Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
29. november 2015

Vatikán súdi bývalých zamestnancov pre vytvorenie zločineckej skupiny (Vatikánska sedma)

Začalo sa súdne pojednávanie v kauze Vatileaks 2. Pápež František navštívil tri africké krajiny. Vatikánska banka má nového riaditeľa. Svätorečenie Matky Terezy je na spadnutie.

Vatikán súdi bývalých zamestnancov pre vytvorenie zločineckej skupiny (Vatikánska sedma)


Aktéri kauzy Vatileaks 2 môžu dostať niekoľkoročné väzenie. Foto – TASR/AP

Vo Vatikáne sa začalo očakávané súdne pojednávanie s aktérmi kauzy Vatileaks 2. Španielskeho preláta Lucia Valleja Baldu, jeho spolupracovníka Nicolu Maiu a odborníčku na komunikáciu Francescu Immacolatu Chaouquiovú vatikánsky prokurátor obvinil z vytvorenia organizovanej zločineckej skupiny s cieľom šíriť dôverné informácie z vnútra Vatikánu. Kým Maio a Chaouquiová sú stíhaní na slobode, španielsky prelát je od zatknutia začiatkom novembra držaný vo väzbe.

Pozornosť médií sa prirodzene zamerala na dvojicu obvinených novinárov. Emiliana Fittipaldiho z týždenníka L´Espresso a Gianluigiho Nuzziho zo spoločnosti Mediaset vatikánsky prokurátor obvinil z nezákonného získania a šírenia interných vatikánskych dokumentov vo svojich knihách. Obaja novinári sa na prvom súdnom pojednávaní zúčastnili, aby tak prejavili svoju úctu k Vatikánu a zároveň vyjadrili nesúhlas s procesom. Zverejňovanie informácií je podľa Fittipaldiho slov v súlade s talianskou ústavou, Európskym dohovorom o ľudských právach aj so Všeobecnou deklaráciou OSN o ľudských právach.  

Na stranu novinárov sa postavila aj OBSE, Reportéri bez hraníc, Výbor na ochranu novinárov či dokonca Medzinárodná asociácia novinárov akreditovaných vo Vatikáne. „Publikovanie informácií je ich prácou,“ uviedla asociácia vo svojom stanovisku. „Myslíme si, že rozhodnutie postaviť pred súd našich kolegov je neakceptovateľné.“

Cirkevný právnik Edward Condon si myslí, že debata o slobode tlače odvracia pozornosť od kľúčového problému. „Skutočným škandálom je, že aktérov obvinených z úniku dokumentov si prizval na pomoc v reforme kúrie samotný  František,“ napísal vo svojom blogu na stránke britského Catholic Herald a s neskrývanou skepsou dodal: „Začína to vyzerať, že pápežova reforma je odsúdená na neúspech, keď sa nemôže spoľahnúť ani na tých, ktorých si sám vyberie.“

Vatikánska banka má nového riaditeľa

V tieni súdneho procesu s aktérmi Vatileaks 2 a pápežovej cesty do Afriky ostala iná zaujímavá udalosť. František v utorok osobne navštívil sídlo Inštitútu pre náboženské diela (IOR), ktorý je známejší pod označením vatikánska banka. Počas 20-minútového stretnutia s členmi dozornej rady predstavil nového generálneho riaditeľa, ktorým sa stal Gian Franco Mammì.

Pápež, ktorý nezvykne osobne oznamovať svoje nominácie, tak ukázal, že proces reformy vatikánskej banky sleduje veľmi pozorne, komentoval Františkovu nečakanú návštevu vatikanista Andrea Tornielli.

Šesťdesiatročný Mammì nie je vo vatikánskej banke žiadnym nováčikom. V roku 1992 začínal ako rádový pokladník a počas vyše dvoch desaťročí prešiel viacerými pozíciami. V marci tohto roku ho pápež vymenoval za zástupcu vtedajšieho generálneho riaditeľa Rolanda Marranciho, ktorého teraz nahradil vo funkcii.

Okrem dlhoročných skúseností hovorila v prospech Mammìho menovania ešte jedna dôležitá vec – v minulosti sa nielenže nezašpinil kauzami vatikánskej banky, ale patril k ich otvoreným kritikom.

Svätorečenie Matky Terezy je na spadnutie

Pred časom sme informovali o preverovaní zázračného uzdravenia na príhovor Matky Terezy. Tím odborníkov z vatikánskej Kongregácie pre kauzy svätých v júni tohto roku pricestoval do brazílskeho mesta Santos, aby preskúmal nevysvetliteľné vyliečenie miestneho obyvateľa. Muž, ktorý bojoval so zhubným nádorom na mozgu, sa nečakane uzdravil po intenzívnych modlitbách k Matke Tereze.

Inzercia

K téme
Boh ma nechce, trpela Matka Tereza. Dejiny duchovného zápasu ženy, ktorá dobyla svet Zdieľať

Podľa portálu Vatican Insider už lekárska komisia posudzujúca uzdravenie potvrdila, že nie je vysvetliteľné prirodzeným spôsobom. V priebehu nasledujúceho mesiaca by sa zázračným uzdravením mali zaoberať aj samotní členovia kongregácie pre svätých. Ak povedia „áno“, prípad sa ocitne na stole pápeža Františka a bude sa čakať už len na jeho konečné rozhodnutie.

Talianska agentúra AGI medzitým prišla s informáciou, že slávnosť svätorečenia by sa mohla uskutočniť v nedeľu 4. septembra 2016, keď uplynie 19 rokov od smrti kalkatskej misionárky. Práve na 5. september pripadá aj jej liturgická spomienka. 

Jednou vetou

Na Prvú adventnú nedeľu sa v katolíckych kostoloch čítal pastiersky list KBS k mimoriadnemu Svätému roku milosrdenstva.

Väčšinu uplynulého týždňa pápež František strávil v Afrike, kde počas svojej prvej apoštolskej cesty na „čierny kontinent“ navštívil Keňu, Ugandu a Stredoafrickú republiku (písali sme o tom tutu).

Chrám svätého Jakuba v Levoči vyhlásili za baziliku minor. 

Islamský štát je satanistická organizácia, povedal na kongrese o prenasledovaní kresťanov predseda Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty kresťanov Kurt Koch.

Pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti násiliu páchanom na ženách (25. november) pápež František prijal v Dome sv. Marty 11 žien z Talianska, Nigérie, Rumunska a Ukrajiny a ich šesť detí, ktoré sú obeťami domáceho násilia a prostitúcie.

Svätý Otec pripravuje dokument o vzťahu diecéz a reholí, prezradil prefekt Kongregácie pre spoločnosti apoštolského života a inštitúty zasväteného života João Braz de Aviz.

Odporúčame

Aký je pôvod adventného venca

Aký je pôvod adventného venca

Symbolom adventu – obdobia duchovnej prípravy na slávenie sviatkov Narodenia Pána – je adventný veniec so štyrmi sviečkami. Tie sa postupne zapaľujú počas štyroch adventných nedieľ. Prvú sviecu na adventnom venci kresťania zapálili počas dnešnej Prvej adventnej nedele.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.