazstvo vládnych jednotiek nad vzbúrencami, boje v oblasti však stále pokračujú. Dokonca medzičasom vstúpili na územie Tigraja jednotky zo susednej Eritrey. Zrejme sa tak stalo už v decembri, aby podporili etiópske sily. Etiópska vláda však ich prítomnosť v Tigraji de facto priznala až začiatkom apríla, keď avizovala ich stiahnutie.

Spojili sa pre silnejší hlas

Päť slovenských mimovládnych organizácií sa rozhodlo vytvoriť iniciatívu Spolu pre Etiópiu, aby sa ľudia dozvedeli o dianí v tejto krajine a zároveň sa vyzbierali peniaze pre ľudí zasiahnutých vojnou.

Súčasťou iniciatívy sú eRko – Dobrá novina, Mary's Meals Slovensko, Nadácia Integra, SAVIO a Slovenská katolícka charita s podporou Platformy rozvojových organizácií – Ambrela.

Odozva a štedrosť ľudí na Slovensku povzbudil mimovládky, aby zbierku predĺžili až do 25. apríla. Doteraz vyzbierali viac ako 26-tisíc eur od individuálnych darcov. Okrem toho, Dobrá novina, Slovenská katolícka charita a SAVIO pridajú k doteraz vyzbieranej sume ďalšie príspevky, ktoré navýšia spoločnú zbierku o 35-tisíc eur.

Do kampane sa zapojili aj známe osobnosti, napríklad speváčka Janais, hudobník Ondrej Kandráč či saleziánka sestra Lamyia, známa zo sociálnych sietí.

Na slovenské pomery nie je celkom bežné, aby sa jednotlivé charitné a rozvojové organizácie spájali. Ak sa tak stane, zvyčajne ide o signál, že chcú upozorniť na niečo závažné.

Napríklad v roku 2017 sa spojili eRko, ADRA, SAVIO a Nadácia Integra, aby spoločne reagovali na výnimočné sucho a potravinovú krízu v Keni.

Aj v prípade Tigraja je zámer rovnaký  – mať silnejší hlas a efektívnejšie pomôcť. „Rozsah humanitárnej krízy a aktuálne potreby ľudí presahujú individuálne kapacity jednotlivých organizácií. Spojením našich síl sme chceli dosiahnuť väčší záujem verejnosti o túto tému. Lebo, povedzme si pravdu, ani v médiách sa od novembra neobjavilo veľa správ o vojenskom konflikte v Tigraji,“ uviedol pre denník Postoj riaditeľ Dobrej noviny Daniel Fiala.

Podľa neho dokáže spoločný hlas spôsobiť väčšiu rezonanciu nielen v médiách, ale aj u politických predstaviteľov. A práve tento rozmer predstavuje posun pri spoločných aktivitách našich mimovládok. K posolstvu iniciatívy sa totiž pridalo aj slovenské ministerstvo zahraničných vecí.

Rezort diplomacie sľuboval pomoc aj v spomínanom roku 2017 v prípade Kene, ale nič z toho nebolo. Tento raz to vyšlo a ministerstvo podporí štyri miestne organizácie v Tigraji sumou 20-tisíc eur.

Inzercia

„Záujem o podporu iniciatívy naďalej prejavujú aj konkrétni vysokí štátni predstavitelia a tiež osobnosti verejného života u nás,” vysvetľuje Daniel Fiala dôvod predĺženia zbierky. „Priestor pre takéto dobré správy má zmysel rozšíriť.“


Foto: Archív Nadácie Integra

Spolu pre Etiópiu: Ako kto pomáha v iniciatíve

Dobrá novina pôsobí regióne Tigraj od roku 2010. Počas aktuálnej humanitárnej krízy sa rozhodli zrealizovať dve kampane – prvou je výzva Spolu pre Etiópiu, kde zbierajú dodatočné finančné prostriedky pre ich dlhoročného partnera, sestry z Kongregácie dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul. Z vianočnej zbierky už Dobrá novina vyčlenila 20-tisíc eur na zabezpečenie základných potrieb pre ľudí zasiahnutých vojnou, ktorí sa nachádzajú v meste Mekelle a jeho okolí.

Okrem toho pripravili aj detskú kampaň Mier pre Tigraj, v ktorej pozývajú slovenské deti vyjadriť svoj nesúhlas s vojnou, podporiť myšlienky pokoja a mieru a vyzvať na ukončenie vojny v regióne.

SAVIO zbiera prostriedky na podporu saleziánskeho partnera VIS v Tigraji, ten má projekt potravinovej bezpečnosti v štyroch mestách v ohrozenom regióne.

Slovenská katolícka charita sa rozhodla zo zbierky Pôstna krabička pre Afriku podporiť prácu etiópskej cirkvi sumou 10-tisíc eur. Pomoc bude smerovať sestrám vincentkám, ktoré sú dlhoročným partnerom Dobrej noviny.

Nadácia Integra spolupracuje v Etiópii s humanitárnou organizáciou Tearfund, ktorá pôsobí priamo v teréne. Vďaka iniciatíve Spolu pre Etiópiu môže získať pomoc pre zhruba 2 500 ľudí v Tigraji, kde pomáhajú zabezpečiť základné potraviny, prístrešky a prikrývky.

Mary's Meals zabezpečuje prevažne potravinovú pomoc pre 16-tisíc ľudí na úteku v konfliktnej oblasti v etiópskom Mekelle. Dlhodobo poskytuje jedlo v školách pre 1,8 milióna detí žijúcich v extrémnej chudobe, vrátane 24 320 detí v Tigraji.

Návod, ako prispieť do zbierky na pomoc ľuďom v Tigraji nájdete TU.


Foto: Mary's meals

Práca po večeroch

Ako funguje spoločná iniciatíva po praktickej stránke?

Dobrá novina má na starosti koordináciu pracovných stretnutí a informovanosť dovnútra iniciatívy. „Samozrejme, podieľame sa aj na jednotlivých úlohách, ktoré si v rámci porád rozdeľujeme, ide o rôzne oblasti ako obsahová príprava materiálov a webu, komunikácia cez sociálne siete, mediálne výstupy, komunikácia s rezortom zahraničia a podobne,“ približuje Fiala.

Dobrovoľníci z organizácie SAVIO sa zase starajú o stránku www.spolupreetiopiu.sk. Nadácia Integra je v pracovnej skupine, ktorá tvorí celú kominukačnú stratégiu.

Spolupráca je podľa Fialu zaujímavá v tom, že každá organizácia prináša svoje skúsenosti – mediálne, komunikačné aj v získavaní darov a verejnej podpory svojich aktivít.

Oslovené organizácie však pripúšťajú, že nejde o ľahkú záležitosť. „Časovo aj logisticky je náročné organizovať takúto iniciatívu,“ priznáva predseda organizácie SAVIO Štefan Kormančík. Ako vysvetľuje, spočiatku to vyzeralo, že z ich strany pôjde skôr o morálnu a mediálnu podporu, keďže v tom čase mali svoju zbierku Tehlička.

„Avšak tesne pred spustením zbierky 19. marca sme dostali urgentnú výzvu od nášho saleziánskeho misijného centra v Ríme o pomoc v Etiópii,“ opisuje vývoj salezián Kormančík.

„Fungovanie iniciatívy hodnotíme veľmi dobre, aj keď je to dosť náročný mechanizmus. Tešíme sa však z tejto práce, vidíme ovocie, ochotu a solidaritu Slovákov,“ hovorí Erika Kremská z Nadácie Integra.

Slovenská katolícka charita má najmä skúsenosť spájania sa s inými národnými charitami v rámci Európy. „Na Slovensku sa spolupráci stále učíme a táto iniciatíva je pre nás veľmi dobrou skúsenosťou,“ povedala Monika Molnárová z charity.

Pracovné stretnutia, respektíve online mítingy, majú aj vo večerných hodinách, keďže sa v organizáciách potrebujú venovať aj bežným aktivitám a povinnostiam, ktoré priamo nesúvisia s touto iniciatívou.

„Od začiatku sme vedeli, že Spolu pre Etiópiu bude pre nás znamenať vynaloženie dodatočného úsilia nad rámec našich plánovaných aktivít. Treba však povedať, že to stojí za to,“ uzatvára Fiala.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.