Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
24. jún 2022

Vatikánska sedma

Slovenskí evanjelici hľadajú nové cesty, môžu tým inšpirovať aj druhých

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu.

Slovenskí evanjelici hľadajú nové cesty, môžu tým inšpirovať aj druhých

Ilustračné foto - TASR/Radovan Stoklasa

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • že v Banskej Bystrici zasadá Synoda ECAV,  
  • v čom môžu byť slovenskí evanjelici inšpiratívni,
  • že pápež František odmietol medializované úvahy o svojej rezignácii.

Zástupcovia slovenských evanjelikov sa dnes zišli v Banskej Bystrici na synode, ktorá je najvyšším orgánom Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku (ECAV).

A to je príležitosť pozrieť sa na to, čím žije naša druhá najväčšia cirkev.

Príspevkový fond. V minuloročnom sčítaní obyvateľstva sa k ECAV prihlásilo 287-tisíc ľudí, teda 5,3 % populácie. V porovnaní so sčítaním pred desiatimi rokmi je to pokles o viac ako pol percenta, no tento prepad nebol ani zďaleka taký drastický, ako sa pôvodne očakávalo.

„Na druhej strane ubudlo nám viac ako 29-tisíc členov, teda 2 900 veriacich za rok, čo predstavuje dva veľké cirkevné zbory. Ktorého biskupa by to netrápilo?“ priznal v januárovom rozhovore pre Svet kresťanstva generálny biskup ECAV Ivan Eľko.

Popri reflexii výsledkov sčítania a vyrovnávaní sa s dosahmi pandémie na cirkevný život je veľkou témou ECAV Fond finančného zabezpečenia, ktorý bol zriadený pred dvoma rokmi. Prostriedky, ktorými doň prispievajú cirkevné zbory, sú využívané na navyšovanie neadekvátne nízkych tabuľkových platov farárov a kaplánov.  

„Duchovný každého platiaceho cirkevného zboru dostane k hrubej mesačnej mzde priemerne 230 eur. S daňou a poistným 310 eur mesačne,“ konštatuje v aktuálnom vydaní dvojtýždenníka Evanjelický posol spod Tatier biskup Eľko.

Vnútorná opozícia. Problémom je, že asi desatina z približne 300 zborov odmieta do fondu prispievať. Dôvody, ktorými argumentujú, sú nielen praktické, ale aj politické. Kým v prvom prípade sa darí nachádzať kompromisné riešenia, v druhom prípade je cesta zarúbaná – ide totiž prevažne o zbory, ktoré pod hlavičkou Asociácie slobodných zborov otvorene vystupujú proti súčasnému vedeniu cirkvi.

Dôkazom, že opozícia vnútri ECAV je síce málopočetná, ale neprehliadnuteľná, sú najmä neúspešné voľby generálneho dozorcu ECAV, ktoré boli vyhlásené po nečakanej rezignácii Jána Brozmana.

minuloročných aj tohtoročných voľbách nového generálneho dozorcu bolo odovzdané také veľké množstvo neplatných (teda protestných) hlasov, že obe voľby boli neplatné a budú sa musieť opakovať.

Zlučovanie zborov. Napriek vnútorným zápasom a problémom (ktorá cirkev ich nemá?) je na ECAV v posledných rokoch zaujímavé to, ako sa snaží nanovo objavovať svoju identitu a zároveň sa otvorene dívať do budúcna.

Vzhľadom na klesajúce počty veriacich a zhoršujúce sa finančné vyhliadky vznikol nielen spomenutý príspevkový fond, ale rozbehla sa aj diskusia o vnútornej reštrukturalizácii cirkvi. Odraziť by sa mala napríklad aj v spájaní sa cirkevných zborov.

Riaditeľ Generálneho biskupského úradu ECAV Ján Bunčák v rozhovore pre Evanjelický posol spomenul istý cirkevný zbor, ktorý je už 50 rokov administrovaný. „Polstoročie je prakticky bez vlastného farára. Otázka znie, prečo sa už dávno nezlúčil s cirkevným zborom, ktorý ho administruje. To, že existuje samostatne, je ekonomický nezmysel. Keby došlo k zlúčeniu, v princípe by sa na ich duchovno-náboženskom živote nič nezmenilo,“ priblížil Bunčák jeden príklad za všetky.

Dianie u našich evanjelikov sa jednoducho oplatí sledovať. A v hľadaní nových ciest sa ním aj inšpirovať.

Ďalšie udalosti v skratke

V Ríme sa konalo svetové stretnutie rodín, svojich zástupcov vyslalo aj Slovensko.

Neuvažujem o svojej rezignácii, reagoval pápež František na množiace sa úvahy o odchode z pápežského stolca.

Inzercia

Vatikán potvrdil, že pápež František na konci júla navštívi Kanadu. Pre pretrvávajúce zdravotné problémy predtým zrušil cesty do Južného Sudánu, Konžskej demokratickej republiky a Libanonu.

KBS vyhlásila výzvu na projekty pomoci ukrajinským utečencom, vyčlenila na to pol milióna eur.

Slovenské rehoľníčky a rehoľníci ubytovali takmer tritisíc utečencov z Ukrajiny, do pomoci sa zapojili stovky zasvätených osôb.

V Nigérii opäť útočili na kostoly, zabili minimálne troch ľudí a uniesli 36 prevažne baptistických veriacich.

Novým generálnym tajomníkom Svetovej rady cirkví sa stal Jerry Pillay z Juhoafrickej republiky, ktorý je členom Zjednotenej presbyteriánskej cirkvi.

V Mexiku zavraždili dvoch jezuitských kňazov, ktorí chránili muža ukrývajúceho sa pred útočníkmi v kostole.

Rehoľníčky spravujúce domov sociálnych služieb v meste Jordanów neďaleko slovenských hraníc roky týrali postihnuté deti.

Nenechajte si ujsť

Knižná bodka

Tragický príbeh českej obce Lidice je pomerne známy. Po atentáte na Heydricha, ku ktorému došlo presne pred 80 rokmi, bola vypálená a zrovnaná so zemou. Priamo na mieste boli zastrelené takmer dve stovky mužov, kým ženy a deti boli deportované do koncentračných táborov. Konečná bilancia bola 340 mŕtvych obyvateľov.

Medzi zastrelenými bol aj 73-ročný lidický farár Josef Štemberka, ktorý v obci pôsobil viac ako tri desaťročia. Jeho pohnutému životu sa v novej publikácii Nejvyšší oběť (Karmelitánské nakladatelství, 2022) venuje historik František Kolouch.

Josef Štemberka svojím hrdinským svedectvom pripomína svätého Maximiliána Kolbeho. Hoci mu gestapáci ponúkli možnosť opustiť obec, rozhodol sa ostať so svojimi veriacimi, s ktorými sa modlil a povzbudzoval ich až do konca. Zastrelili ho medzi poslednými.

Koľko takýchto neznámych svätcov prechádzalo a stále prechádza ulicami našich miest a obcí?

Prajem vám požehnaný víkend!

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.