Lefébvristi vo Vatikáne odslúžia omšu a zasadnú za rokovací stôl

V pondelok sa vo Vatikáne uskutočnia historicky prvé vieroučné rozhovory medzi zástupcami Svätej stolice a Kňazského bratstva svätého Pia X.

Rokovania sa budú týkať otvorených otázok ako je biskupská kolegialita, náboženská sloboda, ekumenizmus či medzináboženský dialóg. Stretnutie sa uskutoční na pôde komisie Ecclesia Dei, zodpovednej za dialóg s lefébvristami.

Svätú stolicu bude zastupovať arcibiskup Guido Pozzo, sekretár spomenutej komisie, arcibiskup Luis Ladaria Ferrer, sekretár Kongregácie pre náuku viery, Charles Morerod, sekretár Medzinárodnej teologickej komisie, Fernando Ocáriz, generálny vikár Opus Dei a Karl Josef Becker, konzultor Kongregácie pre náuku viery. Komisiu Ecclesia Dei začiatkom júla Benedikt XVI. pričlenil ku vieroučnej kongregáci (viac tu).

Na čele lefébvristickej delegácie bude stáť biskup Alfonso de Galarreta, jeden zo štyroch biskupov protiprávne vysvätených arcibiskupom Marcelom Lefébvrom, z ktorých v januári tohto roku Benedikt XVI. sňal trest exkomunikácie, Benoit de Jorna, riaditeľ seminára vo švajčiarskom Econe, Jean-Michel Gleize, profesor ekleziológie v tomto seminári a Patrick de la Rocque, predstavený kláštora San Luigi v Nantes.

Tlačové stredisko Svätej stolice už oznámilo, že o záveroch rokovaní nebude verejnosť informovaná. Prítomnosť generálneho vikára Opus Dei však potvrdzuje úvahy, že Vatikán ponúkne lefébvristom možnosť vytvorenia personálnej prelatúry. V súčasnosti je táto nezvyčajná organizačná štruktúra výhradnou výsadou Opus Dei. Podľa vatikanistu talianskeho denníka Il Giornale Andrea Tornielliho lefébvristi podmieňovali začiatok rokovaní rozšírením možností slávenia tzv. tridentskej liturgie a sňatím exkomunikácie z lefébvristických biskupov. Obom požiadavkám Benedikt XVI. vyhovel.

Zaujímavosťou je, že Svätá stolica umožnila lefébvristickej delegácii sláviť pred začiatkom rokovaní tridentskú liturgiu. Nepôjde o prvé slávenie predkoncilovej liturgie na pôde Vatikánu. Minulú nedeľu sa prvýkrát od liturgickej reformy Druhého vatikánskeho koncilu slávila táto mimoriadna forma liturgie v Bazilike svätého Petra v Ríme. Omšu za účasti 70 kňazov a asi 400 veriacich celebroval v Kaplnke eucharistickej poklony americký kardinál Raymond Leo Burke, prefekt Najvyššieho tribunálu Apoštolskej signatúry. „Kaplnka nemohla poňať všetkých, ktorí prejavili záujem o účasť na omši,“ uviedla agentúra Zenit. Liturgiou vyvrcholil v poradí už druhý kongres venovaný aplikácii pápežského motu proprio Summorum Pontificum v praxi. Práve týmto dokumentom Benedikt XVI. v júli 2007 rozšíril možnosti slávenia predkoncilovej liturgie.

Tá ma v Taliansku nečakane silnú podporu. Podľa nedávneho prieskumu až 71% miestnych katolíkov považuje za normálne, ak sa vo farnosti slávi predkoncilová aj pokoncilová forma liturgie. Zároveň sa 63% katolíkov vyjadrilo, že by sa aspoň raz mesačne zúčastnili tridentskej liturgie. Na druhej strane, len 58% z nich počulo o tejto možnosti.

Zdroj: Zenit, Radio Vaticana, Il Giornale

Foto: missatridentinaemportugal.blogspot.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo