Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Duchovný život Svet kresťanstva
02. január 2022

Príprava na sviatosti

Birmovka ako rozlúčka s cirkvou? Kurz Vyvolený sľubuje opačný efekt

V jednej farnosti sa až 90 percent birmovancov zaradilo do farského života a pokračuje v chodení do kostola.

Birmovka ako rozlúčka s cirkvou? Kurz Vyvolený sľubuje opačný efekt

Ilustračné foto: Farnosť Poprad

Nájsť spoločnú reč s mladými, ktorí sú vo veku, keď radi rebelujú, môže byť náročné nielen pre rodičov, ale aj pre učiteľov či animátorov. Ešte väčšou výzvou je pripraviť ich na sviatosti v období striedajúcich sa lockdownov, online vyučovania aj duchovného prežívania.

Jednou z odpovedí na aktuálnu situáciu je kurz Vyvolený, ktorý od októbra spustili v niekoľkých slovenských farnostiach. Gro tvoria videá a diskusie, takže sa dá dobre využiť aj v online priestore, hoci nebol primárne vytvorený na tento účel.

Zmena v prístupe

Formačný kurz pochádza z dielne amerických katechétov Chrisa Stefanicka a Rona Bolstera, ktorí majú dlhoročné skúsenosti s prácou s mladými v miestnych diecézach. Od roku 2015 ním prešlo približne 600-tisíc mladých ľudí a preložený bol do viacerých jazykov.

Po štyroch rokoch tlmočníckej, grafickej a dablérskej práce ho na Slovensku rozbiehajú kňazi Spišskej diecézy Branislav Kožuch a Pavol Forgáč spolu s animátorkou a prekladateľkou Jaroslavou Pytelovou.

„Program odvracia trend slávnostnej rozlúčky s cirkvou po birmovke. V jednej farnosti, kde ho vyskúšali, po birmovke zostalo chodiť do kostola 90 percent mladých ľudí. Nastala úplne opačná situácia, pretože dovtedy im 90 percent mladých z cirkvi odišlo,“ povedala počas nedávneho školenia o online pastorácii Jaroslava Pytelová, ktorá pôsobí vo farnosti Poprad.

Kde teda hľadať kľúče k úspechu? Podľa kňaza Branislava Kožucha je to najmä zmena v prístupe. „Program nepripravuje na prijatie sviatosti birmovania, ale na žitie sviatosti birmovania. Pripravuje na život s Kristom uprostred mladíckeho hľadania osobnej cesty života,“ povedal pre Svet kresťanstva kňaz Kožuch z Oravského centra mládeže v Ústí nad Priehradou. 

Oficiálny trailer kurzu Vyvolený. Zdroj: You Tube

Kurz Vyvolený nie je zameraný na vedomosti, ale na budovanie postojov a formovanie charakteru. Birmovanci na konci nedostanú zoznam otázok ani neprejdú vedomostnými skúškami. „Sú však vedení k tomu, aby pravdy spojené s konkrétnou témou prenášali v malých veciach do svojho života. Nejde o to, aby poznali všetky pravdy viery, ale aby spoznali Krista ako toho, ktorý je blízko ich života, rozumie ich otázkam, chce ich sprevádzať na ceste hľadania a priviesť ich k Pravde,“ vysvetľuje Kožuch.

Podľa kňaza, ktorý dlhoročne pracuje s mládežou, program Vyvolený sa nevyhýba ani teologicky či pastoračne náročnejším témam, ako napríklad Najsvätejšia Trojica alebo homosexualita.

„Pravdy viery sú podávané jednoducho a zrozumiteľne pre mladých, no bez toho, aby bola ochudobnená či ukrátená evanjeliová plnosť podávanej pravdy. Vidím v tom dlhoročnú skúsenosť a profesionalitu spíkrov, ktorí vo videách vystupujú,“ ozrejmil kňaz pôsobiaci na Orave.

Ušitý na mieru birmovancom

V porovnaní napríklad s Alfa kurzom, ktorý animátori často využívajú pri príprave na birmovku, Vyvolený vychádza z katolíckeho prostredia a je určený konkrétne pre birmovancov, nie pre širokú skupinu dospelých.

„Na Slovensku máme málo systematických formačných programov, zvlášť v mládežníckej pastorácii, tak berieme aj to, čo nájdeme, a nejako to napasujeme. Alfa kurz nebol vytvorený priamo pre birmovancov. Vyvolený áno a to sa odzrkadľuje aj na obsahu a metodike. Skladba celého programu, zloženie tém a poradie kopíruje pôvodnú ‚taktiku‘ cirkvi pri ohlasovaní – od predevanjelizácie cez evanjelizáciu až po mystagógiu a katechézu,“ hovorí Kožuch.

Rozdiel je aj v množstve tém a štruktúre stretnutí. Kým Alfa kurz obsahuje deväť tém, Vyvolený je rozložený na 24 stretnutí, ktoré môžu byť každý týždeň alebo raz za štrnásť dní.

Akýmsi informačným základom, ktorý podáva pravdy viery, nie sú pasívne prednášky z učebne či kostola, ale pútavé videá natáčané na viac ako dvadsiatich miestach sveta. Následne o nich birmovanci diskutujú v malých skupinkách. „Stretnutie dáva mladým priestor na zdieľanie názorov a skúseností. Zároveň im kladie otázky, ktoré často nie sú ľahké. Ak si zoberieme, že väčšina z nich – ak vôbec chodila do kostola – má jedinú skúsenosť z pasívneho počúvania toho, čo sa modlí a hovorí na omši, tak je diskutovanie pre väčšinu z nich nová skúsenosť s vierou.“

Podľa kňaza je však diskusia len prostriedkom, aby birmovanci zažili, že „viera je v skutočnosti dynamické hľadanie, a nie niečo strohé a mŕtve. Chceme, aby zažili skúsenosť, že viera dáva odpovede na otázky života“.

Inzercia

Birmovanci na stretnutí Vyvolený. Foto: Facebook Rímskokatolícka farnosť Poprad

Nadabované videá kurzu Vyvolený uľahčujú život aj farníkom, ktorí sú zodpovední za prípravu na sviatosť. Veľakrát je ťažké nájsť vhodného rečníka, ktorý by tému podal krátko a zároveň zaujímavo. Podľa kňaza Kožucha sú videá spoľahlivým riešením.

„Zároveň zabezpečia, že podanie témy nie je plne na pleciach animátorov, ktorí sa sami často strácajú v teologickom poznaní, čoho dôsledkom je, že viac odovzdávajú poznanie viery opreté o subjektívnu skúsenosť a ,domýšľavosť‘ než o teologickú správnosť.“

Animátori z farnosti sa môžu oprieť aj o príručku, ktorú dostanú spolu s materiálmi pre birmovancov. Obsahuje presné inštrukcie, čo by mali s mladými na stretnutí robiť. Odporúčaný čas jedného stretnutia je 90 minút. 

„Najprv som si myslel, že budem príliš zviazaný ponúkanými materiálmi a nebudem mať priestor pre voľnejšiu diskusiu s birmovancami. No opak je pravdou. Videá, texty a aktivity v prehľadnej príručke ho práveže vytvárajú. Animátor nie je nútený vymýšľať otázky, aby posunul debatu, príručka túto úlohu perfektne napĺňa a rôznymi formami príťažlivo prezentuje jednotlivé témy. Čas s birmovancami sa dá využiť veľmi efektívne, keďže každá aktivita je dotovaná primeranou porciou času,“ povedal animátor Filip.

Formuje aj birmovných rodičov

V slovenských pomeroch sa často stáva, že tesne pred termínom prijatia sviatosti birmovania si mladí narýchlo vyberú niekoho z rodiny, kto im položí ruku na plece a zoberie na seba, aj keď len formálne, úlohu birmovného rodiča. Kurz Vyvolený však predstavuje úplnú novinku a aktívne od začiatku prípravy zapája a formuje rodičov aj birmovných rodičov kandidáta.

„Všetci dostanú svoju príručku s krátkym zhrnutím témy, ktorú si prechádzajú mladí v rámci stretnutí, čím sú vlastne aj sami formovaní. Navyše tam nájdu aj odporúčania a tipy, čo môžu robiť, ako a o čom sa rozprávať vo vzťahu k birmovancovi,“ dopĺňa Branislav Kožuch.

Animátorka Veronika oceňuje, že každý birmovanec sa môže spätne vrátiť k téme vďaka materiálom, ktoré dostane, a že do kurzu sú zapojení tiež rodičia. „Páči sa mi, že vypočuté témy sú obohatené o pútavé texty, prepojenie so svätými a navyše to celé zahŕňa určitú prax v podobe výzvy týždňa, ktorou môžu spoznať Boha. Mňa samu to obohacuje,“ povedala pre Svet kresťanstva.

Zmenu na sebe spozorovala aj birmovanka Natália. „Všimla som si, že odkedy som začala chodiť na birmovanecké stretnutia, správam sa lepšie, nevyvádzam toľko. Dokonca si to všimli aj doma. Chcem Boha spoznať viac,“ prezradila.

Blízky aj našej kultúre

Podľa slovenských iniciátorov nie je kurz „príliš americký“ a tým vzdialený slovenskej mentalite. Blízkosť k európskemu prežívaniu viery vytvárajú aj videá, ktoré sú natáčané aj na starom kontinente. 

„Uvedomujeme si, že program vyšiel z amerického prostredia, ale pravdou je, že amerických prvkov je vo videách a v celom programe veľmi málo. Asi najväčší rozdiel sa ukazuje v pastoračných spôsoboch, ako fungujú farnosti tam a ako u nás,“ vysvetlil kňaz Kožuch.

Kurz Vyvolený je schválený cirkevne v USA aj na Slovensku. Slovenský imprimatur mu udelil administrátor Spišskej diecézy Ján Kuboš. Momentálne prebieha v šiestich slovenských farnostiach v mestách aj dedinách. V januári by sa mali pridať ďalšie farnosti. Podklady pre kurz Vyvolený si je možné objednať na oficiálnej webovej adrese. 

„Zatiaľ sme spustili len pilotnú verziu v menšom rozmere a chceme ešte vychytať muchy. Zároveň sme už teraz otvorení pre ďalšie farnosti, ktoré by chceli program zrealizovať v ďalšom školskom roku, aby sme spoločne hovorili o konkrétnych detailoch, možnostiach či potrebách,“ dodal kňaz Branislav Kožuch.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.