Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
08. júl 2017

Príbeh africkej cirkvi, ktorá vznikla len pred dvoma rokmi

Samostatná Eritrejská katolícka cirkev existuje od 19. januára 2015, keď sa oddelila od Etiópskej katolíckej cirkvi a stala sa metropolitnou cirkvou s vlastnou hierarchiou.
Príbeh africkej cirkvi, ktorá vznikla len pred dvoma rokmi

Chrám Eritrejskej katolíckej cirkvi v Arkure v eparchii Segheneity. Foto - Wikipedia.org

Eritrejská katolícka cirkev tak nasledovala svoju sesterskú pravoslávnu cirkev, ktorá sa už v roku 1998 vysviackou vlastného patriarchu oddelila od Etiópskej pravoslávnej cirkvi.

Pre Etiópsku katolícku cirkev toto oddelenie znamenalo citeľnú stratu, pretože stratila dve tretiny svojich veriacich, ako aj mnohé vzdelávacie zariadenia a kláštory.

Diktatúra pohŕdajúca ľuďmi

Eritrejská republika má podľa odhadu OSN z roku 2014 približne 6,5 milióna obyvateľov. V zahraničí žilo v roku 2010 podľa odhadov Svetovej banky asi 942 238 Eritrejcov.

„Severnú Kóreu Afriky“, ako často označujú Eritreu, od roku 1993 ovláda Isaias Afewerki, ktorý zastáva všetky dôležité úrady v štáte. Je hlavou štátu, šéfom vlády, predsedom parlamentu a vodcom jedinej povolenej strany People's Front for Democracy and Justice (PFDJ), ako aj hlavným veliteľom ozbrojených síl. Tie sú vzhľadom na neurovnaný spor s Etiópiou v neustálej pohotovosti.

Prečítajte si aj
Etiópski kresťania: dejiny, katastrofy a bohatstvo ich náboženstva Zdieľať

Strach pred celoživotnou vojenskou službou núti mnohé ženy a mužov Eritrey k úteku do zahraničia. K tomu pristupuje chudoba a hlad. Podľa UNHCR na začiatku roku 2014 bolo 338 060 Eritrejcov na úteku v zahraničí.

Utečeneckými cieľmi sú hlavne Európa, USA a Saudská Arábia. Zo 6,5 milióna obyvateľov tvoria 50,1 percent sunnitskí moslimovia a 47,9 percent kresťania. Najväčšou kresťanskou konfesiou  je Eritrejská pravoslávna tewahedo cirkev, za ktorou nasleduje Rímskokatolícka cirkev a Evanjelická cirkev Mekane-Yesus.

Organizácia cirkvi

V roku 2016 mala Eritrejská katolícka cirkev 162 528 veriacich. Arcibiskupstvu Asmara, hlavnému mestu, podliehajú tri biskupstvá: Barentu v západnej vysočine, Keren v centrálnej vysočine a Segheneity.

V súčasnosti je arcibiskupom Menghesteab Testafamariam, M.C.C.I. Za biskupa Asmary bol vysvätený 16. septembra 2001 a po vyhlásení nezávislosti Eritrejskej katolíckej cirkvi v roku 2015 bol menovaný za arcibiskupa Asmary.

Po boku v arcibiskupstve mu stojí emeritný biskup Zekarias Yohannes, ako aj 20 svetských a 316 mníšskych kňazov, ktorí slúžia 31 850 veriacim v 59 cirkevných obciach.


Arcibiskup Asmary Menghesteab Testafamariam. Foto - Youtube

Biskupom Barentu je Thomas Osman, O.F.M.Cap. Za kňaza pri kapucínoch bol vysvätený 10. júla 1977. Jeho vysviacka za biskupa Barentu sa konala 13. januára 2002. Toto biskupstvo bolo zriadené v roku 1995 a v roku 2016 malo 45 580 veriacich v 13 cirkevných obciach, o ktorých pastoráciu sa stará sedem svetských a 20 mníšskych kňazov.

Hlavou biskupstva Keren, ktoré bolo zriadené v roku 1995, je biskup Kindane Yebio. V biskupstve je 44 cirkevných obcí s celkovo 49 538 veriacimi spravovanými 51 svetskými a 22 mníšskymi kňazmi.

Najmladšie biskusptvo Segheneity, ktoré bolo zriadené len v roku 2012, vedie biskup Fikremariam Hagos Tsalim. Zatiaľ čo vo vatikánskej štatistike pre roku 2014 nebol uvedený počet jeho veriacich, v roku 2016 to bolo 35 560, ktorí sa delia na 34 farností a tie sú spravované 25 svetskými a 37 mníšskymi kňazmi (1).   

Inzercia

Prečítajte si aj
Medzi eritrejskými kresťanmi v Izraeli Zdieľať

Cirkevné obce v Európe sú podriadené rímskokatolíckym biskupstvám. Pre Nemecku spolkovú republiku platí to isté, ako pri etiópskych katolíckych kresťanoch, teda počet eritrejských katolíckych kresťanov je len ťažko určiteľný, je to možné len na základe údajov poskytnutých katolíckymi cirkevnými obcami alebo biskupstvami.

Je pozoruhodné, že Eritrejská katolícka cirkev, ktorá v roku 1990 zahrňala len biskupstvo Asmaru a mala 60 780 veriacich, narástla v priebehu len desiatich rokov na 133 192 veriacich v troch biskupstvách. V roku 2016 vzrástol počet na 162 528 eritrejských katolíckych kresťanov. 

Mníšstvo a vzdelávanie kléru

Liturgia so svojimi zvláštnosťami zodpovedá Etiópskej katolíckej cirkvi, pretože obidve cirkvi boli pôvodne jednou cirkvou.

Na rozdiel od Etiópskej katolíckej cirkvi sa oveľa viac veriacich cíti byť zaviazaných rehoľnému životu. A tak v roku 2016 v Eritrejskej katolíckej cirkvi bolo celkovo 777 mníchov (v Etiópskej katolíckej cirkvi 254) a 719 mníšok (v Etiópskej katolíckej cirkvi 421).

Toto je pozoruhodne vysoký počet, ktorý ukazuje, že rehole v Eritrejskej katolíckej cirkvi požívajú veľmi veľkú vážnosť, azda kvôli Afewerkiho diktatúre pohŕdajúcej ľuďmi. Vzájomnosť v kláštore a tam praktizovaná intenzita modlitby poskytuje oporu proti silám zlého.  


Eritrejské ženy sa modlia za mier v krajine. Foto - TASR/AP 

Od roku 1940 existuje cisterciánsky kláštor v etiópskej katolíckej vetve v Asmare, ďalší kláštor od roku 1965 v Kerene. Lazaristi udržiavajú dva domy v etiópskej katolíckej vetve v arcibiskupstve Asmara. Eritrejské katolícke mníšky patri k početným rímskokatolíckym ženským reholiam a nie sú zvlášť organizované. Dôležité úlohy rehoľníkov spočívajú v zdravotníctve a vzdelávaní (2).

Pre rok 2016 vatikánska štatistika zaznamenala 254 seminaristov, z ktorých až 208 patrí do arcibiskupstva Asmara. Tu existuje kňazský seminár, takisto jeden v biskupstve Keren. Pre ďalšie štúdiá filozofie a teológie je k dispozícii Etiópske kolégium v Ríme.

Článok vychádza so súhlasom časopisu Religion und Gesellschaft in Ost und West. Vybral a preložil otec Ján Krupa.

Poznámky

  1. K Eritrei a jej náboženstvám pozri Munzinger Länderberichte Eritrea. Ravensburg 2015, s. 6-8; www.cnewa.org
  2. Madey, Johannes: Äthiopisch-katholisches Mönchtum. In: Kaufhold, Hubert (Hg.): Kleines Lexikon des Christlichen Orients. Wiesbaden 2007, s. 92.

Vychádza so súhlasom časopisu Religion und Gesellschaft in Ost und West.

Z nemčiny preložil otec Ján Krupa.

Odporúčame