Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
02. 11. 2016, 17:00

Pápež povedal sväteniu žien „nie“. Aké sú dôvody?

František zopakoval vyhlásenie Jána Pavla II., že cirkev nemôže udeľovať kňazské svätenie ženám. Tí, ktorí sa o vysviacku pokúsia, upadajú do exkomunikácie.

Pápež povedal sväteniu žien „nie“. Aké sú dôvody?

Pápež František počas tlačovej konferencie pri návrate zo Švédska opätovne odmietol možnosť svätenia žien za kňažky. „Ku sväteniu žien v Katolíckej cirkvi povedal posledné a jasné slovo svätý Ján Pavol II. A toto slovo platí,“ odpovedal František na otázku novinárky švédskej televízie. Zároveň zdôraznil, že ženy robia množstvo vecí lepšie ako muži. „Neexistuje cirkev bez ženskej dimenzie, pretože ona sama je ženského rodu,“ dodal pápež.


Pápež František počas jednej z tlačových konferencií na palube lietadla. Foto – TASR/AP

Aj keď František bližšie nešpecifikoval dôvody, ktoré bránia sväteniu žien, dokument Jána Pavla II., na ktorý sa odvolal, ich pomenúva jasne. „Tieto dôvody zahrnujú: príklad Krista, zaznamenaný vo Svätom písme, ktorý si vyvolil apoštolov iba spomedzi mužov, ďalej trvalá prax cirkvi, ktorá nasledovala Krista tým, že volila vždy iba mužov, ako aj živý Učiteľský úrad, ktorý dôsledne stanovil, že vylúčenie žien z kňazstva je v súlade so zámerom Boha vzhľadom na jeho cirkev,“ uviedol Ján Pavol II. v apoštolskom liste Ordinatio sacerdotalis z roku 1994.

Prečítajte si aj
Chce František urobiť zo žien diakonky? Zdieľať

Poľský pápež zopakoval tie isté slová, ktoré v roku 1975 adresoval Pavol VI. canterburskému arcibiskupovi Frederickovi Donaldovi Coganovi. Išlo o odpoveď na list, v ktorom sa duchovná hlava anglikánskeho spoločenstva pýtala hlavy katolíckej cirkvi na postoj ku kňazskej službe žien.


Pápeža Františka počas tohtotýždňovej návštevy Švédska počúvala aj luteránska arcibiskupka Uppsaly Antje Jackelén. Foto – TASR/AP

Pápež Ján Pavol II. poukázal aj na to, že ani „ Panna Mária, Matka Božia a Matka cirkvi, nedostala úrad vlastný apoštolom ani kňazskú službu“, čo „jasne ukazuje, že nepripustenie žien ku kňazskej vysviacke nemôže znamenať ich menšiu dôstojnosť ani diskrimináciu voči nim“.

Prečítajte si aj
Skoncujte so spiatočníckymi praktikami, odkázali Vatikánu prešetrovaní teológovia Zdieľať

V závere dokumentu pápež odmietol názor, že nesvätenie žien má len disciplinárnu záväznosť, a časom môže cirkev zaujať iný postoj. „Aby sa odstránila akákoľvek pochybnosť v takej veľmi dôležitej veci (...), vyhlasujem, že cirkev nijako nemá moc udeľovať kňazskú vysviacku ženám a že toto rozhodnutie majú s definitívnou platnosťou prijať všetci veriaci cirkvi,“ zdôraznil pápež Ján Pavol II.

Napriek tomu sa aj v uplynulých rokoch objavili požiadavky zo strany niektorých biskupov, kňazov či teológov, aby svätenie žien bolo povolené. Ak by k takémuto pokusu došlo, podľa dekrétu Kongregácie pre náuku viery z roku 2007 aktéri automaticky upadajú do trestu exkomunikácie.

Odporúčame

Katolíci a Halloween

Katolíci a Halloween

Halloween nie je pohanským sviatkom, ale staroanglickou verziou nášho sviatku Všetkých svätých. Kto nám ho ukradol a ako ho môžeme dnes sláviť?