Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev vo svete Svet kresťanstva
31. január 2024

Cesta viery Jimmyho Laia

Do cirkvi ho priviedol kardinál Zen, svojím životným svedectvom dráždi Peking

Príbeh uväzneného mediálneho magnáta je príbehom odvahy, nádeje a predovšetkým viery.

Do cirkvi ho priviedol kardinál Zen, svojím životným svedectvom dráždi Peking

Zdroj: Profimedia

Videl som, že šéfovi tečú nervy. Manažér, ktorého práve zamestnal v našej televízii, bývalý politický agent, mu sústredene opisoval zásah, ktorý chystal na pár starých politických nepriateľov. S redaktorom sme si vymenili pohľady, pretože sme vedeli, kam to smeruje.

Po obede ma šéfov asistent zavolal späť do kancelárie pána Laia. Ani som si nesadol.

„Je zákerný,“ povedal pán Lai. „Zvládnete to?“

Zoznámte sa s Jimmym Laiom, ako ho poznám ja.

Muž činu

Jimmyho Laia svet dnes pozná ako hongkonského mediálneho magnáta, ktorý bude počas nasledujúcich mesiacov prenasledovaný za to, čo hongkonská vláda podporovaná Pekingom označuje za porušenie hongkonského zákona o národnej bezpečnosti z roku 2020.

Ide o porušenia, ku ktorým podľa Komunistickej strany Číny (KSČ) došlo jeho spolčením sa so zahraničnými silami (Mike Pence, Mike Pompeo a ďalší), ako aj o podvratnú činnosť, ktorú uskutočnil prostredníctvom svojich spravodajských rozhovorov a textov.

Keby sme boli v USA, pán Lai by bol obvinený z „politikárčenia“. Zvlášť nepríjemné pre KSČ je, že toto sa v Hongkongu nazývalo politikou, aspoň do prijatia zákona o národnej bezpečnosti v júni 2020. Nepríjemné pre všetkých je aj to, že veľká väčšina toho, z čoho je pán Lai obvinený, sa stala pred júnom 2020, čo spôsobuje, že celé konanie proti nemu je retroaktívne.

Toto však v nasledujúcich mesiacoch v súdnej sieni nespôsobí žiadnu veľkú drámu; súdny proces bude trvať najmenej 80 dní a ubezpečujem vás, že stopercentná miera usvedčenia, ktorú má hongkonská vláda v prípade súdnych procesov týkajúcich sa národnej bezpečnosti, zostane nezmenená.

V tomto vyšetrovaní je však skrytý aj lepší príbeh: príbeh Jimmyho Laia. Je to príbeh odvahy, nádeje a predovšetkým viery.

Príbeh o bývalom politickom agentovi zo začiatku môjho článku (ten chlapík bol prepustený) nehovorím preto, že pán Lai si myslel, že je zlý a zákerný. Ten chudák nevedel, že porušil dve šéfove pravidlá. Prvým bolo „silní chránia slabých“. Boli sme najväčšou spravodajskou mediálnou spoločnosťou v Hongkongu a na Taiwane. Boli sme tí silní. Po ľuďoch sme „nešli“.

Druhým pravidlom bolo „sme zhovievaví“. Nerobíme osobné vendety.

Kardinál Zen je pre Jimmyho ideálny kňaz. Niektorí by ich mohli nazvať obrancami viery. Zdieľať

Ak chcete pochopiť Jimmyho Laia a jeho vieru, tento príbeh vám určite pomôže. Poznám ho ako muža činu. Nie je v ňom ani štipka malichernosti, dobročinnosti má však na rozdávanie.

Ak však hľadáte odpoveď na otázku, prečo by nejaký človek zostával v Hongkongu, keď vie, že mu zo strany KSČ hrozí trestné stíhanie a väzenie, myslím si, že každý čitateľ bude musieť dospieť k vlastnému záveru.

Napriek tomu by som vás chcel požiadať, aby ste sa na chvíľku zamysleli nad niečím nezvyčajným: skutok nezištnosti, skutok odvahy nie je len reakciou, ale v zriedkavých prípadoch môže byť intelektuálnou cestou, na ktorú sa vydávame s rovnakou mierou logiky a racionálneho myslenia, ako aj emócií a lásky.

Je to cesta utláčaného kresťana, ktorý sa každý deň prebúdza s vedomím, že jeho viera ho vystavuje nebezpečenstvu, a ktorý si aj tak kľakne a modlí sa. Je to cesta aktivistu za demokraciu, ktorý vie, že jeho ďalší protest môže byť jeho posledný. Jimmy Lai je oboje.

A keď sa táto kombinácia  ̶  oddaný katolík a zástanca demokracie  ̶  ďalej znásobí tým, že mu patria najväčšie médiá v Hongkongu, jeho existencia sa stáva pre Peking strašne nepohodlnou.

Obrancovia viery

Katolíci poznajú aj iného nepohodlného muža, ktorý by nikdy neklamal. Jimmy Lai je v súčasnosti pravdepodobne najnepohodlnejším mužom v Číne a podobne ako svätý Tomáš Morus môže za svoju neochvejnosť vo viere zaplatiť najvyššiu obeť.

