Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Hnutia a spoločenstvá Svet kresťanstva
19. október 2023

Tajomstvá Hillsongu

Keď pastieri pasú samých seba, robia z veriacich šťastných ateistov

Príbeh evanjelikálnej megacirkvi je varovaním, že ani nablýskaný obal neprekryje povrchnosť, klamstvá a pokrytectvo.

Keď pastieri pasú samých seba, robia z veriacich šťastných ateistov

Foto: fxnowcanada.ca

Vo hviezdnej spoločnosti speváka Justina Biebera či basketbalistu Kevina Duranta pôsobí uvoľnene, ako medzi svojimi. Vyšportovaný, potetovaný, značkovo oblečený a neskrývane sebavedomý.

„Toho muža by som nasledovala kamkoľvek,“ vyznáva sa jedna fanúšičiek. Na Instagrame ich má ďalších 600-tisíc.

No len jediná má to šťastie niesť jeho priezvisko. „Keď sme sa vzali, mali sme 23 rokov. Carl vyzeral ako z ‘N Sync,“ naráža Laura na populárnu chlapčenskú kapelu z 90. rokov.   

Na prvý pohľad pôsobia ako jeden z celebritných párov strednej veľkosti, akých sú v USA tisíce. Nič výnimočné. Nebyť Carlovho povolania.

Carl Lentz je totiž pastorom newyorského zboru Hillsong, ktorý je súčasťou dynamicky rastúceho celosvetového evanjelikálneho spoločenstva.

Teda, bol ním až do roku 2020, kým bublina nepraskla.

Prečo, to zachytáva dokumentárna miniséria Tajomstvá Hillsongu (The Secrets of Hillsong), ktorá je dostupná na platforme Disney+.

Nie je to len cirkev, je to zážitok

Štvordielny dokument má niekoľko rovín. Prvá, osobná, osloví aj nereligiózneho diváka.

Na prvý pohľad bezchybný pár sa dostane do hlbokej manželskej krízy, ktorá zasiahne aj ich tri deti. Zvládnu ju alebo sa to skončí rozvodom?

Osobnou, no oveľa zraňujúcejšou je aj tretia rovina. K nej sa dostaneme neskôr.    

Väčšinu divákov, ktorí si v našom zemepisnom priestore kliknú na tento seriál, však nepochybne najviac zaujíma príbeh samotného Hillsongu, keďže s týmto názvom sa počas uplynulých rokov stretlo mnoho mladých kresťanov. A to najmä prostredníctvom worshipov, teda chválových piesní.

„Pre mnohých ľudí je vstupnou bránou do Hillsongu hudba. Je fenomenálna, krásna, emotívna,“ hovorí jeden z bývalých členov. V roku 2018 bola pieseň What a Beautiful Name dokonca ocenená cenou Grammy.

Podobne ako na koncertoch to vyzerá aj na bohoslužbách Hillsongu. Veľké pódium, špičkové technické zázemie, piesne chvály a modlitby príhovoru, intenzívna kázeň pastora a, samozrejme, finančná zbierka pre potreby cirkvi.

„Nie je to len cirkev, je to zážitok,“ zaznieva v dokumente.

Odkiaľ sa tento fenomén berie?

Carl Lentz v roku 2017. Foto: Profimedia

Prvý cirkevný zbor Hillsongu vznikol presne pred 40 rokmi na predmestí Sydney. Založil ho Brian Houston, ktorého k tomu inšpiroval jeho otec.

Frank Houston sa narodil na Novom Zélande, kde pôsobil ako generálny superintendent evanjelikálnych Božích zborov (Assemblies of God). Koncom 70. rokov sa presťahoval do Austrálie, kde postupne založil dva desiatky Centier kresťanského života (Christian Life Centres), ktoré prináležali k Božím zborom.  

Po vzore otca si vlastný zbor v roku 1983 založil aj Brian spolu so svojou manželkou Bobbie. „Milujem budovanie cirkvi,“ vyznal sa pri jednej príležitosti.

Zbor rýchlo rástol, finančne silnel a časom pri ňom vznikla medzinárodná líderská škola, do ktorej sa začiatkom milénia zapísal aj americký mladík Carl Lentz.

Brian Houston, ktorý rýchlo odhalil jeho kazateľské schopnosti a charizmatický prejav, stal sa jeho tútorom a duchovným otcom. Navyše, Carl sa spriatelil s Brianovým synom Joelom a začal randiť s Laurou, dcérou jeho blízkych priateľov, čo len utužilo ich vzájomné putá.

Moderná forma, konzervatívny obsah

Keď v roku 2010 padlo rozhodnutie, že Hillsong založí nový zbor v New Yorku, voľba Carla Lentza do jeho čela bola jasná.

Už zakrátko sa ukázalo, že žiak predbehol svojho učiteľa, a z Carla sa stala globálna hviezda. Zbor sa musel sťahovať do čoraz väčších priestorov, keďže na bohoslužby prichádzali tisícky záujemcov, o denný chod sa starali desiatky dobrovoľníkov, v ďalších mestách vznikali nové a nové zbory, Carl hosťoval v šou Oprah Winfrey a stal sa duchovnou ikonou amerických hviezd.

Bolo to tak trochu paradoxné, keďže za modernou formou sa skrýval konzervatívny obsah: hriechom je potrat, homosexuálne zväzky aj predmanželský sex. A Carl sa nebál o tom hovoriť aj verejne.

Tvorcovia dokumentu si preto dali skutočne záležať na tom, aby kritika nedostatočnej rodovej, rasovej a sexuálnej rovnosti v Hillsongu dostala nezanedbateľný priestor. A to až taký, že ním takmer prekryli tie skutočné problémy.

Úspech si však začal vyberať svoju daň. Houston, Lentz a ďalší poprední pastori popri pasení svojho stáda začali čoraz viac pásť aj samých seba. Drahé oblečenie a hodinky, luxusné dovolenky, vyblýskané motorky a autá... A na druhej strane desiatky dobrovoľníkov pracujúcich tisícky hodín zadarmo.  

Inzercia

„Áno, je to cirkev, ale správa sa ako korporácia,“ poznamenáva v dokumente jeden z investigatívnych novinárov.

„Bolo to len o počítaní členov a peňazí,“ potvrdzuje Geoff Bullock. Je dobré spomenúť toto meno, keďže ide o jedného zo spoluzakladateľov Hillsongu, ktorý mu v 80. rokoch vtlačil atraktívnu hudobnú tvár. A nielen to. Bol to práve on, kto Brianovi Houstonovi navrhol, aby pôvodný názov zboru Hills zmenil na Hillsong.

A hoci ide o evanjelikálne spoločenstvo, človeku pri Bullockových slovách nevdojak napadajú slová pápeža Františka o duchovnej svetskosti a „obchodníkoch ducha“, ktorí prepadajú „pokušeniam moci a spoločenského vplyvu“ a namiesto Božej slávy „hľadajú ľudskú slávu a osobný blahobyt“.

No neostalo len pri rozhýčkanom životnom štýle.

Verejná spoveď

V novembri 2020 verejnosť šokovala informácia, že Brian Houston sa rozhodol vyhodiť Carla Lentza z vedenia newyorského Hillsongu. Oficiálnym dôvodom bolo „morálne zlyhanie“.

Carl Lentz pomer s módnou dizajnérkou Ranin Karimovou verejne priznal a jeho manželstvo i kariéra kazateľa sa zrazu ocitli v troskách.

Neskôr sa k tomu pridali obvinenia od opatrovateľky jeho detí z manipulovania, šikanovania a sexuálneho zneužívania. Aj v tomto prípade hviezdny pastor potvrdil svoje zlyhanie, slová o zneužívaní však kategoricky odmietol. Všetko, k čomu medzi ním a Leonou Kimesovou došlo, bolo údajne s obojstranným súhlasom.

„Klamal som, mal som svoje tajomstvá, ktoré som ukrýval celé roky,“ sype si dnes popol na hlavu a so slzami v očiach dodáva: „Sklamal som tisícky ľudí.“

Keďže sa – spolu s manželkou Laurou – rozhodol v dokumente osobne vystúpiť, stávame sa svedkami jeho verejnej spovede i sugestívne vykreslenej cesty odpustenia a uzdravenia. Nakoľko je to presvedčivé a úprimné, musí si každý divák zodpovedať sám.

„Ak máte v živote problémy, moc a postavenie ich len zhoršia,“ hovorí Lentz a priznáva svoju závislosť od liekov i neuspokojené sexuálne túžby.

Koreň všetkého vidí v detstve, keď ho sexuálne zneužíval istý rodinný priateľ. „Bude to naše tajomstvo a tajomstvá treba chrániť,“ vravel mu, k čomu Lentz dodáva: „Tak som sa naučil bezdôvodne skrývať veci pred rodičmi a ďalšími ľuďmi, vytvoril som si systém tajomstiev.“ 

Za strhnutou maskou alfa samca sa tak skrýva zranený chlapec, ktorého obranou je zraňovanie iných, no vyfackaný životom sa päť minút po dvanástej otrasie, aby nanovo zlepil rozbité črepiny.

Instagramové fotky šťastnej rodiny dosvedčujú, že úspešne. 

Zdieľať

Týmto happyendom by sa mohol celý príbeh skončiť, nebyť Briana Houstona, ktorý je druhou hlavnou postavou Tajomstiev Hillsongu.

Ten so svojím tajomstvom žije od roku 1999, keď sa mu jeho otec Frank Houston priznal, že pred 35 rokmi spáchal morálny prehrešok. Z „prehrešku“ sa však postupne vykľuje systematické zneužívanie maloletých a z charizmatického pastora sexuálny predátor.

Vedel Brian Houston o celej škále deliktov svojho otca? A pomáhal s ich utajovaním, aby nepoškodil svoj imidž?

Odpovede nie sú len vecou dohadov, ale priamo policajného vyšetrovania, ktoré nakoniec viedlo k obžalobe Briana Houstona. Trpko tak pocítil, že hriechy otcov neraz padajú na hlavy ich detí – Frank Houston zomrel beztrestne ešte v roku 2004.  

Svetlo na jeho temnú minulosť však predsa len dopadlo, a to najmä vďaka jednej z obetí, dnes už 61-ročnému Brettovi Sengstockovi, ktorého chcel páchateľ umlčať sumou 10 000 dolárov. Za pomoci svojho syna.

Brian Houston počas kázania v Londýne v roku 2019. Foto: Profimedia

Obdivovaný zakladateľ musel napokon z postu hlavného pastora Hillsongu odstúpiť ešte predtým, ako súd vyniesol rozsudok vo veci jeho spolupáchateľstva.

Bezprostredným dôvodom jeho odchodu v roku 2022 boli obvinenia z nevhodného správania sa k dvom ženám, ktoré boli následne údajne finančne motivované k mlčanlivosti. Jablko nepadá ďaleko od stromu.

A hoci dokument na Disney+, ktorého natáčanie sa skončilo na jar 2023, nehovorí o výsledku súdneho procesu, dnes už vieme, ako dopadol.

V auguste súd v Sydney rozhodol, že hoci bolo „jednoznačne nesprávne“, že sa Brian Houston podieľal na vyplatení peňazí Brettovi Sengstockovi, keďže o svojom otcovi opakovane verejne hovoril ako o „sériovom pedofilovi“, nemožno ho obviňovať zo zatajovania a v tejto veci je nevinný.

Nič to však nemení na tom, že hviezda Hillsongu – napriek kompletnej výmene vedenia – pomaly zapadá. A pre mnohých sklamaných členov bude už navždy cirkvou, ktorá – slovami jedného z nich – robí z veriacich šťastných ateistov.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.