Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
21. novembec 2017

Ruská cirkev povedala, kto bol obeťou a kto páchateľom revolúcie v roku 1917

Vedúci Úradu pre vonkajšie záležitosti Moskovského patriarchátu metropolita Hilarion Alfejev nešetril kritikou na adresu boľševickej revolúcie.
Ruská cirkev povedala, kto bol obeťou a kto páchateľom revolúcie v roku 1917

Členovia komunistickej strany si v Moskve pripomenuli 100. výročie boľševickej revolúcie. Foto – TASR/AP

Ruská pravoslávna cirkev už odovzdala svoj úsudok o Októbrovej revolúcii roku 1917, keď „v roku 2000 svätorečila vyše tisíc nových mučeníkov a počas posledných sedemnástich rokov ešte ďalších 1000“. Takto sa vyjadril vedúci Úradu pre vonkajšie záležitosti Moskovského patriarchátu metropolita Hilarion Alfejev v interview pre televíziu „Rossija 24“.

„Boli to jednoduchí veriaci, mnísi a mníšky, kňazi a biskupi, ktorých zastrelila sovietska tajná polícia,“ dodal metropolita. Išlo o najtragickejšie udalosti ruských dejín, ktoré sa dnes posudzujú z rozličných hľadísk, „čo sa týka skutočných revolučných udalostí, ale aj nasledujúceho vývoja“.

V každom prípade cirkev jasne povedala, kto bol obeťou a kto páchateľom. Keď sa ľudská moc  vedome a otvorene nasmeruje proti Bohu, znamená to, že táto moc nepochádza od Boha a ľudia, ktorí jej slúžia, neplnia Božiu vôľu, zdôraznil metropolita. 

Vedúci úradu pre vonkajšie záležitosti Moskovského patriarchátu pripomenul, že Rusko sa pred revolučným Októbrovým prevratom roku 1917 nachádzalo na „ceste reforiem“ a disponovalo veľkým rozvojovým potenciálom.

Prečítajte si aj
Satanské počínanie, za ktoré budete po smrti vydaní pekelnému ohňu Zdieľať

Metropolita Hilarion Alfejev sa pridal k naratívu, ktorý sa odjakživa teší veľkej obľube pri „bielej emigrácii“ a usilujú sa oň aj Vladimir Putin a Dmitrij Medvedev: mimoriadny hospodársky prelom v Rusku pred prvou svetovou vojnou v znamení reforiem politikov Sergeja J. Witteho a Pjotra A. Stolypina.

Metropolita Hilarion poukázal na to, že v rokoch pred prvou svetovou vojnou boli už detailne naplánované mnohé opatrenia, ktoré sa potom pripísali Leninovi, napríklad elektrifikácia krajiny. Keby sa Rusko vyvíjalo „evolučne, a nie revolučne“, bolo by sa dosiahlo oveľa viac.    

Metropolita zásadne trval na tom, že problémy hospodárskeho a spoločenského vývoja sa musia riešiť zmenami orientovanými na reformy, a nie revolúciou. Aj dnes si treba klásť otázku, aký má zmysel „rozkolísať autoritu, vpustiť dnu ľudí, ktorí so zahraničnými peniazmi chcú priviesť prevraty, aby sa dostali k moci, potom všetkým sľubujú šťastie, ale v skutočnosti všetkých utláčajú, podobne ako boľševici“.

Canterburský arcibiskup na návšteve Moskvy

Najvyšší duchovný predstaviteľ Anglikánskeho zväzu cirkví arcibiskup Justin Welby je od 20. do 22. novembra 2017 na návšteve Moskvy. Oficiálnym dôvodom je ustanovenie Malcolma Rogersa za nového farára v anglikánskom Chráme sv. Juraja v Moskve.

Arcibiskup Welby sa stretne aj s patriarchom Cyrilom a vedúcim Úradu pre vonkajšie záležitosti Moskovského patriarchátu metropolitom Hilarionom Alfejevom.

Kontakty medzi Anglikánskou a Ruskou pravoslávnou cirkvou siahajú do 17. storočia. Oficiálny dialóg medzi Anglikánskou cirkvou a Pravoslávnou cirkvou na celosvetovej úrovni sa začal v roku 1973.

Prvá fáza dialógu bola zavŕšená v roku 1976 s Moscow Agreed Statement. Medzičasom sa tento dialóg nachádza vo svojej štvrtej fáze, tematickým ťažiskom je teologická antropológia.

Sýrsky katolícky patriarcha vysvätil subdiakonov vo Francúzsku

Sýrsky katolícky patriarcha Mar Ignatius Youssef III. Younan vysvätil 19. novembra 2017 vo francúzskom Tours osem subdiakonov. Prvý raz sa takáto vysviacka konala mimo tradičného územia Sýrskej katolíckej cirkvi.

Prečítajte si aj Lenin a pravoslávna cirkev Zdieľať

Vysviacka v Tours je vnímaná ako dôkaz rozvoja Sýrskej katolíckej cirkvi v západných krajinách. V dôsledku permanentnej neistoty na Blízkom východe značne stúpol počet sýrskych katolíckych migrantov, ktorí hľadajú útočisko v Európe, v obidvoch Amerikách a Oceánii.

Na rozdiel od Katolíckej cirkvi latinského obradu si sýrski katolíci aj po Druhom vatikánskom koncile uchovali subdiakonát.

Inzercia

Mar Bawai Soro je už katolíckym eparchiálnym biskupom v Kanade

Pápež František vymenoval za biskupa katolíckej chaldejskej Eparchie sv. Mar Addaia v Toronte biskupa Bawaia Sora, ktorý je jednou z najvýraznejších osobností východosýrskeho kresťanstva.  

Tento biskup pochádza z rodiny, ktorá patrí do Apoštolskej cirkvi Východu (Asýrskej cirkvi). Bawai Soro bol vo vedúcej pozícii v ekumenickom dialógu medzi Rímskokatolíckou a Asýrskou cirkvou. V roku 2008 konvertoval do katolíckej Chaldejskej cirkvi po tom, čo bol v Asýrskej cirkvi ostro kritizovaný kvôli svojmu zblíženiu sa s Rímom.

Bawai Soro sa narodil v roku 1954 v irackom Kirkuku. V roku 1973 jeho rodina opustila Irak, po troch rokoch v Libanone sa presídlila do USA.

Ešte v Iraku Bawaia Sora ako 18-ročného vysvätili za diakona. V roku 1982 sa po príslušných štúdiách konala jeho kňazská vysviacka v USA, kde sa od medzivojnového obdobia nachádza centrum Apoštolskej cirkvi Východu, t. j. cirkvi starobylej Perzskej ríše.

Mladého kňaza vymenovali za farára asýrskej mariánskej farnosti v kanadskom Toronte. Už v roku 1984 ho zvolili za biskupa novozriadenej asýrskej Eparchie pre západné USA so sídlom v kalifornskom San José.

V rokoch 1995 až 1999 pôsobil Mar Bawai Soro ako biskup v Seattle, potom sa vrátil do San José.

Doktorandské teologické štúdiá absolvoval Mar Bawai Soro v katolíckych inštitúciách, totiž na Americkej katolíckej univerzite vo Washingtone a na Pápežskej univerzite svätého Tomáša Akvinského v Ríme, kde promoval prácou venovanou ekumenizmu.

Po svojej konverzii do katolíckej Chaldejskej cirkvi Mar Bawai Soro pôsobil v službách katolíckej chaldejskej Eparchie svätého apoštola Petra v San Diegu. Až v roku 2013 ho po uznaní jeho asýrskej biskupskej vysviacky prijala synoda chaldejských biskupov za svojho člena.

Pápež František ho v januári 2014 vymenoval za titulárneho biskupa Foraziany. Ide o jeden z veľkého počtu biskupských stolcov niekdajšej severoafrickej rímskej provincie Byzacena, dnešné stredné Tunisko s hlavným mestom Soussa, ktoré zanikli po islamskej invázii. Mar Bawai Soro doteraz pôsobil v chaldejskej Eparchii svätého apoštola Petra v Kalifornii ako protosynkel (generálny vikár). 

Mar Bawai Soro napísal základné dielo o Apoštolskej cirkvi Východu The Church of the East: Apostolic & Orthodox, ktoré dôkladne a systematicky opisuje šírenie mezopotámskeho kresťanstva a predstavuje dôležitú historickú a patristickú štúdiu o sebachápaní Asýrskej cirkvi.

Odporúčame