Fidel Castro na staré kolená hľadal stratenú vieru (Vatikánska sedma)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Fidel Castro na staré kolená hľadal stratenú vieru (Vatikánska sedma)

So zosnulým Fidelom Castrom sa stretli všetci traja poslední pápeži. Naposledy František v septembri 2015. Foto - TASR/AP

Starnúci diktátor v rozhovoroch s pápežmi hľadal odpovede na duchovné otázky. Ján Pavol II. sa zaňho dokonca každý deň modlil.

Je známe, že bývalý kubánsky prezident Fidel Castro v rokoch dospievania navštevoval jezuitské kolégium. Budúci revolucionár patril medzi najlepších študentov. Obľubovali ho aj v kolektíve. „Fidel má predpoklady hrdinu, jeho rodná zem si ho bude pamätať,“ napísal v roku 1945 do školskej ročenky jezuita a Castrov vychovávateľ Armando Llorente.

Fidel, nastal čas pravdy

V rozhovore, ktorý jezuita poskytol v roku 2007 pre Catholic News Agency, uviedol, že školské obdobie bolo pre Castra najkrajšou časťou života. Dovtedy od nikoho nepocítil uznanie a lásku. V detstve znášal posmešky za to, že bol nemanželským dieťaťom, ktoré jeho otec splodil so slúžkou. Za manželku si ju vzal, až keď mal Fidel 15 rokov.

Počas kubánskej revolúcie v roku 1958 sa Llorentemu podarilo v tajnosti dostať ku Castrovi. „Priznal sa mi, že stratil vieru, na čo som mu odpovedal: Fidel, jedna vec je stratiť vieru a druhá vec je stratiť svoju dôstojnosť.“ O tri roky neskôr musel Llorente odísť do exilu v Miami, kde založil mariánsku kongregáciu Agrupacion Catolica Universitaria. Na Floride žil až do svojej smrti v roku 2010.

Prečítajte si aj
Raúl Castro po stretnutí s pápežom: Možno sa vrátim do cirkvi Zdieľať

V spomínanom interview Llorente verejne požiadal Castra o spoločné stretnutie. Bol ochotný za ním okamžite pricestovať na Kubu a vyspovedať ho. „Najprv by sme sa vrúcne objali a s úsmevom spomínali na množstvo spoločných zážitkov,“ povedal Llorente. „Potom by som mu povedal: Fidel, nastal čas pravdy.“

Jezuita zároveň zdôraznil potrebu verejného ospravedlnenia zo strany Fidela Castra, keďže jeho hriechy boli nielen osobné, ale kruto zasiahli životy mnohých ľudí.

Náboženská literatúra od pápeža

Osobu tohto zaujímavého jezuitu Castrovi osobne pripomenul aj pápež František počas návštevy Kuby v septembri 2015. František mu pri tejto príležitosti daroval balíček náboženskej literatúry. Okrem encykliky Laudato sì a apoštolskej exhortácie Evangelii gaudium v ňom boli knihy dvoch kňazov – Taliana Alessandra Pronzata a jezuitu Armanda Llorenteho, bývalého Castrovho vychovávateľa.


Fidel Castro počúva pápeža Františka počas stretnutia 20. septembra 2015. Foto – TASR/AP

Castro na oplátku pápežovi venoval knihu Fidel a náboženstvo, do ktorej mu napísal osobné venovanie: „Pápežovi Františkovi pri príležitosti jeho bratskej návštevy Kuby.“ Ide o knižný rozhovor z roku 1985 medzi brazílskym kňazom Freiom Bettom a kubánskym vodcom.

Stretnutie, ktoré trvalo viac ako pol hodiny, sa uskutočnilo vo Fidelovom dome za účasti jeho manželky, detí a vnúčat. „Komandant Fidel v tejto fáze svojho života – zaiste je to fáza záverečná, pretože je to starší človek – žije uvažovaním, štúdiom a reflexiou: veľa číta, a tak má aj záujem klásť otázky, môcť viesť dialóg s ľuďmi, ktorí majú veľkú skúsenosť,“ opísal stretnutie vtedajší hovorca Svätej stolice Federico Lombardi.  

Ján Pavol II. sa za Fidela modlil

V marci 2012 sa Castro stretol aj s pápežom Benediktom XVI. „To, čo ma najviac zasiahlo, bol jeho záujem počúvať. Zatiaľ čo ľudia by si mohli myslieť, že Castro – bol to človek, ktorý veľa hovoril, mával dlhé príhovory – bude na stretnutí s pápežom veľa hovoriť, vôbec nie, opak bol pravdou,“ zaspomínal si na takmer hodinové stretnutie v priestoroch havanskej apoštolskej nunciatúry vatikánsky hovorca Lombardi.

Prečítajte si aj
Fidel Castro a tajomstvo jeho viery Zdieľať

„Pápežovi chcel klásť otázky, išlo však o hlboké otázky týkajúce sa histórie, viery, cirkvi, lebo sa nachádzal v životnej etape, keď viedol rozsiahle úvahy o dejinách, o stave ľudstva. Teda išlo o otázky celkom zásadné, na ktoré chcel počuť názor veľkej svetovej autority dneška, akou je pápež Katolíckej cirkvi,“ dodal Lombardi.


Diktátor zdraví pápežov – Benedikta XVI. 28. marca 2012 a Jána Pavla II. 25. januára 1998. Foto – TASR/AP

S pápežom Jánom Pavlom II. sa Fidel Castro stretol až dvakrát. V roku 1996 vo Vatikáne a v roku 1998 počas historicky prvej cesty hlavy cirkvi na „ostrov slobody“. Počas príprav návštevy prebehol medzi vtedajším hovorcom Vatikánu Joaquínom Navarro-Vallsom a kubánskym diktátorom zaujímavý dialóg, ktorý zachytil americký spisovateľ George Weigel v biografii Jána Pavla II. Svedok nádeje.

Navarro-Valls vtedy Castrovi povedal, že mu závidí. Na otázku prečo odpovedal: „Pretože pápež sa za vás každý deň modlí. Modlí sa, aby človek vašej vôle opäť našiel cestu k Bohu.“ Inokedy výrečný Castro len mlčal.

Jednou vetou

Pápež František zaslal kubánskemu prezidentovi Raúlovi Castrovi kondolenčný telegram k úmrtiu bývalého vodcu Kuby Fidela Castra.

Študijná komisia o diakonáte žien začala prácu prvým stretnutím vo Vatikáne.

Na vatikánskej konferencii o vede a udržateľnosti vystúpil aj fyzik Stephen Hawking.

Pápež František odovzdal Ratzingerovu cenu Inosovi Biffimu a Ioannisovi Kourempelesovi.

Svätý Otec zaslal posolstvo Národnej katolíckej rade austrálskych domorodcov a ostrovanov Torresovej úžiny, ktorých pred 30 rokmi navštívil pápež Ján Pavol II.

Vatikán zverejnil program vianočných a novoročných liturgických slávení pápeža Františka.

Na pôde Pápežskej akadémie vied sa uskutočnila konferencia o drogovej závislosti.

Pápež František prijal vietnamského prezidenta Trana Daia Quanga.

Zbierku na podporu chudobných, ktorá je známa ako Halier sv. Petra, možno podporiť už aj cez internet.

Nadácia Josepha Ratzingera – Benedikta XVI. zorganizovala sympózium o eschatológii.

Biskupi Rwandy požiadali o odpustenie za zlo spáchané katolíkmi počas genocídy.

Vatikán zverejnil tému Svetových dní mládeže, ktoré sa uskutočnia v roku 2019 v Paname.

Na záver Svätého roku milosrdenstva pápež František vydal apoštolský list Misericordia et misera, v ktorom vyzval k ďalšiemu prežívaniu milosrdenstva.

Počas Svätého roku milosrdenstva prešla cez sväté brány po celom svete takmer miliarda ľudí. 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo