Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
07. jún 2021

Dozvuky Johnsonovej svadby

Katolícky sobáš rozvedeného premiéra vyvolal polemiku. Arcidiecéza ho bráni

Ako mám teraz veriacim vysvetľovať, že druhé manželstvo nie je možné, pýta sa kňaz, podľa ktorého sa mnohí veriaci cítia zradení.

Katolícky sobáš rozvedeného premiéra vyvolal polemiku. Arcidiecéza ho bráni

Manželia Johnsonovci na svadobnej fotografii v záhrade Downing Streer 10. Foto - TASR/AP.

Dvakrát rozvedený britský premiér Boris Johnson, ktorý je pokrsteným katolíkom, sa predminulý víkend znovu oženil v katolíckej katedrále. Za manželku si zobral matku svojho ročného syna Wilfreda Carrie Symondsovú, ktorá je praktizujúca katolíčka.

Správy o uzavretí katolíckeho manželstva však vyvolali medzi niektorými veriacimi vlnu kritiky. „Môže mi niekto vysvetliť, ako sa môže dvakrát rozvedený Boris Johnson, ktorý na Etone College opustil Katolícku cirkev, zosobášiť vo Westminsterskej katedrále, zatiaľ čo ja musím praktizujúcim katolíkom v dobrej viere vysvetľovať, že uzavrieť druhé manželstvo nie je možné?“ rozhorčil sa na Twitteri kňaz z Liverpoolskej arcidiecézy Mark Drew.

Podľa Westminsterskej arcidiecézy však všetky formality pre uzavretie Johnsonovho nového manželstva boli z cirkevnoprávneho hľadiska splnené. „Pokrstený katolík, ktorý uzavrel civilné manželstvo, nie je v očiach cirkvi právoplatne ženatý,“ citoval Irish Times vyhlásenie arcidiecézy. Johnsonove prvé civilné manželstvo bolo anulované a druhé skončilo rozvodom.

Kňaz Mark Drew sa však obáva obrazu, ktorý o sebe cirkev takto vytvára. Podľa neho je v takýchto prípadoch prvoradé vyhnúť sa škandálom a namiesto ústretovosti by cirkev mala nastaviť vyššiu latku.

„Sledujem toľko komentárov od úprimne veriacich katolíkov o tom, ako sa cítia zradení, aj od neprajníkov cirkvi, ktorí sa s radosťou chopia ďalšej šance haniť ju za to, čo vidia ako poddajnosť voči moci a bohatstvu,“ povedal Mark Drew pre Catholic News Agency.

Inzercia

Napriek tomu, že Johnson sa počas štúdií na Etone prihlásil ku Anglikánskej cirkvi, kde prijal konfirmáciu, katolícka arcidiecéza uviedla, že „ženích aj nevesta sú farníkmi vo Westminsterskej katedrále a sú pokrstení ako katolíci“. Odôvodnila to aj tým, že podľa kánonického práva Johnson zostal katolíkom, keďže pápež Benedikt XVI. v roku 2009 zrušil možnosť odvolať svoje členstvo v cirkvi formálnym aktom.

„Boris Johnson zostal viazaný platnými cirkevnými zákonmi, ktoré boli preňho ako katolíka záväzné, keď uzavrel predchádzajúce manželstvá. Rovnaké pravidlá platia pre všetkých katolíkov bez ohľadu na ich bohatstvo alebo postavenie,“ napísal na sociálnej sieti Gary Dench, ktorý je kaplánom v katedrále v Brentwoode a zároveň študuje kanonické právo v belgickom Leuvene.

Johnson sa stal historicky prvým katolíckym britským premiérom. Po storočiach prenasledovania umožnili katolíkom sedieť v parlamente až zákonom z roku 1829. Podľa toho istého zákona však žiadny katolík nemôže kráľovnej radiť pri menovaní biskupov Anglikánskej cirkvi. Keďže aj to je jedna z povinností predsedu vlády, všeobecne sa predpokladalo, že je to prekážka, aby sa katolík stal premiérom.

Britskí komentátori však tvrdia, že ak by bol predseda vlády praktizujúcim katolíkom, zaviedlo by sa alternatívne riešenie menovania biskupov.

Johnson sa ešte v roku 2015 pre denník Daily Telegraph vyjadril, že aj keď veľa premýšľal o náboženstve, do kostola nechodil pravidelne a jeho viera prichádzala a odchádzala ako signál rozhlasovej stanice na vidieku. Podľa neho by bolo „domýšľavé“ označiť ho za „vážne praktizujúceho kresťana“.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame