Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
15. september 2023

Vatikánska sedma

Po Moskve si na pápežského vyslanca nenašli čas ani v Pekingu

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu.

Po Moskve si na pápežského vyslanca nenašli čas ani v Pekingu

Kardinál Matteo Zuppi. Foto: TASR/AP

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • ako pochodil kardinál Zuppi v Číne,
  • že na čele La Civiltà Cattolica končí známy jezuita,
  • voči komu sa ohradil nový prefekt Dikastéria pre náuku viery.

Po Kyjeve, Moskve a Washingtone zavítal tento týždeň pápežský vyslanec Matteo Zuppi do Pekingu.

Ide o výnimočný moment, keďže Čínska ľudová republika v roku 1951 prerušila oficiálne diplomatické vzťahy so Svätou stolicou a posledným vysokým vatikánskym diplomatom, ktorý zavítal do čínskej metropoly, bol kardinál Roger Etchegaray v roku 1989.

Kardinála Zuppiho, ktorý je predsedom Talianskej biskupskej konferencie, František v máji poveril, aby viedol misiu smerujúcu k spravodlivému mieru na Ukrajine.

 

Aj keď Svätá stolica detaily návštevy nezverejnila, podľa talianskeho denníka La Repubblica sa mal 67-ročný Zuppi stretnúť priamo s čínskym premiérom Li Čchiangom. Napokon z toho nič nebolo a talianskeho kardinála prijal len vládny poverenec pre situáciu na Ukrajine Li Hui.

Zopakovala sa tak situácia z Moskvy, kde pápežského vyslanca neprijal Putin, ba ani Lavrov, ale len nižšie kádre. Naopak, v Kyjeve ho vítal prezident Zelenskyj a vo Washingtone prezident Biden.

Do úspechu Zuppiho cesty sa pritom vložil samotný pápež, ktorý počas nedávnej návštevy Mongolska nešetril ústretovými slovami smerom k Pekingu, čo mnohí sledovali s veľkou nevôľou.

Podoľak vs. vatikánska banka. Počínanie Svätej stolice vystavil tvrdej kritike v uplynulých dňoch aj poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak. V rozhovore pre ukrajinskú televíznu stanicu Kanal 24 povedal, že pápež nemôže zohrávať úlohu sprostredkovateľa, lebo je proruský a nedôveryhodný.

Vyhlásenie blízkeho spolupracovníka prezidenta Zelenského prišlo len niekoľko dní potom, čo František vyzval ruskú mládež, aby nezabudla na dedičstvo Veľkej Rusi. Neskôr svoje slová korigoval s tým, že mal na mysli kultúrne a nie politické dedičstvo.

Kritiku znásobil Podoľak obvinením, že v tzv. vatikánskej banke (Inštitút pre náboženské diela, IOR) sa točia finančné prostriedky pochádzajúce z Ruska.

„IOR neprijíma ani neinvestuje peniaze z Ruska,“ reagovala vatikánska banka s tým, že akceptuje len klientov, ktorí majú blízky vzťah k Svätej stolici a ku Katolíckej cirkvi.

Apel ukrajinských biskupov. Výhrady, aj keď tentoraz už v bratskom duchu, tlmočili pápežovi Františkovi aj biskupi Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi, ktorí tento týždeň ukončili desaťdňové zasadanie synody v Ríme.

Hneď v jej úvode ich prijal pápež František a vypočuť si musel aj pripomienku, že ukrajinskí gréckokatolíci sú veľmi citliví na každé jeho slovo.

Biskupi takisto konštatovali, že medzi Vatikánom a Ukrajinou dochádza k nedorozumeniam „od začiatku rozsiahlej vojny“ a že tieto nedorozumenia „využíva ruská propaganda na ospravedlnenie a podporu vražednej ideológie ruského sveta“.

Raz darmo, slová majú svoju moc. Najmä v takýchto vypätých časoch.

Ďalšie udalosti v skratke

Na trojdňovú návštevu Slovenska pricestoval vatikánsky štátny sekretár Pietro Parolin. V Bratislave sa vo štvrtok stretol s najvyššími ústavnými činiteľmi a so slovenskými biskupmi a požehnal súsošie sv. Cyrila a Metoda na Bratislavskom hrade. Po piatkovej slávnostnej omši v Šaštíne sa presunie do Košíc a Klokočova.

V Bratislave, Trnave, Banskej Bystrici a Rožňave si pripomenuli 20. výročie návštevy pápeža Jána Pavla II. na Slovensku, počas ktorej blahorečil gréckokatolíckeho biskupa Vasiľa Hopku a rehoľnú sestru Zdenku Schelingovú.

Kňaz František Trstenský, ktorého pápež vymenoval za spišského diecézneho biskupa, prijme biskupskú vysviacku 21. októbra v Spišskej Kapitule. Mená svätiteľov budú oznámené neskôr.

Inzercia

Na výstavisku Incheba v Bratislave sa uskutočnil dvojdňový medzinárodný veľtrh SacroExpo Slovakia, ktorý predstavil produkty a služby pre cirkvi, farnosti a veriacich.

Členovia Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku vyzvali vedenie cirkvi na hľadanie nových spôsobov spolunažívania s LGBTI+ komunitou. „Každý z evanjelických duchovných pristupuje v rámci svojej pastoračnej služby ku všetkým ľuďom s kresťanskou láskou a v zmysle biblického učenia, menšiny nevynímajúc,“ reagovalo Predsedníctvo ECAV.

Antonia Spadara po 12 rokoch vystrieda na čele jezuitského časopisu La Civiltà Cattolica Nuno da Silva Gonçalves. Spadaro bude pokračovať ako podsekretár Dikastéria pre kultúru a vzdelávanie.

V Katolíckej cirkvi vo Švajčiarsku bolo od roku 1950 zneužitých takmer tisíc maloletých osôb. Správu, ktorú vypracovala univerzita v Zürichu, si objednala Švajčiarska biskupská konferencia.

K zhromaždeniu Svetovej luteránskej federácie, ktoré zasadá v Krakove, sa prihovoril český teológ Tomáš Halík. Ekumenizmus 21. storočia musí podľa neho ísť omnoho ďalej, ako to bolo v storočí uplynulom.

O čom píšu vatikanisti

Edward Pentin z National Catholic Register pripravil rozhovor s novým prefektom Dikastéria pre náuku viery Víctorom Manuelom Fernándezom, v ktorom varuje, aby sa biskupi – či už progresívni, alebo tradicionalistickí – nedomnievali, že majú „zvláštny dar Ducha Svätého posudzovať náuku Svätého Otca“. Čosi také by podľa neho viedlo k heréze a schizme.

Zaujímavosťou je, že pri tom menovite spomenul kardinála Burkeho, ktorý je dlhodobým kritikom pápeža Františka a nedávno napísal predslov ku knihe kritizujúcej nadchádzajúcu synodu o synodalite.

Pred tými, ktorí si prisvojujú moc určovať, čo pápež môže a čo nemôže povedať, a samých seba prezentujú ako garantov jednoty viery, Fernández vystríha aj v ďalšom rozhovore, ktorý poskytol Antoniovi Spadarovi z jezuitského časopisu La Civiltà Cattolica.

Nenechajte si ujsť

Knižná bodka

Od augusta 2022 do januára 2023 predniesol pápež František počas generálnych audiencií sériu 14 katechéz o duchovnom rozlišovaní. Pod názvom Srdce nám hovorí o Bohu (Christian Project Support, 2023) teraz vychádzajú aj v slovenčine.

V knihe sa navyše nachádzajú aj iné príhovory, ktoré Svätý Otec predniesol na túto tému, a končí sa jeho osobným svedectvom, „ako objavil rozlišovanie a začal ‚kráčať touto cestou‘ bez toho, aby sa už vrátil späť“.

Úvahy pápeža jezuitu ponúkajú čitateľovi možnosť zamyslieť sa nielen nad celkovým smerovaním svojho života, ale aj nad tým, či pri každodenných drobných rozhodnutiach načúva Božiemu volaniu v hĺbke svojho vnútra.

Prajem vám víkend, počas ktorého sa dokážete naladiť na Božiu frekvenciu!

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.