Hlava lefébristov: Židia sú nepriatelia cirkvi. Hovorca Svätej stolice: Je to neprijateľné tvrdenie

Odoberať autora e-mailom

Nezmeškajte žiaden článok.

Líder Kňazského bratstva sv. Pia X. Bernard Fellay označil Židov, slobodomurárov a modernistov za nepriateľov cirkvi a hlavných vinníkov neúspešného dialógu so Svätou stolicou. Prefekt Kongregácie pre náuku viery Gerhard Ludwig Müller označil niektoré stanoviská bratstva za heretické. Biskup Berna...
 
Vypočuť článok
Hlava lefébristov: Židia sú nepriatelia cirkvi. Hovorca Svätej stolice: Je to neprijateľné tvrdenie
0:00
0:00
0:00 0:00
Imrich Gazda
Imrich Gazda
Venuje sa náboženským témam, najmä aktuálnemu dianiu v kresťanských cirkvách. Vyštudoval dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. V minulosti pôsobil na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku.
Ďalšie autorove články:

Kto sú slovenskí starokatolíci Vzišli z odporu proti Rímu, neskôr sa ich cesty rozdelili. Jedni chcú požehnávať homosexuálne zväzky, druhí to odmietajú

Ombudsman má pravdu Podmienky registrácie cirkví treba zmierniť. A vôbec nejde o islam

Magnifica humanitas Treba odzbrojiť umelú inteligenciu, vyzval Lev XIV. Jeho prvá encyklika sa venuje aj vojne, práci a slobode

Najčítanejšie

Deň
Týždeň

Líder Kňazského bratstva sv. Pia X. Bernard Fellay označil Židov, slobodomurárov a modernistov za nepriateľov cirkvi a hlavných vinníkov neúspešného dialógu so Svätou stolicou. Prefekt Kongregácie pre náuku viery Gerhard Ludwig Müller označil niektoré stanoviská bratstva za heretické.

Biskup Bernard Fellay (na obr.), ktorý stojí na čele odštiepeneckého Kňazského bratstva sv. Pia X. (tzv. lefébvristov), našiel vinníkov zodpovedných za neúspešný dialóg so Svätou stolicou. „Kto bol v tom čase najväčším odporcom uznania bratstva Svätou stolicou? Nepriatelia cirkvi. Židia, slobodomurári, modernisti,“ povedal biskup Fellay koncom decembra počas tlačovej konferencie v kanadskom Ontariu.

Začiatkom roka vydali lefébvristi stanovisko, podľa ktorého je termín „nepriateľ“ použitý Fellayom „náboženským konceptom a odkazuje na ktorúkoľvek skupinu alebo náboženskú sektu, ktorá odporuje poslaniu Katolíckej cirkvi“. Stanovisko poukázalo na Ježišove slová „Kto nie je so mnou, je proti mne...“ a odmietli obvinenia z antisemitizmu. Pod slovom Židia mal Fellay myslieť židovské organizácie, nie celý židovský ľud.

Je absolútne neprijateľné označiť Židov za nepriateľov cirkvi, reagoval hovorca Svätej stolice Federico Lombardi na Fellayove vyjadrenia. Poukázal pri tom na učenie Druhého vatikánskeho koncilu a posledných pápežov, ktorí niekoľkokrát navštívili synagógy a jeruzalemský Múr nárekov. To podľa Lombardiho poukazuje na dôležitosť dialógu so Židmi.

Podľa portálu Vatican Insider bol prefekt Kongregácie pre náuku viery, arcibiskup Gerhard Ludwig Müller ešte nekompromisnejší a niektoré postoje lefébvristov označil za heretické.

Záver minulého roka priniesol nové zamrznutie dialógu medzi Vatikánom a lefébvristami, ktorých lídri boli v roku 1988 exkomunikovaní po tom, čo francúzsky arcibiskup Marcel Lefébvre bez súhlasu pápeža Jána Pavla II. vysvätil štyroch biskupov. Benedikt XVI. v roku 2009 z nich sňal tento cirkevný trest, ale ich pôsobenie je stále nelegitímne.

Ján Pavol II. v rímskej synagóge (1986).

S cieľom dosiahnuť definitívny zmier sa v októbri 2009 začala stretávať zmiešaná komisia Svätej stolice a lefébvristov, ktorá spolu zasadala osemkrát. V septembri 2011 Kongregácia pre náuku viery predložila tzv. Vieroučnú preambulu, ktorej prijatie je podmienkou včlenenia bratstva do cirkvi. Aj keď oficiálna odpoveď stále neprišla, vyjadrenia lídrov bratstva ukazujú, že ponuka zo strany Ríma ostane neprijatá.

„Veci sú zablokované, vrátili sme sa k počiatočnému bodu, sme presne tam, kde bol monsignor Lefébvre v roku 1974. Takto pokračujeme v našom boji,“ povedal biskup Fellay v polovici novembra počas kázne v parížskom kostole Saint Nicolas du Chardonnet. Požiadavky Vatikánu, aby uznali Učiteľský úrad cirkvi ako skutočného interpretátora tradície, rešpektovali Druhý vatikánsky koncil a platnosť pokoncilovej liturgie sú podľa Fellaya neprijateľné. Poukázal pri tom na medzináboženské stretnutie v Assisi v roku 1986, ktoré zvolal Ján Pavol II. a ktoré podľa neho odporuje tradícii či na vieru devastujúce dôsledky pokoncilovej liturgie. Podľa Fellaya prechádza cirkev pravdepodobne najhorším obdobím, pretože sú tu „biskupi a kardináli, ktorí nevedú duše do neba, ale požehnávajú cesty, ktoré ich privádzajú do pekla“.

Imrich Gazda 

Súvisiace články:
Rozhovory Svätej stolice s lefébvristami sa dostali na bod mrazu

Foto: laportelatine.org, wikipedia.org

Zobraziť diskusiu
Imrich Gazda

Imrich Gazda

Nezmeškajte relácie a texty, ktoré inde nenájdete.

Súvisiace témy
Cirkev Vatikán
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]

Exkluzívny obsah pre našich podporovateľov

Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.

Pridajte sa k našim podporovateľom.

Podporiť 5€
Ttoto je message Zavrieť