Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
16. september 2022

Vatikánska sedma

V Šaštíne sa spomínalo na pápeža, zabŕdlo sa aj do politiky

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru.

V Šaštíne sa spomínalo na pápeža, zabŕdlo sa aj do politiky

Foto: TASR/Martin Baumann

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • aká bola národná púť v Šaštíne,
  • s kým sa pápež stretol v Kazachstane
  • a čo odkázal náboženskému samitu patriarcha Kirill.

Po roku od návštevy pápeža Františka v Šaštíne sa na tomto pútnickom mieste konala tradičná národná púť. Vlaňajšiu návštevu hlavy Katolíckej cirkvi pripomenuli niektoré okamihy.

Jedným z nich bola spoločná modlitba biskupov v bazilike ešte pred slávnostnou omšou. Podobne ako minulý rok, keď sa ju modlili biskupi spolu s pápežom. Tentoraz s dvomi menšími zmenami – namiesto pápeža modlitbu viedol nový apoštolský nuncius Nicola Girasoli.

Druhá zmena spočívala v tom, že na záberoch nebolo vidno emeritného trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka, ktorý vlani v šaštínskej bazilike v pápežovej prítomnosti bol. Vtedy sa spoločné modlitebné stretnutie interpretovalo ako pokus pápeža pootvoriť zabuchnuté dvere medzi Bezákom a ostatnými slovenskými biskupmi.

K vlaňajšej návšteve pápeža sa vrátil vo svojej homílii aj hlavný celebrant a kazateľ nitriansky biskup Viliam Judák. Ten pripomenul Františkove slová zo Šaštína o tom, že „Mária jednoducho zostáva pod krížom, stojí pred krížom, neuteká preč, nesnaží sa zachrániť si život, nepoužíva ľudskú lesť ani duchovné anestetiká, aby sa vyhla bolesti“.

A neskôr aj vyjadrenia pápeža z Prešova o tom, že „kríž je kniha, ktorú treba otvoriť a čítať“. Podľa biskupa Judáka v tom prípade je aj Sedembolestná Panna Mária knihou, ktorú treba otvoriť a čítať.

Pápeža a jeho slová z minulého roka pripomenul na záver omše svojím entuziastickým prejavom aj nový nuncius Girasoli, ktorý za potlesku prítomných pobozkal sochu Sedembolestnej.

Ako sme na národných púťach v Šaštíne zvyknutí, homílie na slávnostnej omši zvyknú obsahovať okrem teologických myšlienok aj obsah s presahom do spoločenského diania.

Kázeň biskupa Judáka sa v tomto zmysle dotkla akoby troch oblastí. Jednak vyjadril znepokojenie nad hodnotami v spoločnosti (spomenul napríklad rozvodovosť a odchody mladých do zahraničia), potom sa dotkol sociálnej oblasti („Už dnes 700-tisíc žije na hranici sociálnej biedy. Koľkí to budú o niekoľko týždňov?“) a napokon prišla nenápadná, ale povšimnutiahodná zmienka o domácej politike.

Tú označil za „malú a pobabranú“, keď hovoril o tom, že Panna Mária má moc zasiahnuť aj do takej oblasti, akou sú veci verejné. Tieto slová počuli za potlesku prítomných aj najvyšší ústavní činitelia, ktorí sedeli v prvom rade.

Súčasťou homílie bolo tiež volanie nitrianskeho biskupa po tom, aby bolo kresťanov na Slovensku cítiť, pripomenul blížiace sa komunálne voľby, kde by podľa neho mali veriaci ukázať kultúru svojho kresťanstva. „Nebuďme iba nedeľní kresťania, ale vyznávajme hodnoty aj v každodennom živote,“ vyzval zhromaždených.

Po minulom roku, keď pápež František v Šaštíne hovoril o tom, aby sme sa nezastavili a kráčaním premáhali „pokušenie statickej viery“, sme sa na národnej púti vrátili do domácich tém. Je to pochopiteľné, no stále zostáva dôležité pamätať na Františkov prístup, o ktorom hovoril v Šaštíne – nebyť k svetu nepriateľskí, ale byť vo svete znamením, „ktorému budú odporovať“.

Ďalšie udalosti v skratke

V Prešove ukončili celomestské misie, na záver mesto zasvätili svätému Jozefovi. Záverečná svätá omša, ktorú slávil košický pomocný biskup Marek Forgáč, pritiahla na námestie tisíce ľudí.

Saleziáni spustili obdobie prípravy na storočnicu svojho príchodu na Slovensko. Príprava potrvá do sviatku blahoslaveného Titusa Zemana 8. januára v jubilejnom roku 2024.

Biskupi Ján Kuboš, Peter Beňo a Marián Pacák boli na formačnom kurze pre nových biskupov v Ríme. Pre veľký počet záujemcov, až 320 biskupov, bol kurz rozdelený do dvoch turnusov.

Na Bratislavskom hrade otvorili výstavu 29 kusov darov pápežov Slovensku. Najstarším doloženým darom je kalich od pápeža Pia X. z roku 1911 pre Kostol sv. Alžbety v Bratislave. 

Inzercia

Pápež František sa na kongrese vodcov svetových a tradičných náboženstiev v Kazachstane stretol s aškenázskym hlavným rabínom Izraela Davidom Baruchom Lauom (druhý sprava) a sefardským hlavným rabínom Izraela Jicchakom Yosefom (tretí sprava). Foto: TASR/AP/Alexander Zemlianichenko

Odmietnime fundamentalizmus. Náboženstvá nie sú problémom, ale súčasťou riešenia, vyhlásil pápež František počas návštevy Kazachstanu, kde sa zúčastnil na samite svetových náboženstiev. Pápež zároveň varoval pred dominovým efektom vojnového konfliktu.

Moskovský patriarcha Kirill sa sťažoval na „skresľovanie historických udalostí“. V posolstve pre samit svetových náboženstiev v Kazachstane Kirill vyzval ľudí, aby si zachovali „jasnú myseľ a pokojnú dušu“ najmä v týchto ťažkých časoch pre ľudstvo.

Pápež František označil dodávky zbraní na Ukrajinu na sebaobranu za morálne legitímne. „Sebaobrana je nielen oprávnená, ale aj prejavom lásky k vlasti,“ povedal počas spiatočného letu z Kazachstanu.

Lotyšský parlament schválil oddelenie miestnej pravoslávnej cirkvi od Moskvy. V krajine sa k pravoslávnemu kresťanstvu hlási približne 20 percent obyvateľstva.

Vatikán rieši spor medzi karmelitánkami a biskupom v Argentíne, dôvodom sú údajné zjavenia. Dikastérium nariadilo rehoľníčkam obnoviť život podľa regúl a dodržiavať klauzúru.

Nenechajte si ujsť

Filmová bodka

Do kín prichádza nový dokumentárny film Slobodní o príbehu priateľstva Silvestra Krčméryho a Vladimíra Jukla. „Generáli tajnej cirkvi“ zohrali významnú úlohu v boji proti totalite v Československu, boli prenasledovaní a strávili dlhé roky vo väzení. Napriek tomu po prepustení pokračovali vo svojej činnosti. Zakladali „krúžky“, malé ostrovy slobody, kde mohli ľudia slobodne myslieť a veriť.

Film je podľa tvorcov zároveň príbehom hľadania osobnej vnútornej slobody, ktorú je možné zachovať si v každom režime a za každých okolností.

Prajem vám víkend plný ozajstnej slobody!

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.