Inzercia

Týmto všetkým sa nesnažím svojmu šéfovi a priateľovi udeliť čestné vyznamenanie. Chcem, aby bol prepustený, a myslím si, že by to bolo aj v najlepšom záujme Číny. Zároveň mi on sám viackrát kládol na srdce, aby som sa uistil, že nedôjde k žiadnemu kompromisu, žiadnej platbe, žiadnej dohode, pri ktorej by to vyzeralo, že sa priznáva k pochybeniu, aby si zabezpečil slobodu. Viem, že pán Lai je ochotný opustiť Hongkong, ale nie za cenu vyvrátenia svojho presvedčenia.

Kde pramení táto jeho rozhodnosť?

Pán Lai je dobrým priateľom kardinála Josepha Zena, ktorý nie je obľúbený ani v Pekingu, ani vo Vatikáne. Bol to práve kardinál Zen, kto priviedol Jimmyho, konvertitu, v roku 1997 do cirkvi a práve kardinál Zen ho dodnes navštevuje vo väzení, keď mu to dovolia, a zúčastňuje sa na jeho súdnych procesoch.

Kardinál Zen je pre Jimmyho ideálny kňaz. Obaja sa narodili v Číne, obaja zažili hrôzy kultúrnej revolúcie, obaja boli prenasledovaní komunistami a obaja neúnavne pracovali na obrane demokratických práv.

Jimmyho vieru som vždy vnímal cez kardinála Zena v tom zmysle, že Lai a kardinál sú ukovaní v ohni Číny 40. a 50. rokov 20. storočia. A hoci je kardinál Zen celoživotný katolík a Jimmy konvertita, je to práve ich viera, ktorá ich posilňuje v boji proti komunistickému systému, ktorý ostatných ničí. Sú to dvaja najtvrdší muži, akých poznám, no ani z jedného z nich nevyžaruje arogancia alebo túžba po násilí  ̶  vyžaruje z nich viera.

Jimmy má v sebe príjemnú strnulosť a istotu  ̶  nie je si istý tým, že má vždy pravdu, ale tým, že nasleduje cestu Pána, po ktorej kráča so svojím priateľom kardinálom Zenom.

Niektorí by ich mohli nazvať obrancami viery. Podľa mňa by to bol príliš pasívny opis. Lai, podobne ako kardinál Zen, vidí v Hongkongu nespravodlivosť a útlak a logika našej viery ako katolíkov spočíva v tom, že sa tomuto zlu musíme postaviť. Niektorí z nás sa za to modlia; iní, ako Lai a kardinál Zen, sú za to ochotní obetovať všetko.

Manželka, ktorá je skalou viery

Nedá sa nespomenúť Jimmyho manželku Teresu, skalu viery, ktorá Jimmyho priviedla ku katolíckej viere, vychovala v nej aj ich deti a udržiavala domov, v ktorom bol Boh neustále prítomný. Jimmy mi niekoľkokrát povedal, že si myslí, že nebyť Teresy, nebol by z neho dobrý človek.

Pre Jimmyho pracujem už 22 rokov. No až do roku 2019 sme sa rozprávali o osobnej viere len párkrát. Jednoducho na to neprichádzala reč. Keď však protesty v Hongkongu nabrali na intenzite a keď bolo jasné, že z Hongkongu neodíde, začal byť oveľa otvorenejší a hovoril, že ak je toto cesta, ktorú si pre neho vybral Boh, veľmi rád sa na ňu vyberie.

Myslím, že práve v tejto jeho ceste viery nachádzame skutočného Jimmyho Laia. Kardinál Zen hovorí, že Jimmy je v štúdiu náboženstva tak ďaleko, že on, kardinál Zen, musí veľa čítať a študovať, aby mohol odpovedať na jeho otázky.

Jeho náboženské kresby z väzenia sú jednoducho neuveriteľné, keď si uvedomíte, že mu dávajú linajkový papier a lacné ceruzky. Tie kresby boli také dobré, že hongkonská polícia ich zakázala posielať von z väzenia, pretože si uvedomila, že naňho upozorňujú. V čase svojho zápasu Jimmy nespochybňuje svoju vieru, ale rastie v nej.

Často sa zamýšľam nad tým, ako ľudia, ktorí prežívajú ťažké časy, prekonávajú pochybnosti o svojej viere. Je namieste sa pýtať, či vás Boh opustil, keď ste vo väzenskej cele. Jimmyho situácia mi predložila aj novú otázku: ako človek, tak ako Jimmy, nielenže nájde silu vo svojej viere, keď je utláčaný, ale ako v nej aj rastie, zatiaľ čo sa vás najsilnejšia utláčateľská totalitná vláda na svete snaží umlčať?

Mark Simon je výkonným riaditeľom spoločnosti Lai Trust, holdingovej spoločnosti Jimmyho Laia. Simon pracuje pre Jimmyho Laia od mája 2001. Je bývalým vedúcim pracovníkom Next Digital, Laiovej mediálnej spoločnosti, ktorá vydávala denník Apple Daily.

Článok pôvodne vyšiel pod názvom Jimmy Lai’s Walk of Faith. © 2023 EWTN News, Inc. Reprinted with permission from the National Catholic Register – www.ncregister.com. Preložila Terézia Sedláková.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.