Neklebeťte a nebuďte na peniaze, vyzval pápež rehoľníkov

V Ríme sa tisícky rehoľníčok a rehoľníkov zúčastnili na ukončení Roka zasväteného života. Stretol sa s nimi aj pápež František.


Kým rehole v Európe starnú, komunity v Ázii a Afrike sa rozrastajú. Foto – TASR/Martin Baumann

Zasvätené osoby z celého sveta pricestovali do Večného mesta, aby spolu s pápežom Františkom, ktorý je tiež rehoľníkom, ukončili Rok zasväteného života. Katolícka cirkev ho slávila od 29. novembra 2014 do 2. februára 2015. Práve v tento deň si katolíci pripomínajú nielen sviatok Obetovania (Stretnutia) Pána, ale aj Deň zasväteného života.

„Zasvätení muži a ženy sú predovšetkým povolaní byť mužmi a ženami stretnutia,“ povedal rehoľníkom pápež František počas záverečnej omše v Bazilike sv. Petra. Narážal pri tom nielen na stretnutie malého Ježiša so Simeonom a Annou, ale aj na osobné stretnutie rehoľníkov a rehoľníčok s Ježišom, ktorý ich povolal k zasvätenému životu. Pápež tiež vyzval, aby charizmy zakladateľov jednotlivých reholí neostali „uzavreté vo fľaši, nie sú to muzeálne exponáty“.

Deň predtým sa Svätý Otec stretol so zasvätenými v Aule Pavla VI., kde ich v spontánnom príhovore vyzval, aby vo svojich komunitách neklebetili a nepútali sa k peniazom. „Pravdepodobne tá najťažšia cnosť, ľudská a duchovná cnosť, ktorú je veľmi ťažké dosiahnuť, je ovládať svoj jazyk! Ak chceš povedať niečo proti svojmu bratovi alebo sestre, hodiť bombu klebetenia, zahryzni si do jazyka! Silno! Žiaden terorizmus v komunite, to nie!“ apeloval František a následne dodal: „Keď rehoľná kongregácia nemá nástupcov a začína sa zmenšovať, pripúta sa k peniazom. A vy viete, že peniaze sú ‚diablovým výkalom‛. Keď nemôžu získať milosť mať povolania a synov, myslia si, že peniaze zachránia život.“

Prečítajte si tiež 
Arcibiskup Carballo z Vatikánu: Príliš sa prispôsobujeme svetu Zdieľať

S nedostatkom nových povolaní sa boria najmä komunity v Európe. Podľa portálu Vatican Insider klesol počas uplynulých štyridsiatich rokov počet rehoľníkov a rehoľníčok o 300-tisíc. Na druhej strane, v poslednom desaťročí stúpol ich počet v Ázii o takmer 45 percent a v Afrike o 18,5 percenta.

Rok zasväteného života už 8. decembra minulého roku vystriedal Svätý rok milosrdenstva, ktorý potrvá až do 20. novembra. Medzi oboma rokmi vidí silné prepojenie sekretár vatikánskej kongregácie pre rehole José Rodríguez Carballo, ktorý v septembri minulého roka navštívil aj Slovensko. „Zasvätenie musí byť samaritánske. Dôležitý rozmer tohto hľadiska je milosrdenstvo. Bez neho nemôže byť náš život dôveryhodný,“ povedal španielsky františkán v rozhovore pre L´Osservatore Romano.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo