Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
10. december 2021

Vatikánska sedma

Obnovujú sa verejné bohoslužby. Pápež si v Grécku spomenul na Slovákov

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora rubriky Svet kresťanstva Pavla Rábaru.

Obnovujú sa verejné bohoslužby. Pápež si v Grécku spomenul na Slovákov

Ilustračná foto: TASR - Erika Ďurčová

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • aké pravidlá platia od piatka pre verejné bohoslužby,
  • že pápež František si spomenul na Slovensko aj pred mladými v Grécku a
  • kde žil najstarší slovenský organista.

Keď sa začínal Advent, v newslettri sme hovorili o tom, že predvianočné obdobie začneme zakázanými verejnými bohoslužbami. A oprávnene sme sa pohoršovali nad tým, že sväté omše sme ako spoločnosť dali na nižšiu úroveň než napríklad servis elektroniky.

Chvalabohu, došlo k náprave.

Od piatka 10. decembra sa opäť môžu konať bohoslužby, a to pre 30 ľudí v režime OP. Pre nezaočkovaných je k dispozícii režim individuálnej pastorácie, teda vyslúženie sviatostí po osobnom dohovore s kňazom.

Pozitívne je, že sa vzala do úvahy aj veľkosť kostolov. Do chrámov, ktorých plocha presahuje 750 štvorcových metrov, môže prísť na bohoslužbu aj viac ako 30 ľudí, avšak pri zachovaní pravidla jedna osoba na 25 štvorcových metrov.

Uvoľneniu opatrenia predchádzalo utorkové stretnutie predsedu KBS arcibiskupa Stanislava Zvolenského s premiérom Eduardom Hegerom, na ktorom ho bratislavský arcibiskup v mene všetkých biskupov žiadal, aby boli verejné bohoslužby znovu sprístupnené, hoci s nevyhnutnými obmedzeniami.

Povolená tridsiatka veriacich najmä v mestách a hlavne v prípade nedele síce stále predstavuje značné obmedzenie, avšak princíp spravodlivosti bol tentoraz ako-tak naplnený.

Z globálneho pohľadu žila cirkev návštevou pápeža Františka na Cypre a v Grécku.

Ako vo svojom texte zhrnul otec Ján Krupa, nosnými témami apoštolskej cesty boli zaobchádzanie s utečencami v Európe, výzva na obnovu dialógu na Cypre, zbližovanie medzi Katolíckou a Pravoslávnou cirkvou a posmelenie miestnych katolíkov.

Pápež si v príhovore gréckej mládeži zaspomínal aj na svoju nedávnu návštevu Slovenska, kde na neho urobili dojem mladí ľudia na štadióne v Košiciach s transparentom „Všetci sme bratmi“.

Na Cypre František posmelil katolíkov ku kresťanskému súrodenectvu v duchu náuky Druhého vatikánskeho koncilu o Katolíckej a Pravoslávnej cirkvi ako sesterských cirkvách. 

„Ak zostaneme rozdelení, ak každý bude myslieť len na seba alebo na svojich, ak sa nebudeme schádzať, rozprávať a kráčať spolu, nemôžeme byť úplne vyliečení zo svojej slepoty,“ povedal pontifex.

A hoci na Slovensku nemáme rozdelenie dvoch cirkví, na aké reagoval svojím príhovorom pápež František, za celý rok bolo aj u nás toho rozdelenia až-až. Jeho slová z Cypru tak možno vnímať aj ako určené pre nás.

Aby sme sa v tomto predvianočnom období dokázali čo najviac priblížiť obsahu transparentu našich mladých z Košíc, ktorý utkvel v pamäti aj Svätému Otcovi.

Pápež František zdraví novinárov na palube lietadla počas spiatočného letu z Atén do Ríma v pondelok 6. decembra. Foto: TASR – Alessandro Di Meo/Pool photo via AP

Ďalšie udalosti v skratke

Počas Misijnej nedele sa v slovenských kostoloch vyzbieralo takmer 645-tisíc eur. Hlavná časť výťažku zo zbierky na misie pôjde tento rok prostredníctvom Pápežských misijných diel do Kene. Zbierka sa konala v 1 527 farnostiach. (tasr)

Vo veku 101 rokov zomrel najstarší organista na Slovensku Fridrich Kolarovič zo Senca. O Kolarovičovi bol natočený aj dokument s názvom Organ v nebi, ako 94-ročný aktívny kostolný organista bol zapísaný do Knihy slovenských rekordov. (tasr)

Pätnásť pútnikov z Oravského Veselého malo po návrate zo Svätej zeme pozitívny test na covid-19. Tridsať veriacich sa z farnosti vybralo do Izraela ešte pred zavedením lockdownu a až v Izraeli sa dozvedeli o mutácii omikron a o tom, že v krajine hrozí vyššie riziko nákazy týmto variantom. (myorava.sme.sk)

Pápež František si na Slávnosť Nepoškvrnenej Panny Márie uctil známu sochu v centre Ríma. Na Španielske námestie prišiel ešte za tmy, odtiaľ sa Svätý Otec presunul do Baziliky Santa Maria Maggiore, kde pokračoval v modlitbe pred mariánskou ikonou Salus Populi Romani – Záchrana rímskeho ľudu. (vaticannews)

Inzercia

Pápež František počas návratu z Grécka kritizoval nápad Európskej komisie vynechať zo slovníka slovo Vianoce. Nedávny návrh komunikačnej smernice pre zamestnancov eurokomisie nazval anachronizmom, ktorému sa treba vyhnúť, ak nechceme spôsobiť rozpad Európskej únie. (vaticannews)

Do platnosti vstúpila rekodifikovaná VI. kniha Kódexu kánonického práva známa pod názvom Trestné sankcie v Cirkvi. (O zmenách píše bývalý súdny vikár Spišskej diecézy Ján Duda)

Kardinál Gerhard Müller a arcibiskup Salvatore Cordileone spochybňujú očkovanie. Arcibiskup San Francisca sa nedal zaočkovať, lebo má vraj silnú imunitu. Nemecký kardinál hovorí o zneužití pandémie. (Viac v texte Pavla Rábaru)

Na Bazilike Sagrada Familia v Barcelone rozsvietili novú vežu Panny Márie. Pred rozsvietením sa ľuďom zhromaždeným okolo chrámu prostredníctvom videoposolstva prihovoril pápež František. Vežu požehnal barcelonský arcibiskup. (vaticannews, tasr)

Foto: TASR/AP

Katedrála sv. Mikuláša v Kyjeve sa na budúci rok vráti do vlastníctva cirkvi. Reštitúciu nedávno schválilo ukrajinské ministerstvo kultúry. (aci stampa)

Pápež František vyjadril ochotu stretnúť sa s ruským patriarchom Kirillom. Ak by sa tak stalo, išlo by o vôbec prvú cestu hlavy katolíckej cirkvi do ruskej metropoly. (tasr)

V Berniniho kolonáde vo Vatikáne otvorili tradičnú výstavu betlehemov. Čokoládový betlehem vystavujú trapistickí mnísi, ďalší je vytvorený za čelným sklom autobusu rímskej MHD. Zo 120 betlehemov sú aj tri slovenské. (vaticannews)

V Bahrajne otvorili najväčší katolícky kostol na Arabskom polostrove. Katedrála s kapacitou 2 300 miest je postavená v modernom štýle, s dvoma poschodiami sedadiel. Nachádza sa približne 1,5 kilometra od veľkej mešity a blízko ropného vrtu, na juhu štátu. (tkkbs, tasr)

Nenechajte si ujsť

Knižná bodka

V stredu 8. decembra sa skončil Rok svätého Jozefa. Pokračuje však Osobitný rok rodiny „Amoris laetitia“, ktorý sa začal 19. marca 2021. Má ísť o rok reflexie nad odkazom synody o rodine, ktorý pápež zhrnul v apoštolskej exhortácii Amoris laetitia – Radosť lásky. Osobitný rok rodiny potrvá do 26. júna 2022, keď sa v Ríme bude konať Svetové stretnutie rodín za účasti pápeža.

Späť však k svätému Jozefovi. Ak ste počas jeho „roka“ nestihli siahnuť po kvalitnom „jozefovskom“ materiáli, je tu stále kniha Žiť ako svätý Jozef z nášho vydavateľstva. Ukáže vám Ježišovho pestúna v oveľa širších súvislostiach, ako ho často vnímame. Dozviete sa, čo znamená, ak povieme, že Jozef bol muž spravodlivý, múdry, aký bol otec a manžel.

Knihu Žiť ako svätý Jozef si kúpite v našom obchode. Teraz vám ju ponúkame so špeciálnou zľavou až 25 percent. Pri objednávke zadajte kód „Knihy752wex“.

Prajem vám radostný adventný víkend!

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva