Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Duchovný život
12. január 2022

Svätec týždňa

Hilár, učiteľ cirkvi

Jeho najznámejším žiakom bol Martin z Tours.

Hilár, učiteľ cirkvi

Sv. Hilár. Foto: Flickr.com/Lawrence OP

Hilár sa narodil okolo roku 310 v Poitiers. Pochádzal zo zámožnej galsko-rímskej rodiny a po štúdiu filozofie a rétoriky sa dal na kariéru štátneho úradníka.

Hľadanie pravdy a štúdium Svätého písma ho priviedlo k poznaniu Boha Stvoriteľa a jeho vteleného Syna. V roku 345 sa dal so svojou manželkou a dcérou pokrstiť a po necelých desiatich rokoch si ho malá kresťanská komunita v Poitiers zvolila za svojho biskupa.

Hneď na začiatku sa Hilár tak rozhodne postavil arianizmu, ktorý sa za pomoci cisárov rozšíril po celej ríši, že musel odísť do vyhnanstva vo Frýgii (dnes Turecko). Aj tam sa ocitol v centre teologického sporu.

Pre svojich spolubratov v Galii preložil z gréčtiny do latinčiny pravoverné synodálne uznesenia východnej cirkvi, čo mu po návrate do Poitiers výrazne pomáhalo pri potieraní tejto herézy.

Hilár napísal rozsiahle teologické dielo a je považovaný za prvého hymnografa západnej cirkvi. Jeho najznámejším žiakom bol Martin z Tours.

Hilár zomrel 13. januára 367 v Poitiers. Jeho pamiatka sa slávi 13. januára v latinskom i byzantskom cirkevnom kalendári. Vo východnej cirkvi je Hilár oddávna uctievaný ako cirkevný učiteľ a západnej cirkvi túto prax uložil Pius IX. v roku 1851.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.