Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
12. november 2015

Som pripravený Bezákovi pomôcť, povedal pápež biskupom (aktualizované)

Slovenskí biskupi sa počas stretnutia s pápežom Františkom pýtali aj na prípad arcibiskupa Bezáka.

Som pripravený Bezákovi pomôcť, povedal pápež biskupom (aktualizované)


Po stredajšej generálnej audiencii sa dnes biskupi stretli s pápežom Františkom aj súkromne. Foto – TKKBS/Peter Zimen

Hlava Katolíckej cirkvi prijala biskupov v Apoštolskom paláci vo Vatikáne o 10. hodine. Stretnutie za zatvorenými dverami trvalo o čosi viac ako plánovanú jednu hodinu. Zúčastnilo sa na ňom všetkých pätnásť slovenských biskupov, ktorí sú v Ríme na návšteve ad limina apostolorum.

Pápež podľa očakávania nepredniesol pripravený príhovor, biskupom ho odovzdal len v textovej podobe. Stretnutie využil na spoločný rozhovor.

Predseda slovenských biskupov Stanislav Zvolenský po skončení stretnutia novinárom povedal, že tému arcibiskupa Bezáka otvoril na podnet ostatných biskupov on sám. „Svätý Otec bol veľmi ochotný, s veľkou úctou a pomerne dlho hovoril na túto tému. Vysvetľoval nám okolnosti, hovoril nám, ako sa zaoberal týmto prípadom, ako študoval podklady a spomenul aj stretnutie s otcom arcibiskupom Bezákom,“ opísal priebeh rozhovoru arcibiskup Zvolenský. „Povzbudil nás, aby sme sprostredkovali základnú myšlienku, ktorú povedal arcibiskupovi Bezákovi pri osobnom stretnutí, že je ochotný mu pomôcť,“ povedal Zvolenský, podľa ktorého je vyjadrenie pápeža silné a nádherné. „My s úctou prijmeme akékoľvek rozhodnutie Svätého Otca a budeme ho plne rešpektovať.“ 

Vojenský ordinár František Rábek k Zvolenského slovám dodal, že všetko záleží na arcibiskupovi Bezákovi. Na otázku, či dôvody jeho odvolania pretrvávajú, odpovedal: „Kým ich on nezmení, tak áno.“

Vyzval k obnove dobrých vzťahov s rehoľníkmi 

V odovzdanom texte sa František dotkol viacerých tém, ktorými žije cirkev vo svete a na Slovensku. Náznak kritiky sa objavil vo výzve obnoviť dobré vzťahy s rehoľníkmi a doceniť ich prínos v pastoračnej činnosti. „Cirkev, znak a nástroj jednoty ľudí s Bohom a medzi sebou, je povolaná byť domovom a školou spoločenstva, v ktorom sa cení a prijíma to pozitívne od ostatných. Tento postoj je veľmi užitočný aj v súvislosti s dobrými kontaktmi, ktoré je potrebné znovu nastoliť na Slovensku medzi pastiermi a zasvätenými osobami, s lepším docenením platného prínosu všetkých rehoľníkov v pastoračnej činnosti,“ uviedol v texte pápež František.  

Inzercia


Biskupi s pápežom hovorili aj o arcibiskupovi Bezákovi. Foto - TKKBS/Peter Zimen

Vzťahy medzi niektorými cirkevnými predstaviteľmi a rehoľníkmi sú v posledných rokoch napäté. Po odvolaní arcibiskupa Róberta Bezáka, ktorý je tiež rehoľníkom, mu niektorí rehoľní predstavení vyjadrili podporu, čo sa stretlo s negatívnou odozvou. Napätie sa objavilo aj pri spolupráci v rámci Cirkevnej servisnej spoločnosti či medzi Trnavskou arcidiecézou a Rádom sv. Benedikta v Komárne (viac tu). Známym je aj prípad ukončenia činnosti saleziánov v Rožňavskej diecéze na žiadosť vtedajšieho diecézneho biskupa Vladimíra Fila, ale aj odchod tej istej rehole z vlastníckej štruktúry TV LUX.

O situáciu rehoľníkov sa počas septembrovej návštevy Slovenska zaujímal sekretár vatikánskej kongregácie pre zasvätený život José Rodríguez Carballo.

Migranti, Rómovia a ochrana rodiny

Pápež František upozornil aj na fenomén migrácie, keďže „cirkev je povolaná hlásať a dosvedčovať vľúdne prijatie migranta v duchu lásky a rešpektovania dôstojnosti ľudskej osoby, v kontexte nevyhnutného dodržiavania zákonnosti“. Biskupov povzbudil k starostlivosti o kňazov, k pastorácii Rómov a ocenil aktivity v prospech rodiny. „Možno si priať, aby si slovenský národ udržal svoju kultúrnu identitu a dedičstvo etických a duchovných hodnôt, silne späté s jeho katolíckou tradíciou,“ uviedol pápež František.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.