Pápež navštívil synagógu. Prianie rabína nevypočul (Vatikánska sedma)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Pápež navštívil synagógu. Prianie rabína nevypočul (Vatikánska sedma)

Pápež František po modlitbe pri Múre nárekov v Jeruzaleme počas návštevy Svätej zeme v roku 2014. Foto - TASR/AP

Pred návštevou synagógy sa hlavný rímsky rabín pokúsil pápežovi pošepnúť, o čom má a o čom nemá hovoriť.

František uplynulú nedeľu zavítal do rímskej synagógy. Pred ním na toto miesto vstúpili len dvaja pápeži – Ján Pavol II. pred tridsiatimi rokmi a Benedikt XVI. v roku 2010. Deň návštevy pápeža Františka nebol vybraný náhodne – 17. januára talianska cirkev slávi Deň dialógu medzi katolíkmi a židmi. Tento deň symbolicky predchádza Týždňu modlitieb za jednotu kresťanov, ktorý sa vo veľkej časti kresťanských cirkví slávi od 18. do 25. januára.

Pred návštevou zaznievali v médiách hlasy najmä dvoch známych rabínov – hlavného rímskeho rabína Riccarda Di Segniho a argentínskeho rabína Abrahama Skorku, ktorý je dlhoročným osobným priateľom súčasného pápeža. V rozhovore pre portál Vatican Insider si 65-ročný rektor Latinskoamerického rabínskeho seminára zaspomínal, ako spolu s arcibiskupom Bergogliom pripravili knihu rozhovorov O nebi a zemi (v slovenskom preklade vyšla vo vydavateľstve Kumrán), na spoločné diskusné relácie, ktoré vysielala argentínska katolícka televízia Canal 21 či na udelenie čestného doktorátu Pápežskou katolíckou univerzitou v Buenos Aires, keď bol jej Veľkým kancelárom Bergoglio.

K spomienkam sa počas príhovoru v synagóge dostal aj samotný pápež. „Už v Buenos Aires som bol zvyknutý chodiť do synagóg a stretávať sa tam so zhromaždenými komunitami, zblízka sa zúčastňovať na židovských sviatkoch a pamätných dňoch a vzdávať vďaky Pánovi, že nám dáva život a sprevádza nás na ceste dejín,“ povedal František.

Pápežov postoj k židovskému národu ocenil aj rímsky rabín Di Segni: „Prijal mnohé delegácie, navštívil štát Izrael, urobil dôležité vyhlásenia, a to aj slovami, že odmietavý postoj k štátu Izrael predstavuje istú formu antisemitizmu... Jednoducho potvrdil a upevnil atmosféru rešpektu.“ Zároveň verejne vyslovil dve verejné priania, ktoré boli pre Vatikán neľahkou výzvou.


Hlavný rímsky rabín Riccardo Di Segni sprevádza pápeža Benedikta XVI. počas návštevy synagógy v roku 2010. Foto – TASR/AP

Rabín Di Segni podľa portálu Vatican Insider požiadal, aby František v synagóge neoznačoval židov za „starších bratov“. Tieto slová ako prvý použil pápež Ján Pavol II. v roku 1986 počas historicky prvej návštevy synagógy. „Ste naši milovaní bratia a v istom zmysle by sa mohlo povedať naši starší bratia,“ povedal v príhovore Ján Pavol II. Rabínovi Di Segnimu na spojení „starší bratia“ prekáža to, že evokujú nahradenie starého židovstva novým kresťanským vierovyznaním. Jeho požiadavka však ostala nevypočutá. „Ján Pavol II. pri tej príležitosti použil nádherné vyjadrenie ,starší bratia´, a skutočne vy ste našimi staršími bratmi a sestrami vo viere,“ zdupľoval v synagóge pápež František.

Druhé prianie predniesol rabín Di Segni v rozhovore pre izraelský denník Haaretz. Vyjadril nádej, že František vyzve kresťanov, aby sa neusilovali o obracanie židov na svoju vieru. Jeho prianie súvisí s nedávno vydaným teologickým dokumentom, ktorý vyvolal zmiešané reakcie aj v katolíckom prostredí. V decembri minulého roka pri príležitosti 50. výročia deklarácie Druhého vatikánskeho koncilu Nostra Aetate o postoji cirkvi k nekresťanským náboženstvám vydala vatikánska Komisia pre náboženské vzťahy so židmi pod vedením švajčiarskeho kardinála Kurta Kocha dokument s názvom Lebo Božie dary a povolanie sú neodvolateľné (Rim 11, 29) – Reflexia nad teologickými otázkami týkajúcimi sa katolícko-židovských vzťahov.

Prečítajte si aj
Jeho krv na naše deti Zdieľať

V dokumente, ktorý nemá vieroučný charakter, keďže je len teologickou reflexiou, sa nachádza aj myšlienka, že „Katolícka cirkev nevedie ani nepodporuje akúkoľvek inštitucionálnu misiu obracajúcu sa osobitne na židov“. Ináč povedané – katolíci sa nemajú usilovať o konverziu židov na katolícku vieru. Dokument však vzápätí dodáva, že aj pred židmi sú kresťania povolaní vydávať svedectvo o svojej viere v Ježiša Krista, ale s pokorou a citlivosťou. Takéto konštatovanie však podľa niektorých môže protirečiť misijnému poslaniu cirkvi.

Ak sa má myšlienka pápežskej komisie dostať k veriacim, podľa rabína Di Segniho nestačí, aby bola spomenutá len v dokumente, ale mal by na ňu poukázať aj samotný pápež. František sa v príhovore v synagóge o dokumente otvorene zmienil, ale názor o neobracaní židov nespomenul. Zdôraznil však, že ak majú kresťania pochopiť seba samých, musia sa odvolať na židovské korene. „A cirkev, hoci vyznáva spásu skrze vieru v Krista, rovnako uznáva nezrušiteľnosť Starej zmluvy a vernú lásku Boha voči Izraelu.“

Pápež sa modlí za Schumacherovo uzdravenie

Pápež František sa stretol s predsedom Medzinárodnej automobilovej federácie (FIA) Jeanom Todtom, ktorý v minulosti pôsobil aj v kolotoči Formuly 1 ako športový riaditeľ Ferrari. Rozprávali sa aj o zdravotnom stave jeho bývalého zverenca.

Hlavnou témou rozhovoru medzi pápežom a predsedom FIA bola bezpečnosť na cestách, keďže Todt je zároveň osobitným vyslancom OSN pre túto oblasť.

Jean Todt pri tejto príležitosti poprosil hlavu Katolíckej cirkvi, aby sa modlil za bývalého pretekára Michaela Schumachera, ktorý trpí vážnymi následkami zranenia spred viac ako troch rokov. Pápež podľa Todta túto prosbu veľmi rád prijal.


Jeand Todt so svojím zverencom Michaelom Schumacherom v roku 2007 v Monaku. Foto – TASR/AP

Predseda FIA Františka oboznámil aj s projektom podpory bezpečnosti na cestách, ktorého súčasťou je aj film Luca Bessona Zachráňte životy detí (Save Kid´s Lives). Každý deň totiž na cestách zomrie približne 500 detí a 20-tisíc utrpí zranenia. Ročne zahynie na cestách 1,3 milióna ľudí a zranenia utrpí 50 miliónov účastníkov cestnej premávky. „Mať podporu pápeža je skutočne oduševňujúce a dôležité,“ dodal Jean Todt.

Jednou vetou

Na jubileu migrantov sa vo Vatikáne zúčastnili tisícky migrantov a utečencov.

Pápež František neplánovane navštívil domov dôchodcov a hospic na okraji Ríma.

Pôstne duchovné cvičenia pre pápeža a členov Rímskej kúrie bude viesť taliansky kňaz Ermes Maria Ronchi z rehole Služobníkov Panny Márie.

Počet katolíkov v Rakúsku medziročne klesol o jedno percento, spolu ich je 5,2 milióna.

Úrad pápežského almužníka pripravil pre chudobných, bezdomovcov a väzňov benefičné cirkusové predstavenie.

Vatikán upresnil, že dve utečenecké rodiny, ktoré prichýlili dve vatikánske farnosti, pochádzajú zo Sýrie a Eritrey.

Počet kresťanov zabitých pre vieru sa v roku 2015 zdvojnásobil, najhoršie sa žije v Severnej Kórei.

Na prvej generálnej audiencii v tomto roku hovoril pápež František o Božom milosrdenstve.

Kardinál Pietro Parolin, herec Roberto Benigni a čínsky konvertita Zhang Jianqing predstavili novú knihu rozhovorov s pápežom Františkom, ktorá vyšla v takmer 90 krajinách pod názvom Božie meno je milosrdenstvo.

Pápež František prijal na novoročnom stretnutí členov diplomatického zboru akreditovaného pri Svätej stolici.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo