Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
21. január 2022

Vatikánska sedma

Sčítanie prekvapenia neprinieslo, skôr potvrdilo trendy

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru.

Sčítanie prekvapenia neprinieslo, skôr potvrdilo trendy

Ilustračné foto: TASR - Martin Baumann

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • ako dopadli cirkvi vo vlaňajšom sčítaní obyvateľstva,
  • čo hovoria výsledky vyšetrovania sexuálnych škandálov v Mníchove
  • a ako prebieha Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov.

Očakávané zverejnenie výsledkov sčítania obyvateľstva je tu.

Dramatický prepad v otázke náboženského vyznania ani iné šokujúce zistenie sa nekoná. Debatovať možno o niektorých trendoch, ktoré sčítanie potvrdilo.

Zopakujme si najhlavnejšie údaje:

Najviac obyvateľov Slovenska sa aj naďalej hlási k Rímskokatolíckej cirkvi, a to 55,8 percenta. Za posledných desať rokov ide o pokles na úrovni šiestich percentuálnych bodov.

Druhú najpočetnejšiu skupinu tvoria obyvatelia bez náboženského vyznania, až 23,8 percenta.  Táto skupina narástla najviac, až o desať percentuálnych bodov v porovnaní so sčítaním v roku 2011. Bez vyznania je najviac ľudí v Bratislave a v okrese Rožňava.

Evanjelickú cirkev augsburského vyznania na Slovensku si v sčítaní uviedlo 5,27 percenta a gréckokatolícke vyznanie štyri percentá obyvateľov. V oboch prípadoch ide o mierne zmeny, evanjelikov trochu ubudlo (5,86 percenta v roku 2011), gréckokatolíci mierne posilnili, pred desiatimi rokmi mali 3,83 percenta.

Z jednotlivých cirkví zaznamenali najväčší nárast Kresťanské zbory na Slovensku. K tejto protestantskej cirkvi sa prihlásilo dvaapolkrát viac ľudí ako pred desiatimi rokmi. Vtedy mali 7 720 členov, vo vlaňajšom sčítaní si túto cirkev uviedlo 18 553 obyvateľov.

Z malých protestantských cirkví výraznejšie rástla ešte Apoštolská cirkev (z 5 831 členov na aktuálnych 9 044).

Rast zaznamenali aj východné náboženstvá, hoci ide o nízke čísla v absolútnom meradle. K islamu sa pred desiatimi rokmi prihlásilo 1 934 obyvateľov Slovenska, vlani islam uviedlo 3 862 ľudí. Stúpol aj počet obyvateľov hlásiacich sa k budhizmu – z 2 530 ľudí na aktuálnych 6 722.

Predseda Konferencie biskupov Slovenska arcibiskup Stanislav Zvolenský k poďakovaniu tým, čo sa prihlásili k svojmu vierovyznaniu, pridal aj údaje z matrík.

Podľa nich cirkev zaznamenala za posledných desať rokov stabilný, dokonca mierne rastúci trend – dve tretiny detí, ktoré sa rodia na Slovensku, sú následne pokrstené, uviedol arcibiskup v reakcii na výsledky sčítania.

Kritickejšie reagoval bývalý tajomník KBS kňaz Anton Ziolkovký. Podľa neho je „strata 300-tisíc veriacich v prípade Rímskokatolíckej cirkvi dôvodom na smútok a sebareflexiu“.

Na druhej strane, ak podľa Ziolkovského zoberieme do úvahy pokračujúcu sekularizáciu, liberálny kultúrny mainstream a väčšinu médií i rozličné ťažkosti v živote cirkví, je to dobrý výsledok. „Tieto údaje by nás mali motivovať k evanjelizácii, k väčšiemu zapojeniu laikov do života farností a spoločenstiev, k hlbšiemu duchovnému životu,“ komentoval.

„Sekularizácia postupuje aj na Slovensku, len pomalšie či oveľa pomalšie než inde,“ zhodnotili výsledky kolegovia Martin Hanus a Jozef Majchrák.

V komentári poukázali na to, že kým vo viacerých európskych štátoch sa kostoly vyprázdnili a ľudia žijúci s cirkvou už tvoria len ostrovčeky, na Slovensku sú praktizujúci veriaci naďalej významnou menšinou aj viditeľnou súčasťou politiky aj spoločenskej debaty.

„Správa zo sčítania ľudu 2021 je teda takáto – Slovensko je súčasťou širších sekularizačných trendov a súčasne si ide svojou cestou,“ napísali.

Štatistický úrad zatiaľ neukázal komplexnejšie údaje, ktoré by umožnili vytvoriť si podrobnejší obraz o náboženskom živote na Slovensku. Napríklad údaje o tom, v akých vekových kategóriách je najsilnejšia skupina ľudí „bez vyznania“ alebo aká je korelácia medzi príslušnosťou k jednotlivým cirkvám a národnosťou.

Na takéto informácie si musíme ešte počkať. Zatiaľ si možno všimnúť niektoré zaujímavosti. Napríklad Svedkov Liehovových. K recesistickej skupine, ktorú štatistici zaradili pri sčítaní do tzv. ad hoc hnutí, sa prihlásilo 14 207 obyvateľov.

Okrem Svedkov Liehovových svojich stabilných fanúšikov majú aj vyznania ako jediizmus (Rád rytierov Jedi), ktorých je 1 389, či pastafarianizmus, ktorý uviedlo 590 obyvateľov. Áno, pasta v názve súvisí s cestovinami.

Inzercia

„Ako vidno, žiadna skupina nie je taká početná ako Svedkovia Liehovovi, preto môžeme konštatovať, že sa určite do histórie sčítania v roku 2021 zapíšu,“ uviedol štatistický úrad.

Ďalšie udalosti v skratke

Koná sa Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov, cirkvi pripravili viaceré aktivity. Celoslovenská ekumenická bohoslužba bude v nedeľu 23. januára o 10.00 v Evanjelickom novom kostole v Bratislave a naživo ju prinesie RTVS. Viac v článku Pavla Hudáka.

RTVS začala vysielať novú dokumentárnu reláciu Odhodlaní putovať, ktorá chce spopularizovať tradíciu pútí a ich duchovného dedičstva medzi mladou generáciou. (tkkbs)

V prestížnom talianskom časopise La Civiltà Cattolica, ktorý vydávajú jezuiti, vyšiel článok podporujúci asistovanú samovraždu. Autor textu, ktorý je členom Pápežskej akadémie pre život a profesorom morálnej teológie, čelí silnej kritike. Viac v spravodajskom článku.

Zverejnili správu o sexuálnych zneužívaniach v arcidiecéze Mníchov a Freising, zaťažuje aj Benedikta XVI. Za 74 rokov identifikovali v nemeckej arcidiecéze takmer 500 obetí sexuálneho zneužívania. Spôsobili ho údajne aj 173 kňazi. Viac v spravodajskom texte.

Kardinál Ratzinger na snímke z 15. januára 2004. Foto: TASR/DPA

Francúzsky minister vnútra Gerald Darmanin chce uvoľniť štyri milióny eur na lepšie zabezpečenie kostolov a pietnych miest. Povedal to počas návštevy kostola vo francúzskom Romainville, kde neznámi páchatelia pred časom znehodnotili svätostánok. Viac v spravodajskom článku.

Najväčšia katolícka univerzita v USA, DePaulova univerzita, dáva študentom na výber minimálne osem pohlaví. Školský komunikačný systém im ponúka na výber medzi „mužom“, „ženou“, „intersexuálom“, „nebinárnou osobou“, „transmužom“, „transženou“, „cisgender“, „nešpecifikovaným pohlavím“ a možnosťou vyjadrujúcou to, že sa nechcú nijako pohlavne identifikovať.

Kardináli Mario Grech a Kurt Koch vyzvali biskupov, aby do diecéznej fázy synodálneho procesu zapojili aj predstaviteľov iných kresťanských cirkví. „Synodalita aj ekumenizmus sú procesy spoločného kráčania,“ napísali v spoločnom liste.

Tradicionalisti chystajú pochod z Paríža do Ríma na podporu predkoncilovej omše. Pápežovi chcú priniesť listy veriacich o tom, čo ich vedie k účasti na tzv. tridentských omšiach. Viac v spravodajskom článku.

Nenechajte si ujsť

Knižná bodka

Tento týždeň sa začal ďalší cyklus duchovného programu pre mužov Exodus 90. Trojmesačné odriekanie až do Veľkej noci už absolvovalo na Slovensku množstvo mužov. Exodus, ktorý vznikol v USA, je v našom prostredí teda dosť známy.

Tí, čo Exodus nerobia, ale majú chuť riešiť oblasť mužskej spirituality, môžu siahnuť po dobrej knihe s touto témou. Takou je určite aj knižka Stať sa múdrym mužom – Úvahy o mužskej spiritualite (Cesta, Brno 2007) od známeho amerického františkána Richarda Rohra.

Ide o prepracovanú knihu Cesta divokého muža a Rohr v nej opisuje mužskú duchovnú cestu. Na začiatku stojí tzv. rozhnevaný mladý muž, ktorý postupne prechádza cez „hrdinský“ úsek cesty až po obdobie krízy hraníc. A keď všetko zvládne, na konci nasleduje úsek múdrosti a v ňom „svätý blázon“.

Je to knižka plná inšpirujúcich podnetov vhodná nielen pre mužov.

Prajem vám pekný víkend!
 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.