Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
05. september 2016

Kardinál Sarah sa vrátil k téme liturgia ad orientem. Už bol opatrnejší

Kardinál Robert Sarah zodpovedný vo Vatikáne za liturgiu tvrdí, že jeho slová zo začiatku leta o slávení omše „tvárou k Bohu“ boli nepresne interpretované. 
Kardinál Sarah sa vrátil k téme liturgia ad orientem. Už bol opatrnejší

Kardinál Sarah navštívil v júni Slovensko. (Foto: P. Rábara)

Na liturgickej konferencii v Londýne požiadal kardinál Sarah kňazov celého sveta, aby zaviedli slúženie omše tvárou k východu všade, kde je to možné. Sarah aj navrhol, že by mohli zo zmenami začať tento advent. 

„Tieto slová vyvolali veľkú pozornosť, niekedy však neboli interpretované s presnosťou,“ posťažoval sa v príhovore kňazom na Srí Lanke prefekt Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí. 

Na pôvodné Sarahove slová z Londýna reagoval neskôr Vatikán stanoviskom, v ktorom sa od kardinálových komentárov dištancoval. Vtedajší hovorca Svätej stolice Federico Lombardi oznámil, že v liturgických predpisoch sa nič nebude meniť. Portál Vatican Insider píše, že tomu predchádzalo vzájomné vyjasnenie vecí medzi Sarahom a pápežom Františkom.

Na Srí Lanke opatrnejšie 

Na Srí Lanke už kardinál Sarah nehovoril priamo o tom, ako by kňazi mali slúžiť omšu. Zopakoval však svoj názor, že so slávením omše smerom k ľudu sa spájajú isté riziká.

„V posledných desaťročiach sa v niektorých krajinách stala liturgia príliš antropocentrická. Často sa jej stredobodom stal človek a nie Všemohúci Boh. Tejto diecézy sa to až tak netýka, avšak musíme sa postarať o to, aby si ľudia boli vedomí, že nie my sami, ale Boh je objekt nášho kultu,“ povedal podľa Catholic Heraldu.

Prefekt Sarah tiež zdôraznil, že pri liturgii máme mať viac na zreteli Božiu lásku a milosť než svoje zásluhy. „Do kostola nejdeme osláviť, čo sme dosiahli alebo kto sme, ale poďakovať sa Bohu za to, čo pre nás urobil...“

Inzercia

„Keď je moderná liturgia celebrovaná s kňazom otočeným k ľudu, hrozí tu nebezpečenstvo, že človek, dokonca kňaz samotný, sa stane príliš centrálny,“ zopakoval. Podľa kardinála sa má v každej katolíckej liturgii a obrade „dávať kompletná pozornosť – tela, srdca aj mysle – Bohu, ktorý je centrom nášho života a pôvodca každej milosti“.

Veľká polemika aj u nás

Vyjadrenia kardinála Saraha o slávení omše k východu vyvolali reakcie aj v slovenskej cirkvi. Člen liturgickej komisie KBS Štefan Fábry napísal na Postoj kritický text, pod ktorým sa nazbieralo takmer 500 diskusných príspevkov.

Vo svojich blogoch reagovali na osobu kardinála napríklad česká blogerka Lucie Sulovská či súdny vikár Spišskej diecézy Ján Duda.

Podľa Dudu nemôže stáť otázka tak, že ak kňaz slúži omšu „ad orientem“, tak je obrátený k Bohu a v opačnom prípade nie. „Na druhej strane, azda by sa žiadalo vysvetliť, prečo kresťania od apoštolských čias stavali kostoly obrátené „ad orientem“ prakticky donedávna (niektorí tak stavajú kostoly aj dnes). A tiež, prečo sa niektorí kňazi tak radikálne postavili k pokoncilovej reforme, ktorú by sa niekde dalo prirovnať k „obrazoborectvu“ (hlavné oltáre sa proste odstránili, staré omšové rúcha spálili),“ písal vikár Duda.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